14 січня 2019, 16:18

Реструктуризації: події та прогнози

Опубліковано в Вибір клієнта: ТОП-100 найкращих юристів України

Цього року кількість та обсяг угод щодо реструктуризації боргів суттєво зменшилася, у порівнянні з попередніми роками, які були безпрецедентними щодо масштабу реструктуризацій заборгованості як у державному, так і в приватному секторах. У 2018 р. завершилися дві довготривалі реструктуризації боргів Агрохолдингу «Мрія» та Київської міської ради. Окрім того, у 2018 р. державні банки активно проводили реструктуризації боргів своїх клієнтів, використовуючи переваги Закону «Про фінансову реструктуризацію». У цій статті ми опишемо деякі аспекти реструктуризації боргів Агрохолдингу «Мрія» та Київської міської ради, а також згадаємо певні переваги Закону «Про фінансову реструктуризацію» для державних банків.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У серпні 2018 р. Агрохолдинг «Мрія» успішно завершив довготривалу реструктуризацію боргу. В результаті реструктуризації загальне боргове навантаження «Мрії» знизилося з 1,1 млрд доларів США до 309,5 млн доларів США. Складний процес реструктуризації боргу Агрохолдингу «Мрія» тривав понад 3 роки. Оскільки Агрохолдинг «Мрія» в минулому залучав фінансування за допомогою різних боргових інструментів, а отже, мав достатньо різноманітний склад кредиторів, то цим кредиторам знадобилося багато часу для узгодження всіх комерційних умов реструктуризації. Звісно, стадія імплементації таких домовленостей також була тривалою та охоплювала багато юрисдикцій.

Структура реструктуризації включала продаж активів кіпрського холдингу, який перебував у ліквідації, разом з пропозицією обміну, внесення змін до умов боргових інструментів та укладення мирових угод у процесі банкрутства українських операційних компаній. В результаті успішної реструктуризації різні боргові інструменти (такі як банківські кредити, кредити постачальників та єврооблігації) були реструктуризовані в єдиний забезпечений борговий інструмент. З позиції українського права, особливо актуальними були питання щодо пріоритету вимог кредиторів, процедур, які застосовуються під час банкрутства, а також щодо різних видів українського забезпечення.

Іншою знаковою угодою була реструктуризація тієї частини зовнішніх боргів Київської міської ради, яку не вдалося реструктурувати у 2015 р. через негнучку позицію частини іноземних кредиторів. Держателі облігацій, які не взяли участь у реструктуризації боргів Київської міської ради у 2015 р., протягом тривалого часу не брали участь у переговорах. При цьому обслуговування боргу Київрадою не здійснювалося з листопада 2015 р., відповідно до запровадженого Київрадою тимчасового зупинення здійснення платежів. Лише в другій половині 2017 р. відновилися активні переговори між Київрадою та держателями облігацій. Після досягнення згоди щодо основних умов реструктуризації боргу Київрада у листопаді 2017 р. прийняла відповідне рішення щодо затвердження основних умов реструктуризації. Процедура реалізації цих домовленостей виявилася тривалою, враховуючи необхідність вирішення багатьох нестандартних питань (зокрема, з позиції українських правил валютного контролю). У вересні 2018 р. Київська міська рада успішно завершила обмін всіх непогашених облігацій участі у кредиті з дохідністю 8% та погашенням у 2015 р. на сукупну номінальну суму 101 149 000 доларів США на нові облігації з дохідністю 7,5% та з погашенням 15.12.2022 р.

Щодо реструктуризацій боргів українськими банками, то Закон «Про фінансову реструктуризацію» не знайшов широкого застосування в діяльності українських комерційних банків, оскільки до моменту його прийняття більшість комерційних банків вже реструктурувала більшу частину боргів своїх клієнтів. У зв’язку з цим у 2018 р. переваги закону використовували державні банки (насамперед, Ощадбанк). Річ у тім, що лише після набрання чинності Законом «Про фінансову реструктуризацію» державні банки змогли застосовувати такі елементи реструктуризації як встановлення процентних ставок на рівні, нижчому ніж собівартість залучення коштів, повне припинення нарахування процентів, прощення частини боргу, переведення зобов’язань боржника в капітал, без ризику визнання з боку контролюючих органів діяльності державного банку збитковою. Окремо слід відзначити позитивні зміни щодо розрахунків банками кредитних ризиків та податкового законодавства, які внесені на виконання вимог Закону «Про фінансову реструктуризацію».

В наступному році ми очікуємо побачити завершення реструктуризацій боргів кількох великих українських компаній, які ще ведуть переговори зі своїми кредиторами (наприклад, Укрлендфармінг та Інтерпайп). Ми сподіваємося, що період реструктуризації боргів завершиться у 2019 р., а також що українські компанії залучатимуть більше нового іноземного фінансування та інвестицій. Нове фінансування та інвестиції в значних обсягах можуть прийти вже після проведення виборів за умови, що не відбудеться наростання збройної агресії з боку Російської федерації чи інших суттєвих негативних подій в економіці України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати