Популярні матеріали

07 вересня 2017, 14:10

Децентралізація: як українське село на шляху до Європи міста обігнало

Ірина Омельченко, спеціально для «Юридичної Газети»

«Де тобі більше подобається: у київському садочку чи в цьому?», – запитала я свого 5-річного сина рік тому, коли наша сім'я переїхала жити за місто.

«Борщ тут смачніший, кімната групи красивіша», – без роздумів та «зайвої рефлексії», притаманної дорослим, відповіла мені дитина. І це не дивно, адже українське село випереджає міста на шляху до європейських перетворень. Головна причина цього полягає в тому, що традиційно село є більш орієнтованим на врахування особистих потреб мешканців і воно стає лідером у процесі децентралізації влади на Київщині.

інвг

17.08.2017 р. у селі Колонщина Макарівського району Київської області відбулась інформаційна зустріч «Участь суспільства у прийнятті рішень у громадах». Захід пройшов у межах проекту, який реалізується в рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, фінансованої програмою польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку. Організаторами виступили Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація сільських, селищних рад та об'єднаних громадян України» та Колонщинська сільська рада.

«Для нас така зустріч є дуже важливою! Особливо зараз, коли ми розпочали процес формування власної Стратегії розвитку», – зазначила голова Колонщинської сільської ради Юлія Пелешок. – «Ми перебуваємо у процесі створення Березівської ОТГ, до якої увійдуть Колонщинська, Мотижинська та Копилівська громади. Ми стали на цей шлях і хочемо бачити, куди прийдемо через 10 років, а головне – яким шляхом будемо рухатися. Зараз ми маємо унікальну можливість поставити запитання експертам, які діляться з нами знаннями та вміннями, а також заручитися підтримкою Асоціації у вирішенні питань місцевого значення».

IMG_4691

До слова, Асоціація сільських, селищних рад та об’єднаних громад хоч й була створена лише у 2016 р., проте вже має представництва у 20-ти регіонах України. Консультанти та експерти Асоціації впродовж останніх 6-ти місяців разом із польськими колегами розробили 20 стратегічних планів об’єднаних громад у 7-ми областях України, працюють над планом покращення послуг у громадах, навчають писати та готують проекти для вирішення першочергових проблем, проводять програми обміну досвідом тощо. Роботу на Київщині вони розпочали з Макарівського району. Саме звідси має піти хвиля активізації Київщини, яка в процесі децентралізації влади, на жаль, «пасе задніх».

«Макарівський район має знайти найкращий варіант для свого розвитку. Для цього ми гуртуємо місцеве самоврядування та об’єднуємо всі наші ресурси. Лише спільно з людьми та лідерами місцевого самоврядування ми зможемо сформувати нашу нову модель розвитку. Саме таке завдання ми ставимо перед собою у процесі децентралізації», – стверджує голова Макарівської ОДА Тетяна Семенова.

Головною перевагою практичних семінарів є те, що учасники отримують не лише відповіді на актуальні питання в контексті швидких змін законодавчої бази, але й реальний досвід та допомогу в написанні місцевих бюджетів для всіх, хто бажає спробувати себе в ролі проектного менеджера в межах громади, а також можливість створити проект, що заслуговуватиме на виділення державних коштів для громадських потреб. Місцеві активи отримують поради, як саме використовувати кошти, що виділяються державою, саме на потреби села, навчаються контролювати фінансові процеси. Надзвичайно позитивним є той факт, що участь мешканців села у подібних заходах означає їх зацікавленість в отриманні інформації, практичної допомоги у використанні законодавчої бази та повністю відповідає одній з найважливіших європейських цінностей та вимог – добровільності об'єднань громадян.

IMG_4699

В межах заходу учасники взяли участь у двох тематичних семінарах: «Підготовка проектів місцевого розвитку», який провела представниця Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Лідія Євтушенко; «Без мешканців не вдасться: запрошення до діалогу» за участю тренерів українсько-польського фонду «Паусі» Ганни Ніколаєнко-Баєвої та Андрія Шелестюка.

«Менше теорії – більше практики!», – таку мету ставили перед собою організатори та експерти. Їм це вдалося. Як правильно підготувати проектну заявку, як залучити додаткові ресурси на розвитку громад – питання, що потребують відповідей. Учасники, серед яких сільські голови, старости, активісти й депутати, працювали над своїми ідеями та перетворювали їх на проекти. Головне, що до цих процесів були долучені мешканці. Ігрові вправи, що розвивають вміння комунікувати, активізувати громадян та залучати їх до вирішення проблем громадян – найважливіше завдання, яке вчилися виконувати під час семінарів.

Серія семінарів розпочалася у травні цього року та вже відбулась у Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській, Рівненській областях. З Колонщини розпочалася друга серія зустрічей, яка триватиме впродовж серпня-вересня та пройде в Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Волинській, Одеській, Вінницькій, Кіровоградській, Харківській, Сумській, Луганській областях.

В Україні насправді формується громадянське суспільство. Цей процес можна спостерігати саме на місцях (у селах, селищах та невеликих містах), де результати реформування місцевої влади відстежити набагато простіше, ніж в обласних центрах та великих містах. До того ж результат практичних кроків зі створення і формування інститутів громадянського суспільства «на місцях» повністю відповідає національним історичним традиціям, за якими села та невеликі містечка були й залишаються колискою національних традицій та культурного розвитку.

На сучасному етапі децентралізація відбувається вже на галузевому рівні, а саме у сфері оптимізації охорони здоров'я на рівні територіальних громад та у сфері освіти через наближення шкіл територіальної громади до вимог сучасного світу.

IMG_4715

За словами представника Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лідії Євтушенко, польські колеги були першими, хто запропонував допомогу Україні на шляху реформування місцевого самоврядування. Тому в процесі законотворчості, спираючись на польський досвід, вдалося запобігти повторенню тих помилок, з якими зіштовхнулися наші сусіди під час провадження адміністративної реформи, а також максимально пришвидшити цей процес в Україні. Протягом першого року, в умовах ще не врегульованого законодавства, було створено 159 громад, що стало саме українською особливістю. За цей час було реалізовано 1383 проекти з розвитку місцевих громад.

Українці виявили спроможність об'єднуватися задля європейського реформування так само швидко, як і для оборони держави. Відповідно, законодавчі зміни відбувалися здебільшого за ініціативою та пропозицією громадян, які першими виявили соціальну активність на шляху до об'єднання громад та бажання брати безпосередню участь у плануванні соціально-економічних процесів на місцях. При цьому кожна громада в середньому отримала субвенцій на суму близько 15 млн грн, а бюджети об'єднаних громад, без урахування субвенцій, збільшилися у 3-11 разів лише завдяки переходу на прямі міжбюджетні відносини.

IMG_4708

Польські колеги не припиняють надавати практичну допомогу Україні. Від теоретичних порад вони сьогодні перейшли до особистої участі у навчанні з написання місцевих бюджетів у містах та селах України, про що свідчить присутність на практичному семінарі представника Фонду міжнародної солідарності Артура Гроссмана. Польський досвід є актуальним для нас не лише через ментальну близькість наших країн, але й через те, що Польща змогла сформувати місцеві громади ще у 80-х роках, зберегти їх навіть за радянських часів, а протягом останнього десятиріччя успішно побудувала на цій базі місцеве самоврядування, яке повністю відповідає європейським цінностям та вимогам.

Отже, на сьогодні законодавча база у галузі децентралізації місцевого самоврядування потребує подальшої роботи та вдосконалення. Тому на завершення маємо сміливість порадити колегам-юристам активніше долучатися до процесу нормотворчості, створювати робочі групи та проводити обговорення проектів галузевого законодавства. Адже саме від того, з якою ефективністю відбудеться процес реформування села, в майбутньому залежатиме успішність вашої роботи у сфері розвитку місцевого самоврядування та сталого збалансованого розвитку села.

Цитати:

Пелешок Юлія Пелешок,

голова Колонщинської сільської ради:

«Сьогодні процес децентралізації у Київській області спрямований на посилення ефективності громад, для чого залучається ініціатива широкого кола громадян – мешканців сіл, які мають брати активну участь у реформуванні».

Ключник

Наталія Ключник,

виконавчий директор Асоціації сільських, селищних рад та об'єднаних громадян України:

«Практичні семінари – це унікальна можливість комунікації між жителями сіл і місцевою владою. Такі зустрічі формують потребу в підготовці насправді якісної адміністративної послуги для сільських мешканців».

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitter, Linkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати