04 березня 2014, 15:04

Законодавчі новації спільного інвестування у 2014 році

Правове підґрунтя

Олександр Слободян
Олександр Слободян «САЛЕКС, ЮКК» Директор

За час незалежності в Україні прийнято сотні законів, покликаних регулювати нові сфери суспільних відносин. Чимало з них зумовлюють і символізують перехід від минулого до майбутнього, від адміністративної до ринкової економіки, так би мовити, перехід до нового формату взаємодії між людиною, економікою та державою. Саме до числа таких належить Закон України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)» (далі – Закон України «Про ІСІ»), який регулював спільне інвестування упродовж більш ніж десяти років. Після набрання чинності Законом України «Про акціонерні товариства» виникла необхідність внесення змін до Закону України «Про ІСІ». Адже особливості створення, функціонування та ліквідації корпоративних інвестиційних фондів (далі – КІФ) продовжували регулюватись нормами Закону України «Про господарські товариства». Після ухвалення і набрання чинності Законом України «Про акціонерні товариства» виникло чимало практичних проблем, пов’язаних із застосуванням КІФ норм цього Закону. Це потребувало зосередження всіх правових норм, що регулюють діяльність КІФ, в одному законодавчому акті. Тому прогресивними представниками індустрії спільного інвестування розроблений проект нового закону.

Прийнятий у липні 2012 року Закон України «Про інститути спільного інвестування» № 5080-VI (далі – Закон), що набрав чинності в січні цього року, є фактично модернізованою й оновленою редакцією Закону України «Про ІСІ». Він увібрав у себе чимало положень раніше прийнятих підзаконних правових актів Комісії. При цьому Закон зберіг базові визначення і поняття, ступінь правового регулювання, стиль нормотворчої техніки, притаманні Закону України «Про ІСІ» 2001 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Нова класифікація ІСІ

Крім уже існуючої класифікації ІСІ залежно від порядку здійснення діяльності (закритого, відкритого та інтервального типу), термінів існування (строкові та безстрокові), механізму диверсифікації (диверсифіковані та недиверсифіковані), ст. 7 Закону запроваджує кваліфікаційні та спеціалізовані ІСІ. Так, згідно з ч. 5 ст. 7 Закону ІСІ вважається спеціалізованим, якщо він інвестує активи виключно у визначені цим Законом класи активів. До спеціалізованих ІСІ належать інвестиційні фонди таких класів: 1) фонди грошового ринку; 2) фонди державних цінних паперів; 3) фонди облігацій; 4) фонди акцій; 5) індексні фонди; 6) фонди банківських металів.

ІСІ вважається кваліфікаційним, якщо він інвестує активи виключно в один із кваліфікаційних класів активів та кошти, а також не має будь-яких вимог до структури активів. Закон також запроваджує таку нову категорію, як біржові ІСІ.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати