25 червня 2013, 14:36

Проблемні питання застави корпоративних прав

Реалії і перспективи

Опубліковано в №26 (368)

Андрій Лазуренко «Хесторія Україна-­Плюс, ТОВ» Юрист

Існуюча на сьогодні практика передачі в заставу частки у статутному капіталі товариств з обмеженою відповідальністю як спосіб забезпечення зобов’язань свідчить, що при виконанні умов такого договору застави виникають численні проблеми. Ці проблеми пов’язані з відсутністю чіткого правового регулювання застави корпоративних прав.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Корпоративні права як предмет застави

Відповідно до ст. 576 ЦК України та ст. 4 Закону України «Про заставу» предметом застави може бути будь­яке майно (зокрема, річ, цінні папери, майнові права), що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення. Тобто, аналізуючи діючі норми законодавства, можна дійти висновку, що предмет застави повинен відповідати таким умовам:

–          заставодавець має право його відчужити;

–          на предмет застави може бути звернено стягнення кредиторів;

–          предмет застави не повинен входити до переліку об’єктів, які не можуть бути заставою;

У законодавстві немає окремої вказівки щодо можливості застави частки в статутному капіталі. Чи відповідають вищевказаним вимогам корпоративні права? З’ясуємо можливість відчуження частки у статутному капіталі товариства.

Так, відповідно до ст. 53 Закону України «Про господарські товариства» учасник товариства з обмеженою відповідальністю може за згодою решти учасників відступити свою частку (її частину) одному чи кільком учасникам цього ж товариства. Відчуження учасником товариства своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства.

Таким чином, доходимо висновку, що частка в статутному капіталі товариства може бути відчужена.

Однак найскладнішім питанням залишається проблема звернення стягнення на предмет такої застави. Необхідно визначити, чи можливе звернення стягнення кредиторів на частку в статутному капіталі?

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати