18 березня 2014, 11:28

Відступлення права вимоги як підстава заміни сторони виконавчого провадження

Теорія і практика

Опубліковано в №12 (406)

Віталій Кулаков

Передання кредитором своїх прав іншій особі за договором відступлення права вимоги є правонаступництвом

Віталій Кулаков «ADVICE, ГК» керуючий партнер, адвокат

Доволі часто банківські установи, отримавши позитивне рішення суду щодо стягнення на їхню користь заборгованості з боржників, у процесі виконання рішення суду відступають свої вимоги третім особам (іншим банківським установам, колекторським фірмам тощо).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак не в усіх випадках суд задовольняє заяви про заміну сторони виконавчого провадження. Це пов’язано з тим, що судами неоднаково застосовуються статті 512, 514, 515 ЦК України, ч. 1 ст. 378 ЦПК України, ч. 5 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження». Так, відмовляючи у відкритті касаційного провадження, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ (далі – ВССУ) погодився з висновками апеляційної інстанції про те, що передання кредитором своїх прав іншій особі за договором відступлення права вимоги (цесії) не є правонаступництвом (ухвала ВССУ від 21.05.2013 р.). Аналогічні висновки зроблено у судових рішеннях касаційної інстанції від 20.12.2011 р., 19.12.2012 р., 30.01.2013 р. та ін.

Крім того, у деяких справах ВССУ погодився з висновками попередніх інстанцій, фактично підтвердивши, що заявником про заміну сторони у виконавчому провадженні може бути тільки державний виконавець і сторона виконавчого провадження, а не особа, до якої перейшло від кредитора право вимоги.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0