05 березня 2019, 14:48

Прощавай, контроль! Привіт, нагляд!

Або що змінилося у валютному регулюванні

Опубліковано в №10 (664)

Євгеній Блінов
Євгеній Блінов «Eterna Law» партнер практики міжнародного арбітражу
Михайло Корчинський
Михайло Корчинський «Eterna Law» молодший юрист

07.02.2019 р. набрав чинності Закон України «Про валюту та валютні операції» (далі — Закон), яким вносяться зміни до чинного законодавства щодо валютного контролю. Поняття «валютний контроль» більше не фігурує в українському законодавстві, його було замінено на «валютний нагляд».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Передусім, зміни стосуються того, що відтепер валютний нагляд здійснюватиметься не в усіх випадках, як це було раніше. До набрання чинності Законом Національний Банк України (далі — НБУ) та банки здійснювали контроль абсолютно за усіма валютними операціями. Сьогодні валютний нагляд здійснюється лише щодо експортно‑імпортних операцій, які перевищують 150 тис. грн. Враховуючи, що 150 тис. грн охоплює лише дрібні операції, регулятор не очікує зловживань, відтоку капіталу чи недоотримання валютної виручки (звичайно, якщо такі операції будуть добросовісними та не будуть «дробленням»). Така зміна значно знизить необхідність фінансового моніторингу банків та НБУ, а також заощадить час та гроші для бізнесу. Хоча через обов'язковий продаж валютної виручки в розмірі 50% (01.01.2019 р. — 30%), НБУ все одно буде змушений перевіряти такі операції. Це буде продовжуватися до повного скасування обов'язкового продажу валютної виручки. До того ж НБУ вимагатиме документального підтвердження операції лише у випадку, якщо виникатимуть питання стосовно прозорості та законності операцій.

Відтепер скасовується подвійний контроль за експортними операціями, а валютний нагляд здійснюється банком як агентом валютного нагляду, через який його клієнт проводить валютну операцію. Іншими словами, банк повинен оцінювати потенційні ризики тих чи інших операцій клієнта та вести нагляд. Він повинен діяти за принципом «менше ризиків — менше уваги, більше ризиків — більше уваги». Лише в тому випадку, якщо НБУ побачить постійні та систематичні непрозорі та/або потенційно незаконні операції, будуть застосовуватися санкції. Також скасовується обов'язкове складання письмового висновку про результати аналізу операції.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати