06 жовтня 2016, 14:54

«Штрафна амністія» АМКУ: to be continued

Опубліковано в №40 (538)

Антимонопольний комітет України подовжив строки дії так званої «штрафної амністії» для суб’єктів господарювання, що вчинили порушення законодавства у вигляді здійснення концентрацій без згоди АМКУ. Про це повідомили у прес-службі Комітету.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Таким чином, суб’єкти господарювання, які здійснили концентрацію без отримання відповідного дозволу конкурентного органу, у разі добровільного повідомлення ними до Комітету про такі концентрації сплачуватимуть штраф, розмір якого передбачений Рекомендаційними роз’ясненнями від 20.09.2016 р. №44-рр «Про внесення змін до п. 15 Рекомендаційних роз’яснень Антимонопольного комітету України від 09.08.2016 р. №39-рр». Таке рішення Комітет ухвалив після консультацій з громадськістю та після проведення аналізу практики Антимонопольного комітету протягом останнього року.

Причинами неотримання дозволів часто були специфічні вимоги конкурентного законодавства України, що вимагали отримання дозволу на концентрації у випадках, які в більшості юрисдикцій не підпадають під режим попереднього контролю конкурентними відомствами. Ситуація, що існувала протягом тривалого часу, спричинила накопичення суб’єктами господарювання порушень режиму контролю за концентрацією. У більшості випадків порушення стосувались концентрацій за участю іноземних суб’єктів за межами України та майже не мали впливу на конкуренцію в Україні.

«Як показала практика, багато компаній вже скористалися процедурою «відстрочки подання заяви» та отримали дозволи на концентрації після їх здійснення, сплативши при цьому помірні штрафи, передбачені за порушення такого типу. Водночас чимало компаній не скористалися відповідною процедурою через об’єктивні причини, які Комітет взяв до уваги при винесенні рішення щодо подовження», - зазначили в прес-службі Комітету.

Проаналізувавши ситуацію та врахувавши численні звернення суб’єктів господарювання щодо можливості продовження строку дії п. 15 Рекомендаційних роз’яснень, з метою забезпечення привабливості інвестиційного клімату в Україні, спрощення умов ведення господарської діяльності, зменшення адміністративного тиску на бізнес з боку органів державної влади, Антимонопольний комітет встановив можливість продовження дії так званої «штрафної амністії» до 15.03.2017 р.

Коментарi:

Марія ПоліщукМарія Поліщук,  керівник практики конкурентного та антимонопольного права ЮК Jurimex

Рекомендаційними роз’ясненнями Антимонопольного комітету України від 20.09.2016 р. №44-рр продовжено «штрафну амністію» щодо незаконних концентрацій ще на 6 місяців, тобто до 15.03.2017 р.

Так, зазначеним документом внесено зміни до абз. 2 п. 15 Рекомендаційних роз’яснень Антимонопольного комітету України від 09.08.2016 р. №39-рр «Щодо застосування положень ч. 2, 5, 6 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», якими слова «протягом наступних 6-ти місяців після закінчення терміну» замінено на слова «протягом 1-го року після закінчення терміну».

Нагадаємо, що відповідно до п. 15 попередніх редакцій Рекомендаційних роз’яснень Антимонопольного комітету України «Щодо застосування положень ч. 2, 5, 6 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» (№39-рр від 09.08.2016 р., №36-рр від 31.05.2016 р., №16-рр від 15.09.2015 р.), розмір штрафу на першому етапі «амністії» (з 15.09.2015 р. по 15.03.2016 р.) становив 1200 НМДГ, а протягом другого етапу, тривалість якого продовжено, – 6000 НМДГ.

Таким чином, суб’єкти господарювання, які здійснили концентрацію до 15.09.2015 р. без отримання попереднього дозволу АМКУ, можуть звернутися до його органів з відповідною заявою до 15.03.2017 р., і при цьому розраховувати на застосування до них штрафних санкцій в межах 102 тис. грн.

Отже, у тих, хто мав намір «очистити» свою структуру від незаконно встановлених відносин контролю, але за певних причин не встиг цього зробити, з’явився ще один шанс. Особливо цінною така можливість є для суб'єктів господарювання, які ведуть активну інвестиційну діяльність, а також для тих, хто планує операції, що неминуче потребуватимуть дозволу АМКУ. Адже їм рано чи пізно доведеться розкрити відносини контролю для АМКУ, а тому існує високий ризик того, що вчинені в минулому порушення будуть виявлені.

Ще одним вагомим стимулом для «явки з повинною» до органів АМКУ є отримання можливості користуватися положеннями ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Згідно із зазначеною нормою, дії, які хоч і кваліфікуються як концентрація, однак відбуваються між суб'єктами господарювання, пов'язаними відносинами контролю, і ці відносини сформувалися з дозволу АМКУ, не вважаються концентрацією. Тому застосовувати цю норму з упевненістю можуть лише ті структури, відносини контролю в яких формувалися законно.

В цілому, продовження «штрафної амністії» є своєрідним широким жестом, який ще раз продемонстрував намір АМКУ забезпечити сприятливі передумови для розвитку конкуренції та залучення іноземних інвестицій, а не виконувати роль карального органу.

Куйда Юлія Куйда, юрист Sayenko Kharenko

28.09.2016 р. Антимонопольний комітет України (далі – АМКУ) на своєму офіційному сайті оприлюднив новину про продовження так званої процедури «амністії» ще на 6 місяців (до 15.03.2017 р.). Таке рішення антимонопольного органу дає можливість бізнесу «легалізувати» відносини контролю в групі компаній, тобто отримати дозволи АМКУ на ті М&A транзакції, здійснення яких потребувало відповідного дозволу, який з тих чи інших причин не був отриманий. При цьому штраф за таке порушення конкурентного законодавства залишається фіксованим та порівняно низьким (102 тис. грн).

Прийняттям такого рішення АМКУ вкотре продемонстрував свою готовність усіляко сприяти та заохочувати дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції як вітчизняними, так і міжнародними суб'єктами господарювання. Це рішення також допомагає бізнесу позбутися невиправданих ризиків, які виникали в минулому через надмірно низькі порогові показники та широке застосування українського конкуренційного законодавства до концентрацій, які фактично не мали жодного стосунку до конкуренції в Україні.

Продовження періоду «амністії» відбулося на прохання представників бізнес-спільноти, які не встигли скористатися перевагами цієї процедури до 15.09.2016 р. у зв'язку з довготривалим процесом реформування конкуренційного законодавства України. Це пов'язано з тим, що нові вимоги до контролю за концентраціями, а саме зміни до Закону України «Про захист економічної конкуренції» щодо підвищення фінансових показників, почали діяти лише у травні 2016 р., тобто через 8 місяців після впровадження «амністії». А це значно ускладнювало надану бізнесу можливість провести свій внутрішній аудит та, виявивши факт неотримання дозволу АМКУ в минулому, сконцентрувати свої зусилля на зверненні до АМКУ із заявою про надання дозволу post factum. Крім того, довгоочікувані зміни до Положення про концентрацію, що значно скоротили перелік документів та інформації, необхідної для подання заяв щодо транзакцій, які не мають впливу на конкуренцію в Україні, набули чинності лише 19.08.2016 р., залишивши таким чином заявникам менше ніж місяць на підготовку спрощеного пакету документів. З огляду на ці факти, багато міжнародних компаній, які здійснюють діяльність на території України, не встигли скористатися процедурою «амністії», хоча були зацікавлені у цьому.

Як показує практика, процедура «амністії» є досить популярною. Відповідно до показників, які були оприлюднені Головою АМКУ Юрієм Терентьєвим на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook, протягом року дії «амністії» кількість звернень до АМКУ сягнула 180 заяв.

Таким чином, можна зробити висновок, що подовження процедури «амністії» надасть можливість міжнародним компаніям, які намагаються дотримуватися законодавства у всіх юрисдикціях, «очистити» відносини контролю в групах, з позиції конкуренційного законодавства України. А також сплатити невеликий штраф та більш ефективно використати свої внутрішні людські й фінансові ресурси, необхідні для підготовки інформації та документів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати