12 листопада 2019, 12:48

Сабстенс на БВО: до чого готуватися компаніям?

Опубліковано в №47 (701)

Олег Дерлюк
Олег Дерлюк «Stron Legal Services» керуючий партнер
Тетяна Шевченко
Тетяна Шевченко «Stron Legal Services» радник

Кожен, хто працює з іноземними юрисдикціями, вже знайомий з поняттям сабстенс (англ. substance) — реальна присутність компанії в зареєстрованій юрисдикції. Погіршення світової економічної ситуації змусило міжнародні організації замислитися про врегулювання світового балансу у сфері міжнародного оподаткування та виявляти компанії, які зловживають міжнародними договорами про уникнення подвійного оподаткування і, відповідно, розмивають податкову базу. Одним із засобів виявлення таких компаній стала вимога сабстенсу, введена Організацією економічного співробітництва і розвитку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Вимога сабстенсу включає в себе наявність офісу в країні реєстрації з місцевим директором, секретарем та співробітниками. Виконання цієї вимоги не лише полегшить відкриття банківського рахунку (оскільки з цією проблемою зіштовхнулися всі компанії з офшорних та низькоподаткових юрисдикцій), але й підтвердить статус такої компанії як надійного контрагента та партнера.

Беручи до уваги тенденцію останніх років, умови сабстенсу достатньо швидко розповсюджуються серед найбільш популярних офшорних та низькоподаткових юрисдикцій, таких як Кіпр, Британські Віргінські Острови (далі — БВО), Беліз, Кайманові острови та ін.

01.01.2019 р. на БВО набрав чинності Акт про економічну присутність (далі — АЕП). АЕП вимагає від компаній і товариств з обмеженою відповідальністю з певним видом діяльності довести свою присутність (так званий сабстенс — substance) на БВО. АЕП визначає такі види діяльності компаній, яким потрібно буде довести свою присутність:

  • банковий бізнес;
  • страховий бізнес;
  • управління активами (fund management business);
  • фінанси та лізинг (надання кредитів);
  • головний офіс групи компаній (headquarters business);
  • судноплавний бізнес (тільки морем);
  • холдинговий бізнес (акціонерна компанія, що володіє акціями інших компаній);
  • бізнес у сфері інтелектуальної власності з метою отримання прибутку;
  • дистриб'юторський бізнес і такий, що обслуговує діяльність компаній (що належить до групи компаній) (distribution and service centre business).

Міжнародний податковий департамент Міністерства фінансів БВО (офіційна назва — International Tax Authority) рекомендує компаніям, діяльність яких відповідає вищезазначеним видам та критеріям АЕП, отримати незалежну юридичну оцінку свого економічного статусу, щоб у майбутньому уникнути питань щодо законності проведення оцінки. Така оцінка стане першим кроком у межах доведення компанією своєї присутності.

З позиції оцінки, компанії підпадатимуть під одну з наведених нижче категорій:

  • Категорія А. Компанії не підпадають під критерії, визначені АЕП. Такі особи повинні подати підтверджувальну незалежну оцінку про те, що вони не підпадають під категорію, визначену АЕП, підтвердивши цю оцінку відповідною резолюцією директорів.
  • Категорія Б. Компанії підпадають під критерії, визначені АЕП, але не є податковими резидентами в жодній юрисдикції, в тому числі на БВО. Від таких юридичних осіб вимагають стати податковим резидентом БВО, показати свою реальну присутність на БВО та довести, що вони керуються з території БВО; здійснюють свою основну діяльність, яка приносить дохід на БВО; мають офіс та персонал; що компанія несе адекватні витрати на утримання офісу на БВО.

Таким компаніям потрібно буде реструктурувати свій бізнес і перенести деякі аспекти своєї діяльності на БВО з метою демонстрації своєї присутності на острівній державі.

Важливо відзначити, що директори не обов'язково мають бути резидентами БВО (що загалом рекомендується), але повинна бути проведена достатня кількість зборів директорів на території БВО. Такі компанії зобов'язані звітувати перед Міжнародним податковим департаментом Міністерства фінансів. Звіт має супроводжуватися відповідною резолюцією директорів та незалежною юридичною оцінкою (зокрема, якщо діяльність компанії підпадає під декілька критеріїв, визначених АЕП).

Для того щоб стати податковим резидентом на БВО, компанія повинна отримати торгову ліцензію, подати заявку на отримання податкового номера, стати на облік у фонді державної охорони та соціального страхування.

  • Категорія С. Компанії підпадають під критерії АЕП, але є податковими резидентами в іншій юрисдикції. Для таких компаній необхідно подати підтвердження податкової резидентності в іншій юрисдикції (прийнятній для ЄС), підтвердивши цей статус резолюцією директорів та незалежною юридичною оцінкою.

На підтвердження податкової резидентності іншої країни компанія повинна подати податковий сертифікат (лист), що підтверджує податкову резидентність іншої юрисдикції, та/або копію останньої податкової звітності, поданої у відповідній юрисдикції, а також документ, що підтверджує нарахування податків на компанію, підтвердження виплати податків або будь-який інший документ, виданий компетентним органом відповідної юрисдикції.

Всі компанії БВО (незалежно від категорії) повинні будуть звітувати перед Міжнародним податковим департаментом Міністерства фінансів БВО за допомогою наявної системи пошуку бенефіціарних власників на БВО (BOSSS — Beneficiary Owner Secure Search System (далі — BOSSS система)).

Наразі уряд БВО працює над внесенням змін до BOSSS системи, для того щоб спільно з подачею даних про бенефіціарних власників компаній, одночасно компанії могли відзвітувати про економічну присутність. Уряд БВО планує завершити вдосконалення BOSSS системи до кінця 2019 р., таким чином надаючи час всім компаніям здійснити відповідні кроки для визначення своєї економічної присутності.

Подача інформації про бенефіціарних власників у систему BOSSS стартує з червня 2020 р. Також до кінця цього року на БВО всі юридичні особи очікують отримати фінальні інструкції щодо умов подачі інформації про бенефіціарних власників компаній у систему BOSSS.

Також варто відзначити, що АЕП, BOSSS акт та проєкт Кодексу про економічну присутність встановлюють відповідальність компаній та їх менеджменту за недотримання умов сабстенса і подачі інформації про бенефіціарів. Зокрема, накладення різноманітних санкцій, починаючи від письмових попереджень та штрафів, закінчуючи тюремним ув'язненням та ліквідацією компаній.

Деякі з компаній, зареєстрованих на БВО, вже почали процес підтвердження своєї економічної присутності. Першим кроком в організації цього процесу є визначення компанією своєї категорії (А, Б або С). Для того щоб точно визначити категорію компанії (незважаючи на те, що ви можете точно знати або навіть припускати, під яку категорію діяльності підпадає ваша компанія), вам потрібно замовити незалежну юридичну оцінку місцевих юристів. Після отримання такої оцінки ви зможете рухатися далі та завершити створення присутності своєї компанії на БВО.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати