Популярні матеріали

12 жовтня 2017, 14:09

Початок автоматичного обміну фінансовою та податковою інформацією, а також його наслідки для України

Останнім часом сайт ОЕСР рясніє новинами про міжнародний обмін фінансовою та податковою інформацією («First automatic Common Reporting Standard exchanges between 49 jurisdictions set to take place this month; now over 2000 bilateral exchange relationships in place», «OECD releases further guidance on Country-by-Country reporting (BEPS Action 13)»). Ст. 4, 6 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах передбачається можливість обміну податковою інформацією. Між іншим, Україна також є стороною цієї Конвенції.

Наразі обмін такою інформацією відбувається завдяки двом найбільш авторитетним інструментам:

 • Багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін фінансовою інформацією (Multilateral Competent Authority Agreement on Automatic Exchange of Financial Account Information (далі – CRS MCAA)). Цей інструмент закріплює застосування єдиного стандарту автоматичного обміну інформацією про банківські рахунки та їхніх власників.
 • Багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін міждержавними звітами (Мultilateral Сompetent Authority Agreement on the Exchange of Country-by-Country Reports, далі - CBC MCAA). Цей інструмент був розроблений у межах реалізації п. 13 плану ОЕСР з протидії розмиттю податкової бази та переміщенню прибутку (Base Erosion and Profit Shifting). Він передбачає автоматичний обмін податковою інформацією щодо платників податків-транснаціональних груп.

CRS MCAA 

 • Учасники

Наразі підписантами є 95 країн, зокрема: Сейшели, Сінгапур, Російська Федерація, Швейцарія, Великобританія, ОАЕ, Ліхтенштейн, Люксембург, Маврикій, Ірландія, Кіпр, Естонія, Британські Віргінські Острови, Беліз, Кайманові Острови. Тобто всі найбільш популярні юрисдикції для ведення бізнесу, окрім США (через наявність FATCA).

 • Набуття чинності

CRS набуває чинності у разі імплементації (включення його норм) до законодавства відповідної юрисдикції, що складається з двох етапів: приєднання держави до CRS MCAA та реалізація норм CRS MCAA в національному законодавстві.

Для того, щоб механізм автоматичного обміну між двома будь-якими державами, які підписали CRS MCAA, набув чинності, необхідно, щоб обидві держави висловили намір обмінюватися податковою інформацією, надіславши повідомлення до відповідного комітету ОЕСР. Таке повідомлення включає: підтвердження, що місцеве законодавство відображає норми CRS MCAA; уточнення, чи здійснюватиметься обмін на взаємній або не взаємній основі; специфікація методів передачі та шифрування; специфікація вимог щодо захисту даних, які повинні бути виконані щодо інформації, обмінюваної юрисдикцією; підтвердження, що юрисдикція має належну конфіденційність та гарантії даних; перелік потенційних юрисдикцій – партнерів відповідно до CRS MCAA, з якими проводитиметься обмін.

 •  Якою інформацією здійснюватиметься обмін

Інформацією щодо підзвітних рахунків (Reportable Accounts). Відповідно до п. 2 розд. ІІ CRS MCAA, обмін буде здійснюватися інформацією стосовно відомостей про особу, яка контролює підзвітний рахунок: ПІБ або назва компанії; адреса проживання або адреса місцезнаходження компанії; статус податкового резидента; ідентифікаційний номер платника податків; номер підзвітного рахунку; відомості про фінансову установу, в якій відкрито рахунок; баланс і валюта рахунку тощо.

 •  Установи, які збиратимуть відповідну інформацію

Фінансові установи (Reporting Financial Institutions) – банки, професійні учасники ринку цінних паперів (брокери, депозитарії та ін..), інвестиційні компанії, деякі види страхових компаній.

 •  Наслідки для України

Україна є учасником Конвенція про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, тому імплементація MCAA є швидше питанням часу. Наразі планується, що початок автоматичного обміну інформацією між податковими органами для України почнеться у 2020 р. (за результатами 2019 р.). Для прикладу, передбачається, що Росія приєднається до обміну податковою інформацією з 2018 р. (федеральний набуде чинності 01.01.2018 р.). 

CbC MCAA

 •  Учасники

На сьогодні підписантами є 65 країн, зокрема: Сінгапур, Російська Федерація, Швейцарія, Великобританія, Ліхтенштейн, Люксембург, Маврикій, Ірландія, Кіпр, Естонія, Беліз, Кайманові Острови, тобто всі найбільш популярні юрисдикції для ведення бізнесу, крім США (через наявність FATCA).

 •  Набуття чинності
 1. Приєднання держави до CbC MCAA. 
 2. Реалізація норм CbC MCAA в національному законодавстві.
 3. Для того щоб механізм автоматичного обміну звітами між двома державами, які підписали CBC MCAA, силу набув чинності, необхідно, щоб обидві держави висловили намір обмінюватися інформацією одна з одною, надавши повідомлення до відповідного комітету ОЕСР. Наприклад, Великобританія вже має 39 партнерів для такого обміну (http://www.oecd.org/tax/beps/country-by-country-exchange-relationships.htm). В Російській Федерації вимоги щодо CbC звітів планується ввести щодо фінансових років починаючи з 2017 р.
 •  Хто зобов’язаний подавати звіт

Зазначена вимога не поширюється на транснаціональні корпорації зі щорічним консолідованим доходом групи за попередній фінансовий рік менше ніж 750 млн євро або еквівалентну суму в національній валюті. Приміром, у РФ законопроект передбачає поріг у 50 млрд російських рублів.

 • Якою інформацією здійснюватиметься обмін

Трирівнева документація, яку готуватимуть платники податків великих міжнародних груп, складатиметься з:

-   Master file (документ, в якому коротко описується діяльність групи);

-   Local file (опис укладених угод з обґрунтуванням ціни відповідно до принципу «витягнутої руки»);

-   CbC report (таблиця, в якій щодо кожної компанії групи вказуються важливі фінансові та нефінансові показники, а також описуються основні виконувані функції).

Міждержавні звіти (CbC reports) мають форму таблиць та надають змогу податковим органам скласти попереднє уявлення про розміри кожної з компаній, що входять до групи. Інформація у форматі таких звітів буде збиратися і передаватися щорічно, не пізніше 15-ти місяців після закінчення звітного року.

 • Наслідки для України

Наразі Україна не приєдналася до CbC MCAA, однак взяла курс на адаптацію окремих принципів БЕПС до національного законодавства, включаючи крок 13 – запровадження додаткової звітності з трансфертного ціноутворення для міжнародних груп компаній. Отже, імплементація CbC MCAA є питанням часу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати