11 вересня 2017, 12:30

Що в імені тобі моїм?

Про бренди та ребрендинги

Опубліковано в №37 (587)

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Коли говорять про бренд певної юридичної компанії, які найперші асоціації спадають вам на думку? Яскравий логотип? Можливо, перед вами постає образ керуючого партнера фірми? Корпоративний колір? Останні угоди та клієнти?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чому саме вони? Тому що таким є брендинг конкретної компанії як один з інструментів її просування та позиціонування в конкурентному середовищі. Якщо дивитися на бренд юридичної компанії з позиції клієнта, споживача послуг, то він узагальнює (принаймні повинен) імідж компанії, а також те, чого від неї варто очікувати у професійному аспекті. В цьому матеріалі спробуємо розібратися, в чому ж полягає суть і роль бренду юридичної компанії, а також з яких причин юрфірми приймають рішення про проведення ребрендингів.

Визначень бренду компанії (в тому числі юридичної) не злічити, функцій також. Проте основними залишаються два чинники. Перша – бренд компанії повинен підтверджувати високу якість товару чи послуги. Друга – кожна компанія бачить роль та цілі роботи свого бренду по-різному.

Що для Вас є брендом юридичної компанії та з чого він складається? На переконання партнера ЮК ALEXANDROV&PARTNERS Оксани Крижанівської, бренд – це один із найцінніших активів майже кожного сучасного бізнесу.

«У швидкісному інформаційному світі швидше виграє той, кого легше впізнати. Юридичний ринок не є винятком. Добре пропрацьований та більш відомий бренд дає право на виставлення вищого рахунку», – переконана юрист.

На думку керуючого партнера компанії Arzinger Тімура Бондарєва, бренд юридичної фірми є важливим активом, який допомагає виділитися в конкурентному середовищі, підкреслити свої сильні сторони, надати впевненість та відчуття комфорту клієнту фірми.

Наталія Блоцька, менеджер з маркетингу та розвитку бізнесу AVELLUM, вважає, що юридичний бізнес дуже репутаційний. Саме бездоганна репутація та професійний досвід формують сильний бренд, допомагають юридичним фірмам залучати та утримувати клієнтів. Довіра до фірми надзвичайно важлива для її успіху. Крім того, бренд фірми формує досвід успішних проектів та взаємодії зі стейкхолдерами, а також підхід фірми до ведення бізнесу.

«Корпоративний брендинг є одним з найважливіших аспектів діяльності будь-якої компанії, від якого, без перебільшення, залежить її подальша доля на ринку. Підвищена конкуренція, консолідація та глобалізація разом із задоволенням потреб клієнтів і змінами в законодавчому полі означають, що важливіше, ніж будь-коли, чітко зрозуміти, що робить саме вашу фірму своєрідною, релевантною та автентичною», – вважає директор з маркетингу та PR ЮФ Trusted Advisors Анастасія Позова.

Оскільки раніше юридична сфера була досить консервативною, то наразі всі намагаються диференціювати себе, використовуючи різноманітні pr-технології та маркетингові фішки. Адже відомо, що звичайне сприйняття людиною юридичної фірми починається з її зовнішнього образу. Саме цим, на її думку, можна підкреслити свою індивідуальність, підхід до роботи, стабільність відносин, досвід роботи тощо.

На переконання керуючого партнера AGA Partners Амінат Сулейманової, бренд юридичної компанії є занадто переоціненим аспектом.

«Це просто лого та назва, які можуть народжуватися, зникати й змінюватися, при цьому не здійснюючи впливу на прибуток компанії та кількість її клієнтів. Бренд – це ніщо, клієнт – все», – відзначила юрист.

Функція бренду, за її словами, подібна до імені людини – ідентифікація та можливість знайти, відокремити, відстежити історію.

Ребрендинг: про зовнішні причини та внутрішню необхідність

Якщо говорити про те, хто або що змушує чи надихає юридичні компанії проводити ребрендинг, експерти виділяють декілька причин. Зокрема, керуючий партнер Arzinger Тімур Бондарєв у коментарі для ЮГ виділив такі причини:

  • злиття, поглинання або об’єднання фірми з іншими гравцями на ринку, внаслідок чого деякі бренди зникають або трансформуються;
  • зважаючи на зазначену вище особливість неймінгу юридичного бізнесу, яка полягає в тому, що за існуючою світовою практикою юридичні фірми мають назву, яка складається з прізвищ партнерів-засновників фірми, вихід або смерть таких партнерів з партнерства є причиною для зміни назви компанії;

«Хоча історія знає дуже багато випадків, коли ім’я таких партнерів залишаються в назві. Наша компанія, до речі, є одним із прикладів», – додає Тімур Бондарєв.

За його словами, приводом для перегляду назви також може стати збільшення партнерського складу.

  • суттєві репутаційні та етичні проблеми, скандали тощо, які призводять до того, що існування фірми зі старою назвою стає недоцільним;
  • зміна стратегії фірми, що пов’язано, наприклад, з розширенням клієнтської бази, географії або спектру послуг, що надаються;
  • вихід корпоративних фірм у вільне плавання;

«Не секрет, що на ринку існує декілька юридичних фірм, які фактично є юридичними департаментами великих олігархічних груп та які на певному етапі свого життя приймають рішення виходити на вільний юридичний ринок, розширити коло власних клієнтів та відмежуватися від старого основного клієнта», – зауважив пан Бондарєв.

  • медіа-привід – досить часто, за словами керуючого партнера Arzinger, зміна назви відбувається суто технічно, щоб надати черговий інформаційний привід та згадати про себе в медіа-просторі.

Про репутаційні втрати як одну з причин проведення ребрендингу юридичними компаніями відзначила Марія Кошутська, піар-менеджер КПМГ в Україні, відділ податкового та юридичного консультування. За її словами, тоді на допомогу приходять зміни неймінгу, формується ще одна легенда, бренд отримує нову ДНК.

«Весь негативний багаж залишається в минулому, а ребрендинг дає нове життя компанії у комунікаційному просторі», – стверджує експерт.

Ще однією причиною ребредингу може бути невідповідність бренду сучасним стандартам дизайну. Так, поява молодих гравців на ринку, які демонструють клієнтам сучасну назву, дизайн логотипу, фірмовий стиль, спонукає до ребрендингу компанії, які вже давно на ринку. Адже тренди, які були притаманні брендам 10 років тому, дуже сильно відрізняються від сучасних.

«Акцент на інноваційність, певну технологічність стимулює старих гравців до «осучаснення». Такі зміни позитивно сприймаються клієнтами, адже ребрендинг – це також свідчення розвитку та росту компанії, яка надає юридичні послуги», – підкреслила пані Кошутська.

Як зазначила експерт, причиною ребрендингу для представництв міжнародних компаній досить часто є ініціатива головного офісу, який приймає рішення про ребрендинг. Для вітчизняних компаній це досить механічний процес, тому що зміни «спускаються» зверху, а особливого креативу ніхто не вимагає. Потрібно лише адаптувати ребрендинг локально.

«Можна виділити кілька факторів, які змусять фірму провести ребрендинг. Однак основна причина, на мою думку, одна – бренд не виконує своє завдання», – коментує питання менеджер з маркетингу та розвитку бізнесу AVELLUM Наталія Блоцька.

За її словами, на рішення про ребрендинг впливають як зовнішні, так і внутрішні фактори. Зовнішній фактор – це зміна ринкових умов. З часом з’являються нові, сильніші конкуренти, інші тренди, змінюються потреби клієнтів, економічні умови диктують необхідність змін. Внутрішній фактор – це зміни у фірмі. З часом фірми розвиваються, охоплюють нові сфери, переглядають свої цінності або змінюють свою цільову аудиторію.

На хвилі renewal

За світовими мірками, юридичний ринок України є молодим і таким, що розвивається, але навіть в контексті проведення ребрендингів маємо, що аналізувати. Тому ми не будемо зупинятися на кожному гравцеві ринку, а проаналізуємо основні зміни, що відбулися з брендами юридичних компаній України за останні декілька років, у порядку зворотної хронологічної послідовності.

Минулого тижня, 5.09.2017 р., юридична компанія N&D (яка до цього мала назву «Неоклеус і Довбенко») оголосила про свій вихід на ринок під новим брендом EVRIS. Своє прагнення до змін у компанії пояснили стрімким розвитком нових практик та потребою побудови нових бізнес-процесів.

«Основним мотивом, що стоїть за новим брендом, є розуміння сучасних умов, в яких мають працювати компанії: прискорення темпів бізнесу, зростання рівня нестабільності й непередбачуваності, високі ризики зробити неправильний крок. В цих умовах на мають велике значення здібності команди консультантів застосувати свій талант відчуття ситуації, вільного орієнтування в українському та міжнародному законодавстві, гнучкості мислення та розуміння специфіки галузі. Час потребує нових ідей і талантів, які будуть рухатися вперед в умовах непередбачуваності», – прокоментував зміни керуючий партнер компанії Андрій Довбенко.

Директор з маркетингу компанії Олена Лазарєва відзначила, що ідея щодо такої назви компанії асоціюється зі словом «еврика»: талант – ідея – еврика – Evris.

Також цей рік запам’ятався ще одним ребрендингом. У червні юридична компанія FCLEX змінила свою назву на EQUITY. Як відзначили в компанії, незважаючи на те, що слово «equity» має кілька значень, вони відштовхувалися від поняття «справедливість». Саме справедливість, на думку керуючого партнера компанії Олега Маліневського, є тією категорією, на яку чекає клієнт, звертаючись до свого юридичного радника. Над зміною назви в компанії думали ще кілька років тому, однак лише зараз це вдалося реалізувати. Причиною проведення ребрендингу в компанії назвали те, що старий бренд вже не мав того смислового навантаження, в рамках якого компанія себе позиціонує.

На початку минулого року ребрендинг провела компанія GOLAW, яка до того мала назву «Гвоздій та Оберкович». Причина – вихід компанії на європейський ринок, у зв’язку з чим стара назва з прізвищами партнерів-засновників була б складною для розуміння іноземними клієнтами. Крім того, рішення було прийняте під впливом загальної тенденції до спрощення та скорочення назв своїх компаній.

Про появу на ринку нового бренду Eterna Law у травні 2016 р. під час прес-конференції повідомили партнери компанії AstapovLawyers Андрій Астапов, Олег Мальський, Олег Бекетов та голова правління Baltic Business Group Євгеній Лукашук. Фірми AstapovLawyers та Baltic Business Group уклали договір про стратегічне партнерство, що передбачає спільну роботу на ринках Європи під брендом Eterna Law. За словами партнерів, обидві компанії давно готувалися до злиття. Це для них є стратегічно важливим кроком, що дозволить розширити продуктову лінійку та географічне охоплення в інтересах їхніх клієнтів.

Не можна не згадати міжнародну компанію з «Big Four» Ernst & Young, яка з липня 2013 р. стала називатися EY, хоча абревіатура «EY» неформально використовувалася для позначення компанії ще до початку її офіційного використання. В основу нової лаконічної назви та логотипу лягли прізвища засновників – Артура Янга та Елвіна Ернста.

«У 2013 р. ми не лише змінили логотип, а й проголосили нову місію: «Вдосконалюючи бізнес, змінюємо світ на краще»», – повідомили у прес-службі компанії.

У березні 2013 р. внаслідок злиття на український ринок юридичних послуг вийшла міжнародна юридична фірма Dentons. Фундаментом для злиття стали міжнародні юридичні фірми Salans LLP, SNR Denton та канадська юридична фірма Fraser Milner Casgrain LLP (FMC).

«Ми об'єднали в собі відкритість і динамічність нового бренду Dentons, а також надійність та бездоганну репутацію Salans LLP, Fraser Milner Casgrain LLP (FMC), SNR Denton», – коментував тоді ребрендинг-керуючий партнер київського офісу Олег Батюк.

Він відзначив, що Dentons є унікальним продуктом на глобальному юридичному ринку, оскільки це перше об'єднання канадської фірми та фірми зі значною присутністю в США.

Окрім проведення «повномасштабного» ребрендингу, юридичні компанії в Україні також практикували його light версію – рейстайлінг, оновлення, «осучаснення» візуальної айдентики бренду.

Зокрема, у грудні 2016 р. міжнародна юридична компанія Baker&McKenzie повідомила, що відтепер вона називається Baker McKenzie – знак «&» опустили з назви. Маркетинг-директор фірми Лорі Робертсон зазначив: «Прийшов час оновити нашу візуальну ідентичність». Викреслення «&» з назви компанії вважають природним та зрозумілим, адже сайт називається bakermckenzie.com, а позначення – @bakermckenzie. Тому знак «&» був відлунням минулого.

У травні 2015 р. юридична компанія «Василь Кісіль і Партнери» провела прес-конференцію, на якій юридичній спільноті та бізнесу було представлено нового керуючого партнера компанії – Андрія Стельмащука, який змінив на цій посаді Олега Макарова.

Також було оголошено про проведення рестайлінгу та впровадження оновленого стилю. Рестайлінг був зумовлений назрілою потребою у продовженні цінностей та філософії компанії, а також підтримкою глобальної тенденції simplify. Як коментували зміни у ВКП, в якій країні не знаходився б партнер, корпоративна айдентика їхньої компанії повинна говорити з клієнтами однією мовою: Новий логотип та корпоративний стиль, за їхніми словами, повністю відповідають цінностям компанії: «Отриманий результат – це спільно напрацьоване рішення, яким сьогодні пишається кожен співробітник ВКП».

Старший партнер ВКП Василь Кисіль зауважив, що перевага на внутрішньому ринку юридичних послуг національних компаній над транснаціональними іноземними юридичними фірмами була досягнута лише завдяки тому, що українські юридичні компанії задають тренд у сфері юридичного бізнесу та не бояться запроваджувати інновації у своє професійне життя.

Також за останні кілька років низка гравців юридичного ринку зробили «косметичний ремонт» для своїх логотипів та «освіжили» їхній зовнішній вигляд: «Дмитрієва та Партнери» – Dmitrieva & Partners, «Александров та Партнери» – Alexandrov&Partners, «Авеллум Партнерс» – AVELLUM, Юскутум – Juscutum. В контексті європейських прагнень та бажання до підвищення інвестиційної привабливості, «латинізація» назв компаній не є дивною. Змінюється країна, суспільство та потреби клієнтів, тому юридичним компаніям також потрібно змінюватися.

«Два слова» про неймінг

В контексті того, яка назва юридичної фірми залишає бажати кращого, а яка заманює потенційного клієнта звернутися до компанії за послугою, на колір та смак товариш не всяк. Тут нічого приховувати. Проте іноді, коли наштовхуєшся на певну вивіску з назвою компанії або логотип в інтернеті, мимоволі починаєш замислюватися, в якому сні власник цієї компанії побачив таку назву. Звісно, з етичних міркувань, ми не будемо називати юридичні компанії, яких з неймінгом склалися, м’яко кажучи, не дуже гарні взаємовідносини. Хоча в кожного свої кордони креативу… Та коли вже мова йде про бренди, то хочемо порадити майбутнім власникам та партнерам компаній, якщо не звертатися до фахівців у цій галузі, то хоча б цікавитися думкою своїх більш досвідчених та, бажано, успішних колег.

Можна годинами говорити про пряму пропорційність сили бренду та успішності компанії. Звичайно, як корабель назвеш, так він і попливе. Однак не буде зайвим відзначити, що в яку б обгортку цукерочку не загортати, сенс все одно ховається у начинці.

Коментарі:

Кошутська Марія Кошутська,

піар-менеджер КПМГ в Україні, відділ податкового та юридичного консультування

- Що впливає на формування бренду юридичної фірми? Якими є його функції?

- «Сила бренду», «візабіліті бренду» – словосполучення, які майже щодня лунають в офісі нашої компанії, адже бренд – це орбіта, яка задає напрямок комунікаційним процесам. На формування бренду впливають різні чинники, але найвагоміший – якісні юридичні послуги. Якщо за красивим фасадом бренду не буде гідного рівня обслуговування клієнта, бренд не зможе зміцніти та закріпитися у конкурентному середовищі.

Говорячи про функції бренду, звісно, можна озвучувати академічні речі, але, на мою думку, головна функція бренду – викликати правильні емоції. Індивідуальність фірмового стилю, чітка концепція, грамотний піар, високий рівень пізнаваності – все це показники здоров’я бренду, які безпосередньо пов’язані з його функціями.

- Чи проводили Ви ребрединг компанії та чи допускаєте такий варіант у майбутньому?

- Так, півтора року тому ми провели ребрендинг у КПМГ в Україні. Він не був радикальним, адже ми не можемо повністю змінити пізнаваність бренду, який вибудовувався десятиліттями. Це швидше були косметичні вдосконалення з акцентом на інноваційність.

Єсауленко Вікторія Єсауленко,

директор з маркетингу ЮФ «Астерс»

Asters стала чи не першою фірмою на українському юридичному ринку, що провела ребрендинг. Коли один із засновників фірми «Шевченко, Дідковський і партнери»Ігор Шевченко залишив компанію, було прийнято рішення відійти від всесвітньо-стандартної та вже дуже класичної практики називати юридичний бізнес прізвищами партнерів-засновників і дати фірмі назву, яка буде актуальною, незалежно від того, хто є керуючим партнером.

Армен Григорович Хачатурян, зараз старший партнер Asters, є дуже креативною та по-справжньому творчою людиною. Це повноцінне підтвердження вислову, що талановита людина – талановита в усьому. Окрім того, що він – дійсно видатний фахівець і гуру юриспруденції, він ще й має надзвичайну творчу уяву, яка при його колосальній ерудиції просто не має кордонів та обмежень. Саме він придумав для фірми ім'я Asters та слоган «Досягаємо зірок для наших клієнтів». Це рішення вплинуло і на фірму, і на ринок. Asters стала трендсеттером у неймінгу. Після нас багато юридичних фірм в Україні, утворюючись чи проводячи ребрендинг, брали собі за назву звучне латинське слово.

Що це дало Asters? Неймінг – дуже значуща річ у маркетингу. З цим іменем фірма стала однією з найвагоміших в країні. Я вважаю, що в цьому є пряма заслуга слова-назви Asters. Слово легко запам'ятовується, тому фірма має високу brand awareness (англ., впізнаваність бренду). Завдяки яскравому корпоративному кольору ми можемо чітко позиціонувати себе в усіх візуальних проявах комунікацій, що також працює на бренд.

Що цей тренд дав ринку? Насамперед, глобалізував юридичний ринок країни. Як ви розумієте, іноземцю набагато легше виговорити та запам'ятати слово Asters, ніж «Голоп'ятенко, Пуцьвірінькало і партнери». По-друге, цей процес відбувається не лише на українському ринку. Міжнародний ринок теж зазнав впливу. Різниця тільки в тому, що в Англії є юридичні фірми, яким по кілька сотень років і немає потреби в ребрендингу. У нас же ринок ще зовсім-зовсім юний. Як сказав мені колега із Заходу: «У нас юрфірми починають відзначати свій день народження з 40-річчя». На що я йому відповіла, що нашій країні 26 років, тому для нас 22 роки (як зараз Asters) – дуже гарний привід святкувати. Отже, шукати себе у побудові брендів, у бізнесі, у складнощах і перипетіях юриспруденції також доречно та правильно.

Блоцька Наталія Блоцька,

менеджер з маркетингу та розвитку бізнесу AVELLUM

На початку 2016 р. AVELLUM зробила візуальний ребрендинг та оновила свою айдентику. Однак ми не змінювали наші корпоративні стандарти й цінності та залишаємося з нашим слоганом Internationally Ukrainian, який завжди відображав той рівень стандартів, яких ми дотримуємося в нашій роботі. Ми лише робимо ще більший акцент на якості наших послуг, транслюючи повідомлення: «Нас надихає досконалість / Law firm inspired by excellence».

Чому ми вирішили провести оновлення стилю? Створюючи «Авеллум Партнерс» у 2009 р., засновники хотіли показати, що ми хоча й молода, але надійна юридична фірма, яка розуміє, що таке традиційні юридичні послуги. Ми прагнули створити імідж довіреного юридичного радника, який має значний досвід. Тому стилістика нашого початкового бренду мала досить консервативний характер. При цьому ми уникали традиційних для юридичного ринку зображень Феміди, терезів, фоліантів та ін. На нашу думку, все це занадто «класичне».

Бренд та його візуальне вираження мають відображати стан, в якому знаходиться компанія. Тому, через майже 7 років після заснування перед нами постали інші завдання. Адже фірма змінилася, виросла, стала лідером у своїх ключових практиках. На той час AVELLUM дуже добре знали українські та іноземні колеги, нашими послугами активно користувалися клієнти. Вже не було необхідності доводити, що ми надійні юридичні радники. Ми поставили перед собою мету оновити саме бренд, зробити візуалізацію більш сучасною і при цьому підтвердити не лише свою надійність, але й те, що ми себе дуже комфортно відчуваємо та випромінюємо цю впевненість. Як результат, ми маємо яскравий, сучасний і дуже впізнаваний бренд. Назва «Авеллум Партнерс» скоротилася до AVELLUM та відображає, як нас називає ринок. Окрім того, це відповідає глобальному тренду скорочення довгих найменувань юридичних фірм. Також ми модернізували наш вебсайт, щоб повною мірою продемонструвати наші можливості та досвід.

Ми уважно слідкуємо за ситуацією на ринку. Безперечно, якщо в якийсь момент наш бренд вимагатиме оновлення та актуалізації, ми розглянемо можливість наступного ребрендингу.

Крижанівська Оксана Крижанівська,

партнер ALEXANDROV&PARTNERS, адвокат

Як показує наша практика, в багатьох випадках ключовий вплив на вибір клієнтом того чи іншого юриста здійснює рекомендація. Після отримання схвального відгуку клієнт закономірно прагне подивитися в інтернеті, що являє собою юрист чи юридична компанія. Тут і включається в роботу бренд – якість сайту, наявність відгуків, іменитих клієнтів, досвіду (бажано, щоб досвід юридичної компанії був точнісінько у такому проекті, який має клієнт).

Проте такі зовнішні атрибути бізнесу має вже майже кожна компанія. Цим клієнта не здивуєш. Хороший зовнішній вигляд, офіс – це навіть не обговорюється. Справжня робота хорошого бренду починається далі, а проявляється вона в деталях. Важливим є все: як зустріли клієнта, як ведеться діалог, які матеріали надає компанія, належне оформлення письмового матеріалу за уніфікованими правилами компанії тощо. Це зовнішні прояви роботи. У нас в компанії вони детально прописані в Кодексі фірмового стилю. Співробітники регулярно перевіряються на знання встановлених правил, а за невиконання застосовується штраф.

Однак набагато важливішою є якість саме у професійних дрібницях. Своєчасність надання результату навіть не обговорюється, а ще краще – закінчити роботу або просто відповісти клієнтові ще до встановленого строку, що буде приємним бонусом. Аналітичний матеріал має бути кваліфікований: сучасний клієнт чітко розрізняє, коли юристи напрацювали потрібні години, готуючи юридичний висновок, а коли підготували ґрунтовний аналіз. Також інформація, яка подається клієнтові, повинна бути чітко структурованою, ключові моменти мають бути виділені таким чином, щоб лише проглянувши матеріал, клієнт повністю сприйняв інформацію.

Наприклад, у нас в компанії є чіткі вимоги до написання електронних листів та юридичних висновків таким чином, щоб мінімізувати час клієнта на вивчення матеріалу. Зокрема, висновки ми розміщаємо на початку матеріалу, щоб клієнтові не потрібно було гортати десятки сторінок. У великих меморандумах висновки та рекомендації ми виводимо в окремий документ або подаємо у вигляді інфографіки, щоб власник бізнесу міг за максимально короткий час отримати відповідь на своє запитання. Наше завдання – складні речі для клієнтів максимально спростити та мінімізувати час на прийняття рішень, запропонувати готові рішення.

Професіоналізм у спілкуванні та поданні матеріалу не підробити іншими замінниками, альтернатив не існує, тому саме на це потрібно робити ставку, виховуючи молодих юристів.

Насправді, якісний бренд дає право на підвищення рахунку, який виставляється клієнтові, оскільки щоб досягти певного рівня майстерності, юридична фірма вкладає в себе надзвичайно багато. Проте зараз спостерігаю тенденцію до того, що чимало клієнтів не готові платити за бренд, тим паче за погодинну ставку в сотнях євро. Клієнт хоче отримати рішення якісно й швидко. Виграє юридична компанія, яка має хорошу репутацію, вміє ефективно працювати та формує зрозумілі для клієнта рахунки.

Тому в сучасному світі змін юридичному бізнесу потрібно бути готовим до постійного динамічного відгуку на інновації. Розуміючи це, у 2017 р. ALEXANDROV&PARTNERS запровадили у свою роботу Scrum підхід до управління проектами та командами наших юристів.

Використання Scrum надало нам змогу підвищити цінність послуги для клієнта шляхом зниження собівартість надання послуг завдяки оптимізації часових витрат та комплексній перебудові роботи команд спеціалістів; підвищення якості послуг, що надаються, завдяки залученню до виконання кожного замовлення клієнта кількох профільних спеціалістів; скорочення строків надання клієнтові необхідного результату.

Результатом застосування Scrum став перехід ALEXANDROV&PARTNERS на єдиний тариф оплати послуг, який складає еквівалент 70 євро за 1 годину роботи компанії. Меншими зусиллями ми сьогодні можемо набагато більше.

Взагалі, я вважаю, що юрист майбутнього – це спеціаліст, який зумів поєднати юриспруденцію зі своєю особливою індивідуальністю та яскравістю, такий, який він є, без зашореності в правила, які нам диктував ринок останні 20 років. Це юрист, який надзвичайно пластичний у роботі з потребами клієнтів, який уміє давати швидкий відгук на зміни ринку. Кваліфікацію, звичайно, ніхто не скасовував.

T.Bondarev1_main Тімур Бондарєв,

керуючий партнер Arzinger

- Що впливає на формування бренду юридичної фірми? Якими є його функції?

- Основною функцією бренду в будь-якому бізнесі є ідентифікація та диференціація продукту та/або послуги на ринку. Це має особливе значення на висококонкурентних ринках, саме тому для більшості компаній основним активом є саме бренд, а не виробничі потужності. У таких випадках саме бренд визначає вартість бізнесу.

Ринок юридичних послуг в цьому сенсі не є винятком. Бренд юридичної фірми – це важливий актив, який допомагає виділитися в конкурентному середовищі, підкреслити свої сильні сторони, надати впевненість та відчуття комфорту клієнту фірми. Тому тенденцією останніх років як в Україні, так і за кордоном є відхід від традиційного в індустрії неймінгу, який складається з імен партнерів-засновників бізнесу, до генеричних назв.

Враховуючи специфіку нашого ринку, репутація фірми та її партнерів є основним чинником, який впливає на формування бренду фірми. Саме тому системні юридичні фірми мають досить складні внутрішні процедури, спрямовані на забезпечення контролю якості, виявлення конфлікту інтересу, прийняття нових клієнтів, співробітників тощо, так само як і мають чітку комунікаційну стратегію та позиціонування на ринку. У зв’язку з цим трапляються непоодинокі випадки, коли юридичні фірми відмовляються від, на перший погляд, дуже прибуткових та цікавих проектів, задля запобігання потенційним репутаційним проблемам, пов’язаним із сутністю проекту або «токсичністю» клієнта чи його замовлення.

- Чи проводили Ви ребрединг компанії та чи допускаєте такий варіант у майбутньому?

- Ми проводили ребрендинг саме у зв’язку зі зміною стратегії фірми, новим позиціонуванням на ринку та відмежуванням від іноземної мережі юридичних компаній. Ми фактично змінили свій статус, перетворившись у незалежну юридичну фірму. Зокрема, цей процес був викликаний трагічною загибеллю нашого іноземного партнера Райнера Арцінгера, який був одним із засновників українського бізнесу. Для нас було дуже важливим зробити відповідні меседжі, пояснити ринку наш новий статус та стратегію, причини ребрендінгу.

Позова Анастасія Позова,

директор з маркетингу та PR ЮФ Trusted Advisors

Якщо говорити про чинники, які впливають на формування бренду, то існують шість загальновідомих моментів, які визначають позицію бренду, а саме:

  • впізнаваність бренду – можливості та переваги для ваших клієнтів;
  • очікування клієнта – це те, що клієнти сподіваються отримати від бренду та їхня впевненість в якості послуг;
  • атрибути конкурента – переваги над конкурентами;
  • вартість послуг – ваші ціни у порівняні з цінами конкурентів;
  • споживацьке сприйняття – якість та вартість вашого бренду в думках клієнтів;
  • лояльність до бренду – довіра та внутрішня прихильність клієнтів.

Однак наявність сильного юридичного бренду має дещо глибший характер, ніж новий логотип, рекламні кампанії, веб-сайт та матеріали. На відміну від компаній, де продукт є зіркою (будь то новий Iphone, пляшка Coca-Cola чи навіть новенький Mercedes-Benz), в юридичних фірмах думають лише про людей. Простіше кажучи, люди є тим самим основним аспектом бренду. Для того щоб фірма успішно «жила брендом», люди повинні не лише брати участь у процесі розвитку фірми, а й розуміти, як домогтися цінностей та рис того, що вони роблять щодня.

Ідея про те, що юридична фірма не отримує вигоду від свого бренду, виливається в нерозуміння того, що таке бренд для фірми. Незалежно від того, ви чи ваша фірма витрачали будь-які гроші або час на створення бренду, найімовірніше, ви матимете бренд як такий. Ваш бренд – це відображення того, що ваші клієнти думають про вас. Тобто у світі виключно офлайнових особистих стосунків ви майже повністю контролюєте свій бренд. Однак оскільки ці особисті стосунки зі швидкістю вітру мігрують в Інтернет та в більш загальнодоступні простори, то ваші клієнти та потенційні клієнти неминуче почнуть чути інші голоси в розмові про вас та ваш бренд. А якщо ви вирішите не брати на себе відповідальність за свій бренд, то в результаті конкуренти зроблять це за вас. Таким чином ви відмовляєтеся від контролю. Реальність полягає у тому, що ви вже не є ексклюзивним бренд-амбасадором, а це гарантовано викличе певні труднощі в бізнесі.

Suleymanova Амінат Сулейманова,

керуючий партнер AGA Partners

- Що впливає на формування бренду юридичної фірми? Якими є його функції?

- На формування бренду впливає «анамнез» партнерів. Залежно від того, що там, працює їхня фантазія. Це як псевдоніми в артистів. Хтось хоче бути Мадонною, а хтось залишиться з важко вимовним прізвищем Шварценеггер, хоча йому наполегливо пропонували бути Арнольдом Стронгом.

В період становлення юридичного ринку було заведено називати фірми іменами партнерів (так, як це часто роблять на заході). Потім прийшла епоха міграції партнерів, яка ввела традицію на латинь. Багато відомих фірм змінювали назву з тих чи інших причин, проте я не бачу жодного впливу зміни лого на бізнес. На бізнес впливає поведінка партнерів в офісі та поза ним. Назва на бізнес ніяк не впливає.

- На Вашу думку, які можуть бути причини проведення ребредингу юридичними компаніями?

- Я бачила кілька причин: вихід титульного партнера, поглинання, заміна довгої та важковимовної назви простою, намагання врятувати репутацію.

- Чи проводили Ви ребрединг компанії та чи допускаєте такий варіант у майбутньому?

 - Ні, ми не проводили ребрендинг і не плануємо. Наша назва проста, в ній немає імен партнерів, добре запам’ятовується та гуглиться. Нас в цьому сенсі все влаштовує. Також сподіваюся, що нас мине остання з перелічених мною вище причин ребрендингу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати