15 November 2019, 13:49

Юрдепартамент-2019: challenge accepted

Опубліковано в Вибір клієнта 2019. Топ-100 найкращих юристів України

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Сучасний юридичний департамент має забезпечувати результативну роботу бізнесу при мінімальних затратах ресурсів, у порівнянні з витратами бізнесу на залучення зовнішніх юридичних радників. Така умова є необхідною для конкурентоздатності бізнесу. При цьому важливо, щоб оптимізація не здійснила негативний вплив на якість правової підтримки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зважаючи на світовий тренд щодо прагнення бізнесу вирішити якомога більше правових питань «своїми силами», а до зовнішніх консалтерів звертатися у виняткових випадках, перед юрдепартаментами підприємств постають нові виклики:

  • підвищення компетенцій та розвиток нових навичок корпоративних юристів (особливо, керівників юрдепів);
  • посилення інтеграції в співпраці юрдепартаменту з топ-менеджментом компанії;
  • участь в управлінні компанією, залучення до її бізнес-процесів;
  • проектний менеджмент.

Ми розпитали корпоративних юристів топових компаній, яких змін останнім часом зазнала їхня професійна роль, а також як вони пристосовуються (та пристосовують свій департамент) до нових реалій роботи бізнесу.

Вікторія Огриза, керівник юридичного департаменту PepsiCo в Україні, підтвердила, що роль інхауса зазнала трансформації: «Сьогодні юристи працюють в умовах проджект-менеджменту, ризик-менеджменту, маркетингу, крос-функціональних проектів, інтегруються з іншими функціями (такими як публічні комунікації, GR (взаємодія з органами влади), комплаєнс), розробляють закони й нормативне регулювання, проводять тренінги та внутрішню медіацію, забезпечують високоякісний консалтинг. Це реальність інхаусів». На її думку, знання законів і права – це основа роботи інхаусів та перевага. Проте головним критерієм успіху для корпоративних юристів наразі є вміння генерувати ідеї, бачити альтернативи, приймати зважене рішення та брати на себе ризики.

«Функція інхауса пройшла шлях від класичного юридичного радника до повноправного бізнес-партнера, набула динамічного характеру, що спричинено швидкими темпами розвитку компаній та високим рівнем конкуренції на ринку», – зазначила головний юрисконсульт РАБЕН УКРАЇНА Ірина Кравцова. За її словами, обізнаний інхаус може оперативно відреагувати на будь-яку бізнес-ідею, а також, оцінивши ризики, скорегувати її таким чином, щоб вона отримала «зелене світло», стала справжнім інноваційним рішенням та мала вплив на прибутковість компанії.

Про підвищення рівня компетенцій та «сфер впливу» інхауса-2019 говорив Олександр Петриченко, керівник юридичного департаменту New Products Group: «Сьогодні інхаус-юристи вже повинні легко орієнтуватися в різноманітних відкритих реєстрах, стежити за контрагентами через інформаційні платформи з безпеки бізнесу, застерігаючи свої підприємства від потенційних юридичних проблем у майбутньому».

На думку Олександра Петриченка, зважаючи на фактичне зникнення такого поняття як «банківська таємниця», юристи змушені більш детально опрацьовувати інформаційні запити з банків, щоб не мати проблем з обслуговуванням підприємств банківськими установами, а також багато іншого, що вже прийшло до України разом зі світовими змінами у корпоративних процесах.

ПРО HEAD OF LEGAL

Це щодо корпоративного юриста як частини команди з юридичного забезпечення бізнесу. Однак які челенджі чекають (читайте – дочекалися) керівників юридичних служб, зважаючи на те, що вони повинні не лише працювати як спеціалісти, але й «менеджити» свій відділ.

«Вбачаю три основні ролі, які має відігравати сучасний юридичний менеджер: лідер юридичної команди, продуктивний член правління компанії та стратег, який вміє не тільки «гасити пожежі», але й передбачати та запобігати основним ризикам, які можуть вплинути на стратегічні бізнес-рішення», – написав у коментарі для «ЮГ» старший директор з правових питань Carlsberg Ukraine Іван Кравцов. Він переконаний, що головний юрисконсульт має вибудовувати та підтримувати відносини з керівниками інших функцій, розуміти основні виклики й проблеми бізнесу, правильно розставляти пріоритети в роботі своїх колег, керувати очікуваннями внутрішніх клієнтів, вміти казати «ні» та пояснювати своє рішення, а також бути «рольовою моделлю» compliance (тобто вибудовувати таку культуру серед менеджменту компанії та всередині департаменту).

Дмитро Таранчук, директор з правового забезпечення компанії «Фармак», порівнює головного юриста компанії з сімейним лікарем: «Він завжди поруч, знає всі проблеми зі здоров’ям пацієнта (бізнесу), перший приходить на допомогу, розуміє, який план лікування потрібен у конкретному випадку, не відмовляється допомогти своєму пацієнту навіть тоді, коли всі інші лікарі не вірять у перемогу над хворобою».

ЯК ЗРОБИТИ ЮРДЕПАРТАМЕНТ ЕФЕКТИВНИМ?

Якщо ви класний корпоративний юрист – це не означає, що очолюваний вами департамент запрацює сам собою, «ловлячи» ваш професіоналізм та професійне натхнення. Для цього потрібно правильно вибудовувати роботу юридичної служби всередині компанії. Як це зробити? Іван Кравцов вважає, що керівник, насамперед, має бути менеджером людей, а не процесів. Важливо довіряти своїм колегам, давати право на помилку, створювати атмосферу причетності до чогось значущого і більшого. Головний інхаус повинен планомірно спрощувати робочі процеси та вивільняти час для більш творчої роботи, концентруватися на сильних рисах колег-юристів та намагатися давати такі напрямки роботи, де колега зможе якнайкраще себе реалізувати.

Вікторія Огриза переконана, що роль керівника – бути диригентом змін, вчасно направляти юриста та надати йому можливість приймати рішення.

«Результативність і задоволення бізнесу отриманим результатом у потрібні строки, на мою думку, є головними категоріями успішності юридичного департаменту», – зазначив Дмитро Таранчук. За його словами, досягти цього можна лише постійною працею над собою, самонавчанням, прагненням опанувати нові сфери юриспруденції та поглибити спеціалізацію. Необхідно підбирати, готувати, координувати й мотивувати команду однодумців, які мають належну підготовку, визначені цілі та критерії оцінки своєї роботи.

Аналогічної позиції щодо саморозвитку дотримується Іван Кравцов: «Обов’язково потрібно знаходити час для розвитку юридичної експертизи, загальної ерудиції та світогляду. В такому випадку робота буде не тільки ефективною, а високомотивованою і приємною».

На думку Олександра Петриченка, формула побудови ефективного юрдепартаменту є доволі простою: «Підтримка керівництва + професійні юристи + гідний рівень заробітної плати. Все інше – похідні та причини цієї формули успіху».

Коментарі

Viktpriya Ogryza Вікторія Огриза, керівник юридичного департаменту PepsiCo в Україні

- Яке місце належить юридичному департаменту в корпоративній структурі бізнесу?

- Юридичний департамент відіграє ключову роль у супроводі бізнесу. Без інхаусів неможливе жодне рішення. Універсальні солдати – це про інхаусів. Тому інхауси, як правило, перебувають у прямому підпорядкуванні керівника компанії. В міжнародних компаніях можливе подвійне підпорядкування – керівнику локальної компанії та менеджеру функції певного регіону. Така структура має свої переваги: неупередженість і незалежність інхауса від локального менеджменту, можливість колаборації з колегами з інших країн та обмін кращими практиками. Наголошую, що інхауси повинні мати незалежність у своїй роботі та свободу креативного мислення.

- Керівник юридичного департаменту: хто він та яку роль відіграє в бізнесі?

- В більшості сучасних компаній керівник юридичного департаменту бере участь в управлінні бізнесом, є частиною менеджменту, представляє власника компанії. Така роль вимагає наявності перевіреної експертизи та спеціальних навичок у менеджменті, фінансах, маркетингу. Керівник юридичного департаменту – це opinion leader, якому довіряють, а він довіряє своїй команді. Проте головна роль керівника юридичного департаменту – бути комунікатором між своєю командою, юридичними радниками та менеджментом компанії. Метою такої колаборації є досягнення результату правильним способом компетентними людьми без жодних компромісів із законом та етикою.

- Як побудувати високоефективний юридичний департамент?

- Ефективність юридичного департаменту залежить від ефективності керівника, здорового клімату між колегами та пристрасті інхаусів до своєї справи. Завдання керівника – визначити короткочасні та довгострокові стратегічні цілі компанії, виставити пріоритети, знайти баланс між очікуваннями бізнесу та розвитком команди. Далі тактика, як у футболі: кількість гравців у команді, їхні позиції, кваліфікація, досвід, back-up, soft skills та мотивація. Правила гри постійно змінюються, тому завдання департаменту – вміти адаптуватися до нових умов. Головні KPIs – це якість, швидкість та гнучкість. Що для цього потрібно? Мотивація. Інхаус повинен розуміти та любити свою роботу, навіть якщо це рутинні кейси або перевірка договорів. Беззаперечно, він має мріяти про посаду «генерала», яку він собі уявляє, а також планувати свою кар’єру, усвідомлено інвестуючи у свій розвиток. Роль керівника – бути диригентом змін, вчасно направляти юриста та надати йому можливість приймати рішення.

Кравцов Іван Кравцов, старший директор з правових питань Carlsberg Ukraine

- Як змінилася роль інхауса в Україні за останні кілька років?

- Зміни у змісті юридичної підтримки є похідними від змін у бізнес-процесах і зовнішньому середовищі. Останніми роками я спостерігаю декілька тенденцій.

Окрім таких традиційних напрямків як договірна, судова і консультаційна робота, від юристів очікують більшого розуміння бізнес-процесів. Зокрема, більшої інтегрованості у процеси, розуміння базових принципів проектного менеджменту, маркетингу, продажів, фінансів, комунікацій та індустрії. У такому випадку юридична підтримка набуває більш якісного, практичного і комплексного характеру.

Збільшення ролі сompliance, що відповідає запиту суспільства та акціонерів. Насамперед, це стосується міжнародних компаній, хоча все частіше сompliance системно запроваджується в українських компаніях. З’являється розуміння, що у довгостроковій перспективі це буде конкурентною перевагою і поступово має ставати частиною усвідомленої корпоративної культури, а не імітацією боротьби «за все добре проти усього поганого». Форми реалізації різні: в деяких компаніях сompliance інтегрований до юридичного напрямку, в інших працює як окрема функція. Таким чином, юристи все активніше долучаються до організації та підтримки сompliance-процедур і проведення відповідних розслідувань.

В деяких компаніях юристи виконують функції government relations: робота з органами державної влади, участь у законотворчості та лобістська робота. До речі, це актуально для юридичного бізнесу: з’являються практики та партнери, відповідальні за цей напрямок. Водночас я переконаний, що поза юридичним бізнесом більш ефективно таку роботу виконуватиме окремий підрозділ або фахівець. Лобізм вимагає інших компетенцій. Цінність юристів у цьому процесі полягає у наданні технічної юридичної експертизи (наприклад, у процесі створення проектів законів або нормативних (регуляторних) документів).

Діджиталізація бізнесу і бізнес-процесів природно розповсюджується на юридичний напрямок. Кількість даних зростає, бізнес-процеси прискорюються, а тому потрібно запроваджувати системи та рішення для спрощення й автоматизації договірної та претензійної роботи, а також пошуку, обробки, зберігання даних, систем аналізу судових рішень та юридичних процесів.

Угода про Асоціацію України та ЄС є зовнішнім чинником, що впливає на роль інхауса в українському бізнесі. Українське законодавство гармонізується з європейським, поступово запроваджуються процедури та інститути, з якими українські юристи працювали обмежено або взагалі їх не знали. Це вимагає вивчення і розуміння, як їх найкраще застосовувати, враховуючи особливості ринку та індустрії.

- Яке місце належить юридичному департаменту в корпоративній структурі бізнесу?

- По-перше, сучасний юридичний департамент інтегрований до бізнес-процесів, він є органічним учасником прийняття стратегічних та операційних рішень. По-друге, юридичний департамент є однією з головних складових системи аналізу та управління ризиками в компанії. У пострадянських країнах (зокрема, в Україні) має пройти певний час, щоб бізнес-функції та юристи відмовилися від усталених стереотипів. Бізнес має усвідомити, що юристи компанії – це не ті люди, які заважають реалізовувати блискучі бізнес-ідеї. Це люди, які мають дуже важливу функцію – здійснення комерційної діяльності таким шляхом, що убезпечить компанію від втрат, які можуть знівелювати всі бізнес-здобутки та зіпсувати репутацію як один з основних активів. Інхаус має здійснювати практичний, а не теоретичний ризик-менеджмент та усвідомлювати свою відповідальність за бізнесовий і фінансовий результат компанії. У результаті така організація взаємодії юристів і бізнесу призводить до спільної відповідальності, збалансованого та сталого функціонування бізнесу.

Кравцова Ірина Кравцова, головний юрисконсульт ТОВ «РАБЕН УКРАЇНА», аспірантка НУБіП

Керівник юридичного відділу відіграє стратегічну роль і має входити до топ-менеджменту компанії. Це сприяє комплексному оцінюванню бізнес-планів компанії у процесі їх формування та впровадження.

Сьогодні бізнес вимагає максимальної оптимізації робочих процесів, викорінення застарілих рутинних дій та зміщення фокусу з операційної діяльності на стратегічні проекти компанії. Завдання з пошуку шляхів оптимізації покладається саме на керівника юридичного відділу, який повинен проаналізувати діяльність свого відділу, виокремити ступені результативності певних дій, розробити нові методики та схеми роботи для відділу, а також механізми взаємозв’язку з іншими підрозділами, розрахувати необхідні ресурси та представити бізнесу робочі моделі. Наприклад, навчання бізнес-підрозділів правильному складанню договірної документації може вивільнити час інхауса на внесення технічних виправлень до проектів правочинів. На практиці це означає, що інхаусу потрібно лише один раз приділити час на підготовку презентацій, шаблонів і матеріалів для навчання колег. В майбутньому це зменшить обсяги технічної роботи з виправлення типових помилок. З моєї практики такий простий, але дієвий підхід економить щонайменше 20% робочого часу.

Індустріальна революція та діджиталізація не оминули інхаусів. Інтернет та інші технічні ресурси допомагають інхаусу не тільки бути оперативнішим та оптимізувати свій робочий процес, але й дозволяють полегшити спілкування з колегами. Наприклад, на внутрішньому інтернет-ресурсі можна розміщувати типові договори компанії, процедури, правила, схеми та інші документи, доступ до яких матиме кожен співробітник компанії. Без надсилання додаткового запиту інхаусу співробітник може відкрити інтернет та завантажити будь-який необхідний документ.

Сучасні юридичні відділи мають функціонувати всередині компанії як внутрішня бізнес-структура. Вони повинні бути ефективними, надавати якісні послуги, розвивати здібності членів своїх командах, використовувати дані та аналітику для прийняття зважених рішень і забезпечення найкращих можливих результатів. Саме тому від керівника юридичного відділу вимагається наявність ще однієї компетенції – операційного менеджменту (розробка стратегічних планів, бюджетування, застосування інструментів підвищення ефективності та мотивації, контроль постачальників юридичних послуг тощо).

фото ТаранчукД Дмитро Таранчук, директор з правового забезпечення компанії «Фармак», адвокат

- Як змінилася роль інхауса в Україні за останні кілька років?

- На мою думку, за останні роки відбулося небагато змін у ролі інхаус-юриста, але ці зміни були суттєвими. По-перше, зростає рівень залученості юриста до більшої кількості бізнес-процесів у компаніях, що дозволяє бізнесу мати впевненість у належному правовому забезпеченні своєї діяльності. По-друге, юристи часто стають ініціаторами або безпосередніми учасниками процесів запровадження в компаніях електронного документообігу і сучасних підходів з метою оптимізації (діджиталізації) процесів договірної роботи та роботи з дебіторською заборгованістю. Це дозволяє оптимізувати робочий час юриста та інших підрозділів компанії, а також надає можливість юристу сконцентруватися на юридичній аналітиці, роботі із законодавством та проектами змін до законодавства. В компаніях великого та середнього бізнесу інхаус-юристи активно використовують PR-можливості компаній для досягнення поставлених цілей щодо захисту прав і законних інтересів бізнесу.

- Яке місце належить юридичному департаменту в корпоративній структурі бізнесу?

- У корпоративній структурі бізнесу юридичний департамент займає провідне місце серед «сервісних» підрозділів. Він спрямований на надання високоякісних юридичних послуг бізнесу, а також має бути завжди готовим захищати порушені права та інтереси компанії, знаходити нестандартні (навіть унікальні) шляхи вирішення юридичної проблеми, бути здатним дійти до кінця, захищаючи права та інтереси клієнта.

Петриченко Олександр Петриченко, керівник юридичного департаменту New Products Group

- Яке місце належить юридичному департаменту в корпоративній структурі бізнесу?

- Дивлячись на процеси, які відбуваються у корпоративному секторі, можу з впевненістю сказати, що з часом місце юридичного департаменту не тільки не змінилося, але й покращилося у бік більш серйозного сприйняття ролі та місця юристів у загальній корпоративній структурі й процесах. Занадто великі фінансові ризики несе за собою легковажне ставлення до юридичного супроводу бізнесу. Наразі жоден власник чи керівник підприємства не зацікавлений у гальмуванні фінансово-господарських процесів через потенційні проблеми з контролюючими органами чи банками. Водночас бізнес потребує міцного правового захисту і впевненості у власній правоті та чистоті процесів. Це дає реальні шанси у випадку очевидних неправомірних дій з боку правоохоронних органів чи інших третіх осіб отримати захист, використовуючи різноманітні офіційні та публічні інституції.

- Керівник юридичного департаменту: хто він та яку роль відіграє в бізнесі?

- Достатньо чітке визначення ролі керівника юридичного напряму, на мою думку, надав засновник McKinsey&Company та керуючий директор Marvin Bower: «В усіх успішних професійних групах повага до особистості визначається не посадою, а компетентністю, репутацією та лідерськими рисами». Отже, зважаючи на наявність високої компетентності, керівник юридичного департаменту відіграє одну з ключових ролей у будь-якому бізнесі, до думки якого прислухаються через побудовану репутацію та лідерські здібності у прийнятті складних рішень, а також завдяки вмінню визначати правильний напрямок руху.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати