04 березня 2014, 15:36

На півкроку до перемоги над собою

Аналіз окремих нововведень на фондовому ринку

Опубліковано в №09-10 (403-404)

Роман Степаненко
Роман Степаненко «Asters, ЮФ» партнер

Що ж рік прийдешній нам готує? Часто відповідь на це запитання доводиться шукати в минулому, аналізуючи надбання попередніх років. Цікаво, чи виправданим виявиться такий підхід, якщо за його допомогою спробувати скласти прогноз розвитку фондового ринку в Україні? Марна це справа – складати прогнози, заперечите ви, і не погодитися з цим важко. Натомість пропонуємо зупинитися на кількох «цікавинках» регуляторного поля, які залишив по собі минулий рік.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


2012 рік був порівняно врожайним для фондового ринку. Парламент устиг прийняти низку законів, спрямованих на врегулювання відносин суб’єктів фондового ринку. Одним з найвизначніших став Закон України «Про систему депозитарного обліку цінних паперів». Важливо відзначити, що робота з розробки нормативного акта, який би врегульовував відносини в цій сфері, велась понад 10 років із залученням провідних національних експертів та міжнародних фінансових інституцій. Водночас версія закону, прийнята Верховною Радою, дещо спантеличила і тих, і інших та призвела до підвищення температури в колах професійних учасників ринку. Якщо не вдаватися в деталі Закону, основна причина невдоволень, на наш погляд, криється в механізмі, яким держава «дарувала» суб’єктам ринку нові правила гри. Іншими словами, нова система, що приходить «згори», повинна замінити стару, що формувалася у більш-менш ринковий спосіб, себто дещо природніше. Окрім інших недосконалостей нової моделі доволі невиправданим вбачається запропонована в Законі монополія на клірингові операції та проведення розрахунків за угодами.

Законотворець також відзначився кількома нормативними актами в сфері діяльності інститутів спільного інвестування та впровадження на фондовому ринку пруденційного нагляду. Між тим, особливої уваги потребує акт основного регулятора в цій сфері – Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – Комісія). Йдеться про прийняте 22 жовтня минулого року Рішення Комісії № 1692 «Про затвердження Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України».

Щоб читати далі, передплатіть доступ
1
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати