06 вересня 2017, 13:07

Legal Tech в Україні: інновації у юриспруденції

Євген Мірошников
Євген Мірошников засновник та керуючий партнер Юридичної компанії «Miro’s LF», магістр права, юрист в сфері кримінального права та процесу, спеціалізується у правовому та інформаційно-технічному захисті бізнесу

Технологічні інновації можуть бути цікавими або нудними, корисними або даремними,  зрозумілими або хитромудрими, але, так чи інакше, будь-яка людина може бачити інновації у всіх сферах свого повсякденного життя. Технологічний прогрес досяг юриспруденції та дуже вдало закріпився у цій ніші.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відомо, що юридичний бізнес втратив свої позиції серед громадян України у зв’язку із економічною кризою, війною та загальним зменшенням грошей, які б людина могла витратити на юридичну допомогу. З огляду на це, юридичний бізнес має перезавантажити свої цінності та вийти на новий рівень обслуговування. Юридичні інновації можуть не просто змінити суть надаваних юристами послуг, а й взагалі змінять юридичний бізнес докорінно.

Так, Legal Tech-проекти допомагають покращити якість роботи юристів, зробити її більш ефективною. Використання довідкових правових та інших інформаційних систем зменшує витрати, пов'язані з правовим аналізом справи, а також дозволяє більш точно оцінити перспективи судового розгляду шляхом аналізу попередньої судової практики та пошуку максимально схожих за своїми обставинами справ.

Також інноваційні Legal Tech-проекти допомагають простим громадянам зменшити витрати на юридичне обслуговування та отримати більш широкий доступ до правосуддя. Створюється програмне забезпечення, що дозволяє без допомоги професійних юристів аналізувати і готувати правові документи, а також майже автоматизувати процес прийняття рішень з юридичних питань, складати договори, заповіти та інші документи.

Legal Tech-інновації, як засоби правового захисту бізнесу та громадян

Важливими складовими спектру юридичних потреб громадян є юридичне супроводження бізнесу в цілому та захист від неправомірних посягань на законні інтереси зі сторони контролюючих і правоохоронних органів. В умовах складного сьогодення захистити бізнес від фізичного впливу буває важче, ніж від економічних негараздів.

Так, інноваційні Legal Tech-проекти допомагають вирішувати проблеми захисту бізнесу, зокрема, дають змогу співробітникам компанії, які не є юридично грамотними, знайти необхідну юридичну інформацію для захисту себе та фірми у разі візиту представників контролюючого органу. Боти або мобільні додатки надають можливість швидко та якісно отримати та використати дані з інформаційних баз, даючи змогу постійно «тримати руку на пульсі» державних реєстрів з метою попередження рейдерських захоплень, фінансових махінацій тощо. Будь-яка особа має можливість отримати доступ до найактуальнішого законодавства, завантаживши собі невеличкий додаток на смартфон та організувавши доступ до Інтернету.

Разом із інформаційно-правовим забезпеченням українського бізнесу велику частку юридичного супроводження та захисту займає вузька спеціальність, яка поки не доступна роботам, а саме адвокатський захист посадових осіб та співробітників або підприємства в цілому в ході розслідування кримінальних проваджень правоохоронними органами. СБУ, Національна поліція та легітимна (закреслено) податкова міліція  мають багато важелів впливу на представників бізнес-середовища. Обшуки, тимчасові доступи до речей та документів, системні виклики на допити, нацькування контролюючих інстанцій - це далеко не повний перелік варіантів психофізичного впливу представників органів на громадян.

В розрізі вищевказаних проблем важливим фактором протидії впливу є швидкість реакції на негативний вплив. Швидкість прибуття кваліфікованого адвоката на слідчу дію та вжиття ним необхідних заходів правового опору в рамках слідчої дії, де правоохоронне свавілля експоненціально набирає обертів, є вкрай затребуваною.

А що ж як не інформаційні технології мають змогу допомогти у швидкому інформуванні кваліфікованих спеціалістів у необхідності їх професійних вмінь та навичок.

OBLAVAbot - зручний агрегатор кримінально-процесуальних захисників

Ідея створення цього бота, який може допомогти представникам бізнесу у пошуку та виклику адвокатів відповідної спеціалізації на слідчі дії, виникла у рамках проекту Legal Startup Crash Test та у зв’язку із  проектом KYIV Legal Hackers.

OblavaBot - це Telegram-бот, який допоможе здійснити швидкий та якісний пошук кримінального адвоката на слідчу дію. Сервіс надає можливість зручно та швидко повідомити про здійснення слідчої дії, участь адвоката у якій найчастіше є необхідною. Система сервісу у вигляді агрегатора дає змогу підібрати адвоката з переліку адвокатів відповідно до спеціалізації та/або територіального положення.

Особа, що забажала скористатися сервісом, має виконати декілька нескладних дій:

  • обрати конкретну ситуативну кнопку у меню бота;
  • ввести відповідні ідентифікаційні дані для підтвердження звернення;
  • надіслати фото-, відео- та аудіоматеріали, геолокацію з місця пригоди для конкретизації ситуації та покращення рівня юридичного опору;
  • звернення максимально швидко обробляється та перенаправляється для реагування.

Після натискання на відповідну ситуативну кнопку користувач отримує інструкцію щодо поводження в умовах тої чи іншої слідчої дії. За умови добровільного слідування інструкції особа буде мати змогу протидіяти можливим незаконним діям осіб, що представляються правоохоронцями.

Виїзд на обшук має відповідну початкову (гарантовану) вартість, яка може змінюватися відповідно від обставин проведення слідчої дії та сплачується адвокату, що виїхав на місце. Оплата виклику адвоката на допит або тимчасовий доступ здійснюються під час виклику адвоката. Також платною є верифікація клієнтів у базі бота, що надасть їм можливість запобігти введенню відповідних даних для ідентифікації у подальшому, що скоротить час для надання відповідної правової допомоги.

Серед функціональних особливостей бота є:

  • відсутність необхідності завантажувати складний у користуванні окремий додаток достатньо популярного мессенджера Telegram;
  • можливість обміну фото-, відеоматеріалами та іншими файлами для більш якісної підготовки до ситуації;
  • переваги Telegram у розрізі синхронізації, інформаційної безпеки;
  • зрозумілий для «технологічно непідкованого споживача» інтерфейс;
  • відсутність необхідності складної реєстрації для користування сервісом.

Важливою особливістю бота є функція виклику допомоги адвокату. У разі виникнення непередбачуваних обставин у ході виконання обов’язків, адвокат має змогу викликами підкріплення з адвокатів, які поспішатимуть допомогти у разі перешкоджання здійсненню законної адвокатської діяльності.

Для користування сервісом достатньо знайти у мессенджері Telegram відповідного бота OBLAVAbot та вступити із ним у спілкування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати