28 March 2018, 11:26

Специфіка роботи юридичного департаменту в Україні

Опубліковано в №12-13 (614 -615)

Олена Коновалова
Олена Коновалова керівник юридичної служби Procter & Gamble Схiдна Європа (Україна)

Економічна криза та пов’язані з нею виклики, «конфлікт інтересів» між духом і буквою закону, короткостроковими результатами та стратегічними напрямками розвитку, перспективи країни як «рози вітрів» демократії на світовому рівні – здавалося б, ці піднесені матерії не стосуються пересічного юриста.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Деякі вважають, що сьогодні представники професії в Україні – це сапери на мінному полі швидкоплинного розвитку закону, яке, як відомо, «що дишло». Дехто (подекуди з надією, а подекуди боязко) очікує на перші й віддалені результати адвокатської та судової реформи, пророкуючи відмирання in-house спеціалістів, що обслуговують бізнес зсередини.

Завдання цієї статті – окреслити специфіку роботи комерційних юристів, які обслуговують бізнес, а також намітити подальші напрямки розвитку юридичної професії в контексті in-house.

Змішування функціоналу

Ми живемо в часи, коли вузька спеціалізація помирає. «...І швець, і жнець, і на дуді грець», – так можна характеризувати зміну пріоритетів та очікувань бізнесу від юридичного департаменту. В минуле відходить розкіш вузької спеціалізації. На перший план виходять так звані «дженералісти» (generalists) – юристи, які володіючи менеджерськими навичками на достатньо високому рівні, мають цілу низку професійних компетенцій, що на базовому рівні покривають майже всі аспекти комерційної діяльності підприємства. Сьогоднішній український юрдепартамент – це зазвичай компанія професіоналів (податкові спеціалісті, контрактники, відповідальні за compliance, спеціалісти з GR (governmental relations – зв’язків з державними органами) та інші). Все в одному флаконі.

Ознака часу – здатність юридичного відділу забезпечити будь-яку потребу бізнесу: від захисту інтелектуальної власності до поглинань та лобіювання. З розвитком Legal tech, технологій штучного інтелекту, що забезпечують юридичну підтримку та вирішують (чи потенційно можуть/будуть вирішувати) більшість «традиційних» компетенцій та завдань юридичного департаменту, управлінські навички юристів, близькість та орієнтованість на бізнес, здатність забезпечити «3600 support» (кругову підтримку) поступово замінять вузьку спеціалізацію.

Відмирання традиційного функціоналу

Ми живемо в часи, коли юрист перестає бути тільки (й в основному) юристом. Адвокатура (захист інтересів в суді), перевірка юридичних ризиків, правова експертиза договорів, претензії та спори з недобросовісними партнерами – саме так зазвичай виглядають основні завдання «традиційного» юридичного департаменту. А чи так? Не зовсім…

Ознакою сьогодення є simplification, тобто спрощення, відмова від здійснення юридичним департаментом значної частини з вказаних функцій. Перегляд більшості договорів, що не потребує значної експертизи, передається комерційним функціям, стандартні форми договорів взагалі дозволяють уникнути залучення юристів, зменшивши навантаження та вивільнивши ресурси для здійснення більш нестандартних завдань.

Успішний та ефективний юридичний департамент сьогодення, за умов економічної скрути – менший, більш інноваційний, більш мобільний та стратегічний. Усунення некритичних завдань, спрощення роботи фронт-офісу, делегування є ознаками часу.

В цьому контексті варто відзначити бурхливий розвиток юридичних технологій, які підтримують цей тренд відходу від орієнтованості на традиційний функціонал. Вже сьогодні є достатньо велика кількість виконавчих завдань, які можуть бути вирішені технічними засобами (базами даних, телеграм-ботами) та не потребують залучення суто професійної експертизи. З часом таких можливостей і технологій стане більше, вони будуть більш потужними, замінюючи людину. Саме час замислитися над тим, як виглядатиме професія через 10 років…..

«Конфлікт інтересів» між короткостроковими результатами та стратегічними завданнями

Ми живемо у скрутні часи невизначеності та економічної кризи. Ми живемо у великі часи можливостей, зміни парадигми погляду на професійні завдання та сенс юридичної галузі. Compliance як напрямок уваги, узагальнення юридичної практики, життєва необхідність повсякденного спілкування та консультування з колегами, об’єднання задля спільної роботи, глобалізація (практичне застосування іноземних законодавчих новацій) наразі перетворилися у повсякдення, що не може не радувати. Втішною є активізація створення діючої правової спільноти, спільної роботи науковців та практиків. Однак…

Мабуть, найбільш важким трендом у роботі юридичного департаменту є ситуація, коли за умов зменшення маржинальності та закінчення ери супер-прибутків змінюється підхід до необхідності законності бізнесу як безперечного абсолюту. Досить часто короткострокові результати (насамперед, фінансові) стають тим важелем, яким закінчується ера законності. У таких випадках роль та функція юридичного департаменту (рано чи пізно) зводиться до сакраментального: «Ти у нас по податках?! Іди, «порєшай». Такий «конфлікт інтересів», що природно виникає для тих, чиїм основним завданням є правопорядок, законність, категорії громадського блага, за умов достатньо низького рівня професійної підготовки та відсутності внутрішнього права на «право» (навіть у юристів), з одного боку, є викликом, що постає перед професією, з іншого – потужним трансформуючим чинником.

Розширення горизонтів

Ми живемо в часи значного розширення меж професії. Вже сьогодні непоодинокою є практика включення до складу юридичного департаменту фахівців, які мають, на перший погляд, доволі суперечливе ставлення до права та юридичної підтримки бізнесу у вузькому розумінні – аналітиків, логістів, медіаторів (там, де вони вже є), HR. Передусім, такі зміни пов’язані зі зміщенням та зміною розуміння меж професії. Все частіше комплексні завдання, які постають перед юристами, потребують компетенцій та навичок далеко за межами кодексів і законів. Це правове супроводження інтелектуальних платформ та рішень для бізнесу, он-лайн бізнес, стирання кордонів (фізичних та культурно-законодавчих), що потребує трансформації базового набору вмінь.

Іншою складовою такої зміни є загальна трансформація погляду на критерії ефективної роботи юриста. Якщо раніше юридичний департамент оцінювався за кількістю та вагомістю рішень (чи то судових, чи то бізнесових), то сьогодні наша функція все частіше трансформується у більш стратегічне народження можливостей. Безперечно, це стане джерелом нових професійних викликів і трансформацій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати