05 October 2015, 16:27

Юридичний бізнес у період кризи: пан або пропав?

Опубліковано в №40 (486)

У період напруженої економічної ситуації все більше компаній турбує питання – як попри складні економічні умови залишитись «у грі»? Зазвичай, відповідаючи на поставлене запитання, компанії діляться на два табори. Одні намагаються зберегти своїх постійних клієнтів та стабільний прибуток шляхом мінімізації витрат та надання можливих додаткових послуг. Інші вбачають ряд переваг у такому економічному становищі та намагаються використати його максимально ефективно. І юридичні фірми не виняток. Висока конкуренція на цьому ринку вимагає свіжих концепцій та ідей, а також кардинально нового погляду на послуги, що надаються. У компаній виникає гостра потреба змінювати стратегію розвитку свого бізнесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


То чим же криза може бути вигідною?

«Здатність концентруватися і добре використовувати свій час – це все, якщо ви хочете досягти успіху в бізнесі або практично в будь-якій сфері». Цей вислів належить Лі Якокку, американському менеджеру, колишньому президенту компанії Ford і голові правління корпорації Chrysler. Дійсно, час є чи не найціннішим ресурсом у сучасному світі бізнесу. Під час кризи, коли кількість клієнтів зменшується, вивільняється слушний момент аби зорієнтуватися та визначитись з тим, куди слід рухатись далі. З усіх сил намагатись вижити у складних економічних умовах або ж спробувати здійснити прорив та вивести свою компанію на новий рівень?

Більшість компаній обирає перший варіант і, зазвичай, програє, виходячи із кризи послабленими. У свою чергу, другий варіант обирають більш впевнені керівники, оскільки він несе із собою низку потенційних ризиків: а раптом план не спрацює і всі зусилля на його реалізацію виявляться витраченими марно… Що тоді? Можливо, не варто гнатися за примарним «журавлем у небі»? Ці питання турбують кожного керманича, який вирішив покинути тиху гавань і максимально ефективно використати період кризи, розробити стратегію та вивести свою компанію у лідери.

З чого почати?

Ключовим моментом визначення подальшої долі компанії є наявність у її керівника чіткого розуміння того, яким він хоче бачити своє дітище у майбутньому, окреслити цілі та терміни їх досягнення. Разом з тим, маркетологи та спеціалісти з тайм-менеджменту наголошують на необхідності визначення «глобальної» (тривалої у часі) цілі з подальшим розбиттям її на «підцілі». Важливим є те, що як основна, так і проміжні цілі компанії, мають бути окреслені конкретними часовими рамками. Наприклад, глобальна ціль – «виведення компанії у лідери серед адвокатських компаній, що спеціалізуються у сімейному та спадковому праві до 2020 р.». При цьому проміжними цілями буде, наприклад, «збільшення кількості клієнтів на 50% до 2016 р.» та збільшення кількості публікацій юристів компанії у професійних друкованих виданнях на 100% до 2017 р.».

На цьому етапі важливо створити високопрофесійну команду працівників, об'єднати їх спільною ідеєю, мотивувати та надихнути. Однак, тут можуть виникнути певні труднощі. Як показала практика, не зважаючи на перенасичений ринок праці представниками юридичної професії, надзвичайно важко знайти фахівця, який відповідав би усім вимогам та очікуванням компанії. І тут у нагоді стає криза: в нестабільній ситуації рідко набирають нових співробітників, тому на гребені масових звільнень можна залучити до компанії цінного фахівця, до того ж його очікування щодо заробітної плати в цей період зазвичай виявляться нижчими ніж у «докризовий» час.

Залучаємо експерта!

Вдалим рішенням керівника буде залучення досвідченого бізнес-тренера, експерта в області результативного управління. Він допоможе розробити ефективну стратегію розвитку компанії, визначити сильні та слабкі сторони попередньої стратегії, проаналізувати та виправити допущені у ній помилки. Перш за все це необхідно тому, що ринок юридичних послуг стрімко розвивається, і для того аби бути «на рівні», компанії необхідно йти за його тенденціями.

Експертна думка тут буде як ніколи доречною! Професійний коуч не лише допоможе сформувати основну ціль компанії та надати рекомендації, що виступають першочерговими для її ефективної реалізації, але й відкрити необхідні для керівника інструменти та приклади кращих практик менеджменту, які використовують компанії-лідери.

Час діяти!

Попри все, основною метою кожної юридичної компанії є збільшення прибутку через залучення нових клієнтів. Однак, відомо, що реклама як основний спосіб просування товарів та послуг потребує значних капіталовкладень. А чи можна підвищити впізнаваність фірми в умовах обмеженого бюджету? Звісно!

Досвід багатьох фірм показав, що пряма реклама юридичних послуг не приносить бажаних результатів, і саме ці витрати можна скоротити. Найбільш ефективними для забезпечення впізнаваності компанії залишаються перевірені часом методи, які не потребують значних матеріальних витрат, серед них:

1) Рекомендації. Схвальні рекомендації від клієнтів – один з найефективніших способів отримання нових замовлень для юридичних компаній. Ринок юридичних послуг у цьому контексті не дуже відрізняється від інших: ви навряд чи скористаєтеся послугами лікаря, попередньо не отримавши кілька схвальних відгуків від своїх знайомих або колег.

2) Просування корпоративного сайту. Перше, на що звертає увагу потенційний клієнт у процесі знайомстві з новою юридичною компанією – її корпоративний сайт. Жоден клієнт не звертатиметься до юридичної компанії, яка має аматорський та непрофесійний корпоративний сайт. Контент, структурованість, оформлення – тут важливо все!

3) Соціальна активність. Присутність і активне використання соціальних мереж у наш час співробітниками компанії, в першу чергу відділом PR, є обов'язковою умовою її ефективного існування. Вибираючи юридичну компанію, клієнт буде цікавитись не тільки офіційною особою компанії, але і загальною активністю співробітників.

4) Участь у семінарах, конференціях, круглих столах, прес-релізи, коментарі ЗМІ, написання статей на актуальні теми і т.д. Співробітники фірми можуть виступати на зазначених заходах у різних ролях: доповідачі, активні слухачі, організатори. Варто звернути увагу на те, що важливою є участь не тільки в професійних заходах, які сприяють підвищенню іміджу компанії, а й загально тематичних, що можуть забезпечити увагу потенційного клієнта і підкреслити, що компанія зацікавлена у вирішенні комплексних різнопланових завдань.

5) Швидкий зворотний зв'язок. Нікому не подобається довго чекати, особливо якщо питання серйозне і вимагає швидкого вирішення. Тому обов'язковим є забезпечення відповіді на запит клієнта в максимально короткі терміни. Жоден лист наявного або потенційного клієнта не може залишитись без уваги. У випадку, якщо ви не готові одразу надати відповідь із конкретним механізмом вирішення ситуації, необхідно повідомити про те, що ви отримали запит і він опрацьовується.

6) Висока корпоративна культура. Це поняття охоплює все, що створює загальне враження про компанію: офіс компанії, його візуальне оформлення, проголошені цінності, взаємини між співробітниками, дрес-код, єдині стандарти оформлення документів, корпоративна продукція і т.д.

Звичайно, жоден механізм не забезпечить миттєвий прорив компанії у лідери, однак, комплексне застосування вищенаведених рекомендацій гарантує неодмінне підвищення рівня впізнаваності компанії серед конкурентів. А на питання: «Чому слід звернутись саме до вас?» потенційному клієнтові буде легше знайти відповідь.

На завершення хотілось би підкреслити, що юридичний бізнес, як і будь-яка інша сфера надання послуг, не може існувати без взаємозв’язку з рівнем економічної ситуації в країні. Кожному керівнику юридичної компанії слід пам’ятати: в умовах кризи не клієнти шукають юриста, а компанія захищає своє місце під сонцем. Переконати клієнта, що ви – саме ті, хто йому потрібен, забезпечити його високопрофесійним сервісом та зробити процес співпраці максимально комфортним – головне завдання кожної компанії у будь-яких економічних умовах.

1
0

Останні коментарі

Доречі, якщо хтось із читачів потребує допомоги в створенні та просуванні сайту для представлення власних послуг, очікуємо вас на swebion.com

Додати коментар

Відмінити Опублікувати