03 грудня 2013, 15:47

Форма договору купівлі-­продажу частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю

Чи є шанси відстояти свою позицію у спорі з державним реєстратором у суді?

Опубліковано в №49 (391)

Яна Бондаренко «АО «Глобал Адвокат» (аудиторсько-консалтингова корпорація «Глобал Консалтинг»)» Адвокат

Учасник товариства з обмеженою відповідальністю прийняв рішення про продаж своєї частки в статутному капіталі. Вимоги щодо повідомлення інших учасників товариства про намір продажу виконані, за місяць до дати підписання договору учасників було сповіщено цінним листом з описом поштового вкладення. Жоден з учасників юридичної особи не скористався своїм переважним правом на придбання такої частки, і учасник­продавець продає свою частку третій особі.

Чи існує необхідність у нотаріальному оформленні такого договору? За нормами частин 1 та 4 ст. 209 Цивільного кодексу України нотаріальне посвідчення угод обов’язкове лише в тих випадках, коли це передбачено нормами чинного законодавства чи на нотаріальній формі наполягає одна зі сторін або обидві сторони домовилися між собою завірити договір нотаріально.

Незважаючи на той факт, що жодними діючими нормами законодавства України не передбачена обов’язковість нотаріального оформлення договору купівлі­продажу корпоративних прав, юристи­практики досить часто рекомендують своїм клієнтам саме нотаріальну форму для такої угоди.

Особливо наполегливими стають такі рекомендації, коли сторонами договору є фізичні особи, адже існує загальнопоширена думка, що має своє теоретичне і практичне підґрунтя, що в разі нотаріального оформлення угоди з відчуження корпоративних прав обидві сторони такої угоди є більш захищеними, ніж у випадку оформлення її в простій письмовій формі, а, відповідно, шанси на подальше визнання такого договору недійсним є мінімальними.

Так, під час оформлення такої угоди нотаріус, керуючись нормами ч. 3 ст. 65 Сімейного кодексу, обов’язково забезпечить наявність письмового підтвердження від дружини або чоловіка учасників угоди (якщо вони обидва або один з них перебувають у шлюбі) про надання згоди на придбання і відповідно відчуження частки в статутному капіталі.

Порядок вчинення нотаріальних дій (затверджено Наказом Мін’юсту № 296/5 від 22.02.2012 р.) вимагає від нотаріусів при посвідченні угод на продаж частки у статутному капіталі витребувати у продавця такої частки докази повідомлення продавцем інших учасників товариства з обмеженою відповідальністю про свій намір продажу належної йому частки і доказів про відмову учасників від реалізації свого переважного права на придбання такої частки.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати