20 листопада 2019, 15:28

ОАЕ, Сінгапур, Малайзія, Грузія «офшор», яку FreeZone обрати?

Опубліковано в №48 (702)

Мар'яна Горецька
Мар'яна Горецька «Горецький і Партнери, ЮФ» керівник корпоративного відділу, адвокат

Зазвичай термін «офшор» сприймається як щось нелегальне та незаконне. Наприклад, ухилення від сплати податків, відмивання доходів, отриманих злочинних шляхом, або інші бізнес-схеми. Однак якщо вести діяльність по всьому світу, то чому б не відкрити свою компанію в таких ділових містах як Дубай, Сінгапур, Лабуан чи Тбілісі. Зазвичай статус такого ведення бізнесу зводиться до поняття «офшор», що робить його далеким та недосяжним для української влади, а податкові витрати зведені до мінімуму.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що ж таке «офшор»?

Це економічна зона, де громадяни іншої країни реєструють свій бізнес на пільгових умовах. Це може бути стратегією держави з низьким рівнем економічного розвитку, яка таким чином залучає капітал. Одним з видів офшорів є так звані «FreeZone» («вільна зона» або «зона вільної торгівлі»). Зони вільної торгівлі — це зони, через які компанії можуть ввозити, продавати чи експортувати товари без митних платежів, акцизних зборів або податку на товари чи послуги.

Як працюють офшорні схеми?

Є українська компанія, яка продає товар за кордон. За проданий товар, вартість якого, наприклад, складає мільйони доларів, українська компанія мала б сплатити податки. Однак власник компанії (український бізнесмен) не хоче платити податки в Україні. Тому він продає товар в ОАЕ за заниженою вартістю, а згодом в ОАЕ фірма перепродає товар реальному іноземному покупцю за ринковою ціною. Таким чином, отримані за товар кошти залишаються десь в ОАЕ, де з них сплачується мінімальний податок. Це відбувається навіть незважаючи на те, що товар може бути українським.

Ще однією з розповсюджених схем є ліцензійні платежі за торгову марку. Наприклад, на кіпрську компанію реєструється знак для товарів і послуг «Барвінок», добре відомий в Україні як мережа супермаркетів. За користування ним українська компанія чи група компаній сплачує відсоток прибутку чи обігу на Кіпр.

Розглянемо деякі країни світу з FreeZone

ezgif.com-webp-to-jpg

ОАЕ

Сьогодні ОАЕ є однією з найкращих офшорних зон світу. Вільна Економічна Зона Jebel Ali Free Zone (JAFZ) розташована в Об'єднаних Арабських Еміратах (емірат Дубай). Зона була заснована Указом №1 від 1985 р. Вона була побудована навколо найбільшого у світі штучного морського порту Jebel Ali та спочатку розглядалася як ідеальне місце для багатонаціональних компаній, щоб вони могли зберігати й поширювати свою продукцію в Перській затоці. З роками спектр галузей промисловості зріс від розподілу товарів до міжнародного виробництва, торгівлі та послуг. Ринок виріс та охопив регіони далеко за межами Близького Сходу. Вільна Зона є домом для більше ніж 7100 компаній, включаючи 100 компаній зі списку Fortune 500.

Основні переваги «FreeZone» в ОАЕ:

  • можливість ведення підприємницької діяльності безпосередньо на території ОАЕ;
  • 100% гарантована репатріація (виведення коштів) та отримання доходів;
  • можливість відкриття рахунків у банках ОАЕ;
  • відсутність валютного контролю;
  • отримання резидентської та робочої візи;
  • можливість купувати нерухомість;
  • конфіденційність інформації  (список акціонерів і директорів може бути розкритий виключно за рішенням суду);
  • 0% корпоративний податок;
  • 5% ПДВ.

 

Singapore

Сінгапур

Сінгапур — один з найпотужніших фінансових центрів світу. Сінгапурські компанії можуть використовувати ведення бізнесу по всьому світу (за винятком Сінгапуру). В такому випадку компанія звільняється від оподаткування, проте з обов'язковою подачею звітності. Якщо компанія працюватиме в Сінгапурі чи відкриє рахунок у Сінгапурському банку, то податок складатиме 17% . Сьогодні Сінгапур має 9 зон вільної торгівлі: Brani Terminal, Keppel District Park, Tanjong Pagar Terminal and Keppel Terminal, Jurong Port, Sembawang Wharves, Pasir Panjang Wharves, Changi Airport Group, Changi Airport Cargo Terminal Complex, Singapore FreePort located in the Airport Logistics Park.

Іноземні інвестори, які хочуть відкрити компанію в одній з вільних зон Сінгапуру, можуть це зробити без будь-яких обмежень. Для того щоб зареєструвати юридичну особу в Сінгапурі, необхідно отримати дозвіл спеціально уповноваженого органу — Корпорації PSA.

Основні переваги «FreeZone» у Сінгапурі:

  • перевезення товарів у вільній зоні не потребує дозволів чи ліцензій;
  • компанії, що працюють у вільних зонах, користуються спрощеними митними процедурами;
  • всі вільні зони Сінгапуру розташовані поблизу великих водойм, які проходять через місто-державу, що є великою перевагою для судноплавних компаній;
  • 0% корпоративний податок (при веденні бізнесу за межами Сінгапуру);
  • 17% корпоративний податок (при веденні бізнесу в Сінгапурі).

 

Malaysia

Малайзія

Лабуан — федеральна територія Малайзії, яка знаходиться поруч з північно-західним узбережжям о. Борнео, недалеко від королівства Бруней. Територія розташована у стратегічній близькості до таких фінансових столиць світу як Гонконг, Джакарта, Куала-Лумпур та Сінгапур. З часу свого створення у 1990 р. як зони вільної торгівлі (FTZ), яку зараз називають Labuan IBFC, Лабуан став преміальним офшорним фінансовим центром для регіональних компаній, які прагнуть розширюватися як на міжнародному рівні, так і для глобальних компаній, що виходять на азійські ринки. Компанії, які здійснюють тут офшорні операції, виплачують податок у розмірі 3%. Офшорні компанії, які здійснюють комерційну діяльність у сфері надання послуг, звільнені від оподаткування. Для того щоб зареєструвати юридичну особу в Лабуані, необхідний директор, який може бути нерезидентом, один акціонер та один резидент-секретар.

Основні переваги «FreeZone» в Малайзії:

  • засновник юридичної особи в Лабуані одночасно може виступати як директором, так і акціонером компанії;
  • мінімальний статутний капітал, необхідний для створення компанії в Лабуані, становить 1 долар;
  • компанія може бути зареєстрована в Лабуані лише за 2 тижні, а інвестор не зобов'язаний бути фізично присутнім у Малайзії для процесу реєстрації;
  • ставка податку на прибуток у вільній зоні Лабуану становить лише 3% (інші види діяльності);
  • 0% корпоративний податок (при веденні бізнесу у сфері надання послуг).

 

Georgia

Грузія

Грузія — держава, розташована на перетині Західної Азії та Східної Європи. Площа держави — 69 875 км2, населення — 3,7 млн. Особливу роль у розвитку сприятливого інвестиційного клімату в Грузії відіграє створення вільних індустріальних зон. Митним кодексом Грузії передбачено кілька Вільних індустріальних зон: Тбілісі, Кутаїсі, Поті. Мета — залучення інвестицій та створення сприятливого для бізнесу нормативно-правового, податкового та митного середовища, відсутність валютного контролю і торгових бар'єрів.

Основні переваги «FreeZone» у Грузії:

  • компанії, зареєстровані у Вільній індустріальній зоні, є податковими резидентами (Tax resident) Грузії, але не обкладаються податками;
  • за ставкою 0% оподатковується податок на прибуток, податок на дивіденди, податок на майно, податок на імпорт у вільну індустріальну зону з інших країн;
  • за ставкою 4% оподатковується податок на імпорт у вільну індустріальну зону з Грузії та податок на експорт в інші країни.

Окрім Сінгапуру, ОАЕ, Малайзії та Грузії вільні економічні зони зосереджені також у Литві, Білорусі, Кореї, Узбекистані.

Адвокат М. В. Горецька відзначає, що Міністерство фінансів запропонувало перейти на систему подвійного оподаткування з низкою популярних для офшорного бізнесу країн, що дозволить збільшити надходження до бюджету: «Мінфін відправляє кілька законопроєктів на ратифікацію до Верховної Ради. Якщо вони будуть ухвалені, з кількома країнами (Великою Британією, Кіпром, Малайзією та іншими) ми зможемо перейти на систему взаємодії з подвійним оподаткуванням».

Отже, якщо податкова ставка для виведення коштів, наприклад, з Кіпру, для бізнесу становить 2%, то після ухвалення закону вона збільшиться до 5%.

Висновок

Кожна вільна економічна зона має свої переваги та недоліки. Вибір «FreeZone» залежить від діяльності, яку здійснюватиме створена юридична особа, від спрямування ринків продукції або послуг. Якщо це Європа, то більш вигідною буде Грузія або ОАЕ, а якщо країни Азії, то Лабуан або Сінгапур. Існування вільних економічних зон забезпечує для інвесторів спрощені умови ведення бізнесу, зменшуючи податкове та митне навантаження, та збільшує надходження до бюджету країни розташування такої «FreeZone». Головне, що реальний бізнес є більш захищеним від рейдерських захоплень, а власники бізнесу мають можливість отримати реальні виплати у разі страхування бізнесу від валютних ризиків.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати