20 лютого 2019, 18:11

Щоб голосувати відповідально…

Станіслав Куценко
Станіслав Куценко юрист-експерт, доктор наук у галузі філософії права

31 березня в Україні пройдуть чергові президентські вибори. Протягом трьох місяців передвиборчого процесу кожен свідомий громадянин активно спостерігає за кандидатами, вивчає їхні програми та аналізує.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Хто ж є виборцем в Україні?

Виборець – це громадянин України, який станом на день голосування досяг 18-річного віку, не визнаний судом недієздатним, який має право голосу у відповідних виборах та включений до списку виборців на виборчій дільниці за зареєстрованим місцем проживання. Зауважте, що включення до списків є підставою для реалізації виборцем свого права голосу.

Для початку варто перевірити, чи є Ви у Державному реєстрі виборців у «Кабінеті виборця». Особисто я перевірив усі дані. Що робити, якщо Ви не знайшли своїх даних у реєстрі?

Вирішити це питання онлайн не вийде. Доведеться вирушати до органу ведення реєстру виборців.

Документи, які потрібно надати:

- паспорт та його копію;

- письмову заяву про включення до списків виборців у Вашому районі за формою, встановленою розпорядником реєстру.

Щоб не допустити жодних порушень, кожен має чітко знати всі свої права у день виборів.

Право №1 – Право таємного голосування

Стаття 7 Закону України «Про вибори Президента України» гарантує кожному таємницю голосу: «Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування».

Проголосувати на виборчій ділянці може кожен виборець з 8:00 до 20:00 без перерви.

Право №2 – Змінити місце голосування

Якщо у зв’язку з навчанням, роботою, виїздом за кордон чи іншими подіями виборець не може проголосувати на виборах Президента України 31 березня 2019 року за зареєстрованим місцем проживання, то він може тимчасово (на період їх проведення) змінити місце голосування.

До органу ведення Державного реєстру виборців виборцю необхідно подати заяву про тимчасову зміну місця голосування з зазначенням дільниці чи адреси, за якою він бажає проголосувати. Переглянути перелік виборчих дільниць.

Зверніть увагу, що заява виборця про тимчасову зміну місця голосування подається до органу ведення Державного реєстру виборців особисто. Надсилання вказаної заяви поштою (електронною поштою) законодавством не передбачено. До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси.

Право №3 – Замінити зіпсований бюлетень

Якщо Ви зіпсували бюлетень, то маєте право один раз замінити його на новий. Для цього Вам необхідно невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав виборчий бюлетень, з проханням видати Вам інший виборчий бюлетень.

Член виборчої комісії видає інший виборчий бюлетень в обмін на зіпсований, про що робить відповідну позначку в списку виборців напроти прізвища виборця і розписується. Зіпсований виборчий бюлетень негайно погашається як невикористаний, про що складається акт.

Право № 4 – Право проголосувати вдома

Чимало громадян за станом здоров’я не можуть потрапити на дільницю та не в змозі самостійно пересуватись. Саме для таких категорій осіб передбачена можливість проголосувати вдома. Як це відбувається?

Все, що треба, – це подати заяву, написану від руки, до місцевої виборчої комісії та додати до неї довідку з медичної установи, яка підтверджує постійну або тимчасову нездатність до пересування.

Її можна подати поштою або через інших осіб. Це не бюлетень і особистої присутності не треба.

У день виборів, 31 березня, до дому виборця приходять делеговані члени дільничної виборчої комісії з бюлетенями та опечатаною або опломбованою виборчою урною. З ними можуть також перебувати офіційні спостерігачі, довірені кандидати або навіть самі кандидати в президенти.

Тут Ви повинні розуміти, що якщо виборець подав заяву на голосування вдома і його включили до списку, він не може прийти голосувати на дільницю. У виборчих списках він уже буде значитися таким, хто голосує на дому, і його бюлетень відправлять з виборчою комісією за вказаною адресою.

Право № 5 – На звернення до суду та правоохоронних органів у разі порушення

Виборець може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів виборчого процесу, якщо таке рішення порушує виборчі права або інтереси цього виборця особисто. Наприклад, рішення, дію чи бездіяльність відповідної виборчої комісії, члена виборчої комісії можна оскаржувати до окружної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, або до суду.

Головне, пам’ятайте: будь-яке звинувачення повинно бути підкріплене доказами.

Проте хочу нагадати і про ті обов’язки, яких кожен має дотримуватись. На виборчу дільницю потрібно приходити з документом, який підтверджує громадянство України:

1) паспорт громадянина України;

2) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

3) дипломатичний паспорт;

4) службовий паспорт;

7) військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби);

8) тимчасове посвідчення громадянина України.

Зауважте, що члени дільничної виборчої комісії не мають повноважень перевіряти, чи дійсний наданий виборцем паспорт, сперечатися з приводу відсутності фотокартки відповідного віку тощо. Це належить до повноважень Державної міграційної служби і не стосується дня голосування.

На виборчій дільниці на видачі бюлетенів члени ДВК працюють попарно. Один член комісії надає виборцю список виборців для підпису, а другий член комісії вписує своє прізвище і розписується у визначеному місці на контрольних талонах виборчих бюлетенів та проставляє на цих талонах у позначеному місці номер, за яким виборця внесено до списку виборців.

Виборець розписується в списку виборців за отримання ним виборчих бюлетенів, а також розписується у визначеному місці на контрольному талоні кожного бюлетеня. Після цього член виборчої комісії відокремлює від кожного з бюлетенів, які видаються виборцю, контрольний талон, та видає їх виборцю для голосування.

Будьте уважні, у виборчому бюлетені для голосування дозволено ставити позначку «плюс» («+») або іншу, що засвідчує Ваше волевиявлення, у квадраті напроти прізвища кандидата на пост Президента України, за якого Ви голосуєте. В інших випадках бюлетень вважатиметься зіпсованим та Ваш голос не буде зарахований.

Будьте уважні та відповідальні. Добре подумайте, перш ніж робити вибір на користь того чи іншого кандидата. Адже щонайменше на 5 років Ваш кандидат буде обличчям України та Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати