24 вересня 2018, 12:01

5 переваг медіації

Опубліковано в №39 (641)

Катерина Власюк
Катерина Власюк «AVG, ЮК» керуючий партнер

Процедура медіації протягом кількох останніх років активно популяризується в Україні. Наразі відповідний законопроект пройшов перше читання Верховною Радою України та був направлений на доопрацювання з більше ніж 500 правками. Сподіваюся, найближчим часом він буде допрацьований та прийнятий, адже з грудня 2017 р. вже почали діяти нові процесуальні кодекси, якими передбачається процедура досудового врегулювання спору та врегулювання спору за участю судді.

Одним з головних чинників для ухвалення закону, на мою думку, буде визначення органу, відповідального за ведення реєстру медіаторів, а також затвердження правил проходження навчання та сертифікації медіаторів, які на той час вже пройшли навчання. В деяких країнах світу це здійснює держава, в інших – громадські організації.

Українське суспільство поки що має певні перестороги й сумніви з приводу екологічності проведення такої процедури та результативності її застосування. Однак лише на практиці можна «відчути» її переваги.

У своїй професійній діяльності я почала застосовувати навички медіації ще 5 років тому у складних процесах розлучення, які все ж таки завершилися переговорами, після яких дві родини знову зійшлися. Вже тоді я чітко усвідомила, що переговори та медіація навіть у дуже складних і «запущених» процесах можуть дати неймовірні результати для сторін. Це стосується не лише сімейних, але й господарських та корпоративних спорів.

Оцінивши всі переваги медіації, я вирішила вдосконалити свої переговорні навички та пішла навчатися до досвідчених медіаторів з Канади, США, Німеччини та України. Сьогодні я невпинно продовжую підвищувати кваліфікацію. Адже без знання всіх процедур та правил медіації туманний Альбіон так буде застелений туманом.

№1

Процедура медіації – це спосіб цивілізованого врегулювання конфлікту, в результаті якого сторони мають можливість знайти взаєморозуміння. Головною перевагою медіації є те, що це не «український велосипед», а давно апробована та виправдана світовим досвідом процедура. До прикладу, 80% спорів у Британії щодня вирішуються завдяки цій процедурі, а в США є категорія справ (житлові, ДТП, сімейні), в яких медіація є обов'язковою. Саме ця статистика справила на мене неабияке враження і стала ще одним аргументом «за».

№2

Другою перевагою медіації є економія життєвих ресурсів довірителів. Я маю на увазі час, емоції та кошти. У своїй практиці я зустрічала багато пар, які на другому році судових тяганин вже шкодували про втрачений час, сили та кошти, тому що спір так і не був вирішений, а лише збільшилася кількість судових процесів. Хоча свого часу вони мали можливість сісти за стіл переговорів та врегулювати конфлікт, проте з тих чи інших причин навіть не спробували.

Щоразу після успішного завершення медіації та укладання угод слова вдячності довірителів і визнання мого професіоналізму викликають у мене відчуття, що таким чином я роблю світ кращим, а людей щасливішими. Довірителі навіть не розуміють, яким чином конфлікт, який вони не могли владнати самотужки, вирішився за кілька зустрічей, а рішення задовольняє обидві сторони та відображається в укладених угодах. Я завжди кажу, що це магія медіації, а той, хто у неї повірить, буде щедро обдарований швидкими та якісними результатами.

№3

Третьою перевагою є те, що медіація набуває популярності, багато адвокатів, психологів та людей інших професій починають цікавитися цим процесом. Я переконана, що чим більше професійних медіаторів буде в Україні, тим швидше в нашому житті зменшуватиметься кількість конфліктів та протистоянь у будь-якій сфері життя. Адже конфлікти завжди виникають на ниві непорозумінь та відмінності інтересів. На жаль, у нашому житті їх кількість є критично високою (згідно зі статистикою, кожен 5-й українець звертався до суду).

Також важливим аспектом застосування процедури медіації є довіра до медіатора. Сторони можуть помилково очікувати, що саме медіатор повинен запропонувати варіанти рішень і схилити до них. Насправді ж, завдання медіатора – це виявлення істинних інтересів сторін та допомога їм у напрацюванні спільних рішень, які задовольнили б обидві сторони конфлікту.

№4

Окрім того, напрацювання спільних рішень у процесі медіації дозволяє сторонам вирішити конфлікт, враховуючи їхні інтереси та побажання, на противагу рішенню суду, ухваленого суддею, який врахував лише законодавство, доказову базу та усталену судову практику. Це суттєва четверта перевага медіації.

За допомогою медіатора сторони самостійно вирішують свій конфлікт у будь-якій сфері життя (починаючи від сімейного та закінчуючи професійним), не покладаючись на його вирішення сторонньою особою – суддею. Тому саме це є запорукою подальшого вичерпання конфлікту.

У процесі медіації я завжди надаю можливість довірителям висловити свою позицію та «наболіле». Це призводить до того, що кожен відчуває полегшення та розуміння того, що його почули. Окрім того, сторони усвідомлюють всю відповідальність за прийняті рішення, адже це спільні рішення, які були прийняті без будь-якого стороннього примусу. Водночас сторони щиро готові виконувати свої домовленості, викладені в угодах, тому що ці угоди складені, насамперед, з урахуванням їхніх взаємних інтересів.

У процесі медіації я не допускаю шантажу і маніпуляцій, забезпечую толерантне ставлення сторін одна до одної, контролюю дотримання регламенту, адже це запорука якості та екологічності процесу. Звісно, у мене також були випадки, коли медіація на одному з етапів зупинялася через небажання сторін вести відвертий діалог. Однак у моїй практиці це лише 2% випадків на противагу 98% успішним процесам.

Були етапи, коли здавалося, що негативні емоції довірителів (злість, гнів, образи, бажання помсти) завадять сторонам порозумітися, але я терпляче знаходила слова, які допомагали довірителя почути один одного та дійти згоди.

№5

П’ята перевага – світова статистика свідчить, що до 5% досягнутих у межах медіації домовленостей не виконуються. Досвідчені медіатори пояснюють це тим, що в таких випадках була допущена помилка медіатором, який не відстежив чогось важливого у процесі. З власного досвіду можу сказати, що в усіх процесах медіації, які я супроводжувала і які завершилися угодами, домовленості були виконані. Натомість рішення судів можуть виконуватися роками у примусовому порядку через виконавчі служби, що завдає додаткових труднощів та витрат.

Я розумію, що медіація – це не панацея від вірусу «конфлікту», але це діє вий механізм для тих, хто цінує свій час, кошти, моральні сили та життя. Я переконана, якщо існує хоча б 3 шанси зі 100, які дають можливість сісти за стіл переговорів, то їх варто використати, щоб потім не було шкода за витрачені роки на безглузду боротьбу. Як-то кажуть, неможливо оцінити переваги молодості, не зрозумівши, що таке старість.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати