09 квітня 2013, 12:49

Порядок відшкодування шкоди та виплати страхового відшкодування при обопільній вині учасників ДТП

Опубліковано в №15 (357)

Денис Конюшко
Денис Конюшко «Страховий юрист, ЮК» Адвокат

Нерідко трапляються випадки, коли в настанні дорожньо-транспортної пригоди винні обидва учасники дорожнього руху. Незважаючи на те, що, з теоретичної точки зору, відшкодування шкоди внаслідок такої пригоди не викликає питань, на практиці реалізації права на отримання відшкодування при спільній вині учасників будуть передувати певні проблеми.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відшкодування шкоди, завданої внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, регулюється ст.ст. 1166, 1187, 1188 ЦК України. При цьому внаслідок неповного регулювання цього питання законом спочатку Верховний Суд України, а згодом Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ неодноразово давали роз’яснення щодо процедури відшкодування шкоди завданої кількома особами.

Відповідно до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 4 від 01.03.2013 р. «Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди завданої джерелом підвищеної небезпеки» (далі – Постанова), розглядаючи позови про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, суди повинні мати на увазі, що відповідно до статей 1166, 1187 ЦК шкода, завдана особі чи майну фізичної або юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала. Обов’язок відшкодувати завдану шкоду виникає у її завдавача за умови, що дії останнього були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв’язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, – незалежно від наявності вини.

Відповідно до ст. 1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, при цьому за наявності вини всіх осіб, діяльністю яких було завдано шкоду, розмір відшкодування визначається у відповідній частці залежно від обставин, що мають істотне значення.

 

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати