05 October 2016, 8:45

Конференція IBA: як це було

Опубліковано в №40 (538)

Юлія Курило
Юлія Курило адвокат

Міжнародна асоціація юристів International Bar Association – одне з найстаріших глобальних професійних юридичних об'єднань. Авторитет цієї організації важко переоцінити, достатньо сказати, що під прапором IBA об'єднано понад 80 тис. юристів з 160 країн світу. У 2016 р. найбільш значущу щорічну конференцію прийняв Вашингтон. З 18 по 23 вересня учасники поринули у вир подій, серед яких лекції та семінари, виступи відомих політиків і представників уряду, міжнародних організацій, екскурсії, урочисті зустрічі та веселі вечірки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


UBA_6852

У цьому році конференцію відвідали 6 тис. делегатів, з-поміж них більше тисячі – американські адвокати, які влаштували гостям дуже теплий прийом. Тур юридичними фірмами Вашингтона став одним з найпопулярніших серед учасників конференції. Задовго до його початку вже не було вільних місць. Півдня пролетіло, як одна мить: чудові презентації американських колег нікого не залишили байдужими. Варто відзначити, що американські юристи називають себе криз- і ризик-менеджерами. На їхню думку, ризики можна мінімізувати засобами юридичної техніки, а судовий процес – це крайній захід. Саме з цим пов'язана та обставина, що адвокатів з реальним практичним досвідом в суді США – незначний відсоток від загальної кількості. Інше цікаве спостереження – організація офісного простору. Дуже багато юридичних фірм використовують формат open space. Однак найбільш цікавим спостереженням для мене було те, що перегородками від загального простору відділені лише переговорні, господарські та допоміжні приміщення. Окремих кабінетів немає ні у кого з юристів (у тому числі й у партнерів). Аби захиститися від шуму та зосередиться на роботі використовується таке технологічне рішення як «білий шум». Це звукові хвилі певної частоти, які захищають користувача від сторонніх звуків.

Не численні, але помітні

Українська делегація не відрізнялася численністю. Приблизно 45 делегатів – представники відомих в Україні юридичних брендів – розчинялися в загальній масі учасників конференції. У той же час про Україну на конференції все одно говорили. У вітальному слові на церемонії відкриття конференції директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард розповіла про практичні кроки, які робить МВФ у відповідь на запит з боку нашої держави щодо сприяння системній боротьбі з корупцією в Україні. І хоча, за словами керівника МВФ, Україна знаходиться лише на початку шляху, і цей шлях небездоганний, однак конкретні досягнення вже можна відзначати. В цілому, докладна розповідь про те, як організації, подібні до МВФ та IBA, можуть допомогти у подоланні корупції на найбільш важливих рівнях, була по-справжньому цікавою.

Не менш актуальним для України було питання про переслідування адвокатів, порушення їхніх прав і гарантій професійної діяльності, яке у своїй доповіді висвітлив президент IBA Девід Рівкін. IBA створена робоча група, яка опрацьовує модельний закон. Його частиною будуть процесуальні норми, що регламентують дії правоохоронців щодо адвокатів. Тобто мова йде про захист комунікацій клієнта й адвоката, включаючи переговори, листування, адвокатське досьє тощо. Крім того, IBA працює над модельними нормами адвокатської етики. Їхня мета – регламентувати дії юриста таким чином, щоб виключити конфлікт інтересів у ситуації, коли в «кращих» інтересах клієнта адвокат приховує від суду відому йому інформацію або маніпулює нею проти інтересів правосуддя, заважаючи встановленню істини у справі. Адвокат – це учасник правосуддя. Його роль надзвичайно важлива для досягнення суспільного блага – всебічного дослідження обставин справи та, як наслідок, винесення справедливого рішення.

29679592582_3e5552fea6_h

Яскраві враження

Захід з нагоди відкриття Конференції відбувся в Національному музеї авіації та космосу, а також в Національному музеї індіанців Америки. Юристи опинилися серед неймовірних декорацій і рідкісних експонатів. Наприклад, можна було посидіти у кабіні Boing, приміряти скафандр, подивитися космічне шоу в планетарії, політати на відеосимуляторах. Рідкісний випадок, коли замість приємного спілкування з колегами, учасники конференції «носилися» по величезному музею, доторкаючись до усього, що можна, і захоплено спостерігаючи за тим, до чого не можна доторкнутися.

29709938111_e14d628a46_hВже традиційно основна робоча програма конференції стартувала 19 вересня і включала семінари, ворк-шопи, дискусійні панелі, які стосувалися різних галузей права та економіки. Одночасно відбувалося приблизно 25-30 сесій. Потрапити усюди було неможливо. Кожен вибирав те, що йому близько й цікаво. З-поміж екзотики варто виокремити сесії, присвячені електронним аккаунтам у соцмережах, он-лайн ігровим порталам, блог-просторам. Йшлося про правовий статус цього виду активів як об'єкта цивільного обороту.

Звісно, найбільшу увагу привертали сесії та заходи комітету з управління юридичним бізнесом. Це найчисленніший комітет IBA, а тому на його заходах завжди виступають найкращі спікери. Як можна організувати віддалену роботу співробітників, які основні виклики перед партнерами юридичних фірм, які стандарти у взаєминах з клієнтами, як мотивувати молоді таланти, що необхідно для того, аби фірма працювала як годинник, – все це та багато іншого було предметом палких дебатів і презентацій.

Робоча мова конференції – англійська, яка превалює в ситуації з особистими знайомствами. Індивідуальні зустрічі між юристами не є частиною офіційної програми, але незмінно відбуваються в рамках конференції. Цей формат – перший крок у побудові партнерської мережі в різних юрисдикціях, можливість знайти провайдера якісного юридичного сервісу для свого клієнта в інших юрисдикціях, можливість представити свою юрисдикцію та її перспективи.

Keynote speakers

Родзинкою Вашингтонській конференції стали Keynote speakers (видатні спікери). У цьому році своїм одкровенням та ораторським майстерністю учасників радували такі відомі американські діячі як Генеральний прокурор США Лоррета Лінч, колишній Держсекретар США Коллін Пауел, глава Федерального резервного фонду США у відставці Бен Бернанке та ін. Цікаво було дізнатися, що багато американських політиків мають за плечима юридичну освіту і практичний досвід роботи адвокатами. Говорили, в основному, про проблеми, які є актуальними для США, а саме: про майбутні вибори, про терористичні атаки, про роль США у світі, про відносини США і РФ, про роль США у боротьбі зі світовою корупцією, а також про те, чому США взяли на себе цю місію. Тональність дискусії, її відкритість, рівень спікерів не залишали нікого байдужими. Мені, наприклад, було дуже цікаво почути, що Коллін Пауел не підтримує ідею в'язниці Гуантанамо. Він звернув увагу присутніх на те, що США, як один з лідерів з розповсюдження та підтримки в усьому світі принципів Верховенства права з приматом основоположних прав і свобод, порушує їх, практикуючи в'язниці поза американською юрисдикцією, де грубо порушуються основоположні права і свободи людей.

В цілому, IBA проводить конференцію під гаслом боротьби за права людини, за рівні можливості та принципи Верховенства права, однак не варто приховувати, що основний напрямок конференції – це бізнес-девелопмент. Великі фірми придивляються до тих, кому можуть доручити своїх клієнтів в інших країнах. Маленькі компанії, навпаки, шукають донорів для цікавої роботи. Я вже не раз зазначала, що Україна, як юрисдикція, не представляє жодного інтересу для іноземних колег (навіть цікавості не викликає). Інша річ – клієнти з України. У них завжди цікаві завдання і дуже «смачні» справи, будь-то мультіюрісдікціонний корпоративний спір, структурування бізнесу чи придбання активів. Я вважаю, що наша юрисдикція, з позиції бізнесу, ще дуже довго не буде привабливою для іноземних колег. Так триватиме до тих пір, поки горезвісне правова держава, принципи Верховенства права не увійдуть у наше життя і не закріпляться в ньому.

Для Адвокатського об'єднання «СК ГРУП», партнери якого вдруге беруть участь у конференції подібного масштабу, це ще один крок на шляху реалізації стратегії компанії. Ми слідуємо за своїми клієнтами, інтереси та амбіції яких виходять далеко за межі України. Відвідування річної конференції – це чудова можливість дізнатися, чим дихає юридичний бізнес в усьому світі, які нові напрямки розвиваються, де нові ніші, як впливає на юридичний бізнес глобалізація.

Бізнес диктує умови

Український бізнес зайняв певні позиції у світовій економіці. Це вимагає від юристів не просто експертизи за національним законодавством, а глибоких знань міжнародних договорів, практики їх застосування, основ законодавства інших країн. Адже іноді звичайний договір міжнародної поставки товару може стати джерелом серйозних юридичних проблем лише тому, що сторони не опрацювали належним чином текст арбітражного застереження або не дійшли порозуміння щодо застосовного до правовідносин права, включивши в договір суперечливі умови.

Корпоративні ж клієнти вимагають від юристів не просто глибокої спеціалізації в юридичних аспектах їхнього бізнесу, вони хочуть, щоб юристи знали все про їхній бізнес (від котирувань акцій до котирувань комодітіс на біржі). Також такі кваліфіковані клієнти хочуть від своїх зовнішніх консультантів навичок у таких нетрадиційних для юристів сферах як PR-супровід судових справ, управління знаннями (knowledge management), управління фінансами, прозорість в обліковій політиці та системі білінгу.

Конференція IBA – це не лише виснажливий марафон із зустрічей, семінарів та прийомів. Це ще й професійне натхнення, яке дає можливість подивитися на свій background іншими очима і, можливо, побачити для себе нові можливості, зрозуміти, що саме тобі подобається робити та чому. Після численних зустрічей і просто діалогів з колегами з інших країн можу зробити висновок, що адвокатська професія – найцікавіша, а працівники адвокатури – завжди в авангарді усього передового та прогресивного.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати