29 жовтня 2013, 15:22

Антимонопольне регулювання у сфері державних закупівель

Нюанси, варті уваги

Опубліковано в №44 (386)

Віталій Мацелюх
Віталій Мацелюх «ARTIUS, АО» керуючий партнер, адвокат

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про здійснення державних закупівель» № 2289­VI від 1 червня 2010 року (далі – Закон) передбачено, що Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов’язаних із участю у процедурах державної закупівлі, створює постійно діючу адміністративну колегію з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель (далі – Орган оскарження).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Якщо учасник процедури закупівлі вважає, що його права або законні інтереси порушено внаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника, які супе­речать законодавству у сфері державних закупівель, Учасник має право звернутися до органу оскарження за захистом своїх прав.

Для дослідження даної теми розглянемо таку ситуацію.

Замовнику на рік необхідно закупити товари або послуги на суму 170 тис. грн. Замовник, знаючи цю інформацію, спочатку укладає договір без проведення процедури (хоча він зобов’язаний її проводити, оскільки сума фінансування, виділена Замовнику, передбачає проведення процедури запиту цінових пропозицій) на суму 90 тис. грн, а потім на суму, яка залишилася – 80 тис. грн, проводить процедуру запиту цінових пропозицій. У запиті цінових пропозицій Замовник визначає всі умови відповідно до Закону та здійснює оприлюднення всіх документів відповідно до статті 10 Закону.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати