01 грудня 2017, 16:12

140 млн грн штрафу за антиконкурентні узгоджені дії

Опубліковано в №48 (598)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Одним з найпоширеніших видів правопорушень, що спотворюють конкуренцію, є антиконкурентні узгоджені дії. Під узгодженими діями чинне законодавство розглядає укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, створення суб'єкта господарювання, об'єднання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили зазначений суб'єкт господарювання, об'єднання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання, або вступ до такого об'єднання, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згідно зі ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.

Рішенням Антимонопольного комітету України від 14.11.2017 р. за антиконкурентні узгоджені дії оштрафовано ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» (єдиного імпортера лікарських засобів Sanofi) на суму 69 млн 547 тис. 184 грн; а також найбільших широко асортиментних фармацевтичних дистриб’юторів України: ТОВ «БаДМ» на суму 28 млн 788 тис. 116 грн та ТОВ «Оптіма-Фарм, Лтд» на суму 40 млн 759 тис. 068 грн.

Компанії продавали ліки у такий спосіб, щоб обмежити продаж дешевих аналогів. Антимонопольний комітет України оштрафував фармацевтичну компанію Санофі-Авентіс Україна, а також дистриб'юторів БаДМ та Оптима-Фарм на загальну суму 139,094 млн грн за поставки лікарських засобів, які здійснювалися у 2010-2011 рр.

Державний уповноважений АМК Світлана Панаїотіді підкреслила, що ці три компанії до своїх договорів купівлі-продажу ввели спеціальні умови продажу та надання знижок, стимулюючи дистрибуцію лікарських засобів, які давно втратили патентну охорону і мають багато замінників, обмежуючи таким чином продаж лікарських засобів, які не мають або мають обмежену кількість замінників.

Варто зазначити, що Санофі – світовий лідер у сфері медичних рішень для життя, який покликаний попереджувати й лікувати захворювання та здійснювати підтримку людей у всьому світі. Понад 110 тис. співробітників компанії у більше ніж 100 країнах світу працюють над тим, щоб кожного дня змінювати життя людей на краще та перетворювати наукові інновації на терапевтичні рішення для пацієнтів. Санофі складається з 5-ти бізнес-підрозділів: діабет та серцево-судинні захворювання; внутрішні захворювання та ринки, що розвиваються; Санофі Джензайм (препарати для лікування рідкісних захворювань); Санофі Пастер (вакцини); безрецептурні препарати.

За результатами розслідування, яке тривало декілька років, Комітет встановив, що у 2010-2011 рр. ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» імпортувало в Україну 174 лікарські засоби виробництва групи Sanofi: 27 з них не мали замінників (інсуліни, онкопрепарати тощо), 147 мали замінники (один або більше) за іншими торговими назвами інших виробників. Лікарські засоби Sanofi призначені для лікування аритмії, епілепсії, цукрового діабету, серцево-судинних та онкологічних захворювань тощо. Переважна більшість цих ліків є дорогими та всі вони можуть закуповуватися за бюджетні кошти. Окрім того, в асортименті Sanofi є низка відомих лікарських засобів під торговими марками Но-Шпа, Ессенціалє, Маалокс, Кордарон, Фестал.

Комітет встановив, що умови договорів ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» з дистриб’юторами можуть призвести до обмеження конкуренції на ринках лікарських засобів Sanofi для більш дешевих замінників, також відповідні угоди забезпечили можливість підвищення цін на лікарські засоби Sanofi під час їх реалізації через процедури державних закупівель.

Відомо, що успішний вихід на ринок та просування генеричних фармацевтичних виробів залежить не лише від їх виробництва, але й від належної дистрибуції фармацевтичними оптовими продавцями та дистриб’юторами. ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» та найбільші широкоформатні дистриб’ютори ТОВ «БаДМ» і ТОВ «Оптіма-Фарм, Лтд» у своїх договорах купівлі-продажу запровадили специфічні умови продажу та надання знижок, що стимулювали дистрибуцію саме лікарських засобів, які вже давно втратили патентну охорону та мають багато замінників, зокрема шляхом продажу лікарських засобів, що не мають або мають обмежену кількість замінників.

Приймаючи зазначене рішення, Комітет виходив з того, що лікарські засоби є соціально вагомим товаром, а будь-яке обмеження конкуренції на ньому має значний негативний вплив на кінцевого споживача. Тобто будь-які дії великих фармацевтичних компаній, таких як ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» і найбільших дистриб’юторів, метою або наслідком яких є обмеження конкуренції з боку більш дешевих генеричних лікарських засобів, тобто прямих замінників, матиме значний негативний соціально-економічний ефект.

Захищаючи конкуренцію між оригінальними лікарськими засобами та їх генериками, Комітет діє відповідно до найкращих практик Європейської Комісії. Вкрай негативне ставлення до проявів обмеження конкуренції між оригінальними та генеричними препаратами пов’язане з тим, що при виході на ринок генерика, як встановлено Єврокомісією, його ціна є на 25% нижчою, ніж ціна оригінального лікарського засобу, а після виходу генерика на ринок протягом 2-х років його ціна стає на 40% нижчою, ніж початкові ціни оригінального лікарського засобу. Також зниження на майже 20% зазнає ціна оригінального препарату. Окрім впливу на ціну, відбувається значний вплив на обсяг ринку та ринкові частки учасників. Так, за нормальних умов компанії, що випускають генерики, отримують на кінець першого року своєї роботи на ринку препарату близько 30% від обсягу ринку, а на кінець другого року – 45% від обсягу ринку.

Варто зауважити, що під час вказаних антиконкурентних узгоджених дій частка продажів генеричних препаратів кінцевим споживачам була незначною та суттєво не зростала, незважаючи на нижчу ціну в порівнянні з оригінальними препаратами Sanofi, що продавалися з високою торговельною надбавкою.

Враховуючи значні суми штрафу, ймовірно, рішення буде оскаржене до суду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати