24 October 2017, 14:18

IBA Annual Conference: український погляд

Опубліковано в №43-44 (593-594)

У першій половині жовтня в Сіднеї, діловій та фінансовій столиці Австралії, відбулась щорічна конференція Міжнародної асоціації юристів (IBA Annual Conference). Варто зазначити, що асоціація охоплює понад 80 тис. професіоналів та 190 профільних об’єднань і спілок з 160 країн світу. «Юридична Газета» попросила поділитися враженнями українських правників, які брали учать у заході, щоб дізнатися про нові тенденції та меседжі на 2018 р. для юридичного співтовариства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Хачатурян армен Армен Хачатурян, cтарший партнер Asters

"Однією з головних тем на щорічному форумі IBA в Сіднеї було підвищення відповідальності юристів світу за його майбутнє. Сьогодні світ зіштовхується з такими серйозними викликами: постійна загроза тероризму, тотальна IT-залежність, гуманітарні проблеми. Все це вимагає посилення правового захисту і регулювання, зміцнення принципів правової держави (Rule of Law), створення правового середовища, спрямованого на вирішення проблем сучасного світу. Ринок юридичних послуг має два добре визначені Вектори розвитку: з одного боку, великі фірми продовжують світову експансію та глобалізуються; з іншого боку, зростає значення незалежних локальних фірм, які створюють свої міжнародні мережі співпраці, що демонструють локальну глибину експертизи, міжнародну гнучкість і конкурентоспроможність. Звичайно, юридичні фірми стурбовані своїм майбутнім, тому пошук і підготовка нового покоління юристів, які зможуть адекватно реагувати на виклики сучасності, сьогодні є одним з найбільш пріоритетних завдань.

Одним з найсильніших вражень став Сідней, його центр для проведення конференцій та високий рівень організації всіх заходів. Мені здалося, що в Сіднеї склад делегатів був більш збалансованим відповідно до географічного представництва. Це знайшло відображення і в програмі, і в рівні дискусій. Що стосується програми, то вона була по-справжньому різноманітною та насиченою. Часто важко було визначитися, яку саме сесію слід відвідати, адже інколи одночасно відбувалося кілька обговорень щодо важливих для мене питань (наприклад, проблеми M&A, авіаційне право, нафтогазова тематика).

До речі, як показала практика, делегати на щорічних конференціях IBA застосовують два основні способи зробити своє відвідування максимально ефективним і продуктивним. Одна частина активно відвідує сесії, використовуючи їх як майданчики для дискусій і знайомств з профільними колегами. Інша група готується до поїздки завчасно, заздалегідь домовляється з важливими для них делегатами про зустрічі, які проводяться в місці проведення конференції або в інших місцях (готелях, ресторанах тощо). Деякі фірми навіть знімають для своїх делегатів постійно діючі переговорні кімнати в готелях, в яких вони проживають, для проведення зустрічей згідно зі щільним щоденним графіком.

Багато учасників таких заходів зовсім не реєструються як делегати, а просто використовують унікальну можливість для проведення насичених зустрічей. У кожного своє уявлення про те, який з цих двох способів є більш ефективним. Ми в Астерс протягом останніх років робили ставку на обидві тактики. На мою думку, як і в усьому в житті, потрібно комбінувати різні способи для кращого результату. Найкращий варіант – на конференцію потрібно делегувати кількох представників і диверсифікувати для кожного індивідуальну програму. Наприклад, у цьому році, на відміну від попередніх, де в пріоритеті були персональні зустрічі, я зробив ставку на відвідування ретельно підібраних сесій. Мені здалося, що результат був принаймні не гіршим, ніж у минулому році.

Звичайно, цікавого було багато. Були теми як пізнавального характеру, так і вузькоспрямовані техніко-юридичні питання. До першої категорії належить церемонія відкриття з артистично-художньою прелюдією у формі уявлення танцюристів-аборигенів і дивовижного хору дівчаток. Далі був глибокий виступ видатного австралійського політика Джорджа Брандиса, який відзначив, що характерною особливістю нинішнього часу, крім іншого, є бажання деяких країн порушити світовий порядок, а також поширення агресивного популізму як реакції на зарозумілість західної політичної, економічної та культурної еліти. При цьому для юридичної професії дуже важливо зробити все можливе, щоб уряди кожної країни правильно та своєчасно реагували на зазначені виклики. Важливо не просто надавати юридичні послуги клієнтам, але й захищати принципи правильного функціонування всієї правової системи в межах ідеї правової держави. Також запам’ятався виступ міністра юстиції (Chief Justice) Австралії Сюзан Кіфел, яка підкреслила, що ключовим чинником для юриспруденції, особливо її практичної частини, є незалежність і здатність приймати рішення без зовнішнього тиску. В українських реаліях ця тема звучить дуже актуально.

Чимало уваги на конференції було приділено обговоренню різних аспектів функціонування правової держави, зокрема боротьбі з корупцією. Вкрай цікавою в цьому сенсі була сесія про антикорупційну революцію в Латинській Америці, на прикладі операції Lava Jata (мийка машин) у Бразилії – найбільшому транскордонному антикорупційному розслідуванню, в яке були втягнуті найбільші корпорації країни та великі урядові чини. Розслідування привело до прийняття Закону про чистоту компаній (Clean Company Act), який підняв рівень антикорупційних вимог до бізнесу.

Окрім того, дуже цікавими виявилися так звані «обідні інтерв’ю» з Робертом Гейтсом, колишнім директором ЦРУ і Ради з національної безпеки при Білому домі, Джоном Ховардом, колишнім австралійським прем'єр-міністром, який обіймав цю посаду 11 років; Джуліаном Ассанжем, одним з найвідоміших австралійців у світі, засновником WikiLeaks.. Саме зустріч з останнім запам'яталася найбільше. По-перше, вона відбувалася шляхом відеоконференції, адже пан Ассанж не може залишити стіни Еквадорського посольства в Лондоні, де знайшов притулок від переслідування влади Великобританії за свою діяльність. Неоднозначність Ассанжа та WikiLeaks привернула велику увагу делегатів: величезний зал театру Пирмонт, де проходила відеоконференція, був повністю заповнений. Джуліан показав себе харизматичною особистістю, яка має переконання та вміє їх відстоювати. Про таких говорять, що вони здатні змінити світ.

На багатьох сесіях, що стосуються інвестицій, червоною лінією проходила тема Китаю, його особливої економічної моделі, державного регулювання інвестицій, особливостей проектів за участю китайських компаній.

Не можу не згадати сесію, на якій обговорювалися опції та наслідки Брексіта (Brexit) – виходу Великобританії з Євросоюзу. Ця тема не дає спокою нікому в Європі та й загалом у світі. Юридичний брейнстормінг схилився на користь договірних відносин між сторонами за моделлю Норвегії або Швейцарії. Проблема лише в тому, що вони йшли до своєї моделі відносин роками, а у випадку з Великобританією процес стоїть на місці, при цьому ризик хаотичного підсумку збільшується з кожним днем.

Дуже цікавими були візити до Chambers – колегії сіднейських судових адвокатів (barristers). Це саме те місце, де відчувається, як традиція звичайного права (common law) поєднується з сучасністю. Цей симбіоз лежить в основі державного устрою, який дозволяє Австралії бути взірцем для багатьох інших країн світу".

T.Bondarev1_mainТімур Бондарєв, керуючий партнер АО Arzinger

"По-перше, дефіцит талантів та жорстка боротьба за них. По-друге, збільшення ефективності юридичного бізнесу завдяки новітнім технологіям, а в результаті цього – збільшення привабливості фірм в очах клієнтів. Вочевидь, це є великим викликом для юридичних фірм, які повинні інвестувати шалені ресурси у створення власних продуктів. По-третє, агресивні маркетингові стратегії, пошук альтернативних платформ для комунікації та таргетування клієнтів. По-четверте, трансформація класичних систем партнерства. Це лише деякі з тем для обговорення, які мене зацікавили, оскільки вони є дуже актуальними як для українського юридичного ринку, так і для більшості інших «усталених» ринків.

Якщо говорити про суто юридичну тематику, то останнім часом все більшого значення в глобальному аспекті набувають такі теми як транскордонне застосування антикорупційних законів, збільшення значення антимонопольних відомств у частині їх впливу на економіку, а також зростання ролі антикорупційного комплаєнсу в цих сферах. «Гарячою» темою є запровадження нового регулювання у сфері захисту персональних даних та створення спеціального регулятора в цій сфері, який матиме чимало повноважень у частині накладання штрафних санкцій".

Назар Чернявський Назар Чернявський, партнер фінансової практики Sayenko Kharenko

"Теми конференцій IBA завжди співзвучні зі світовими викликами та проблемами, останніми винаходами та досягненнями прогресу. Цьогорічний захід у Сіднеї не став винятком, тому не обійшлося без обговорення цифрової економіки, питань світової міграції, міжнародної безпеки, тероризму, а також як ці чинники впливають на світову політику, які зміни спричиняють (Брексіт, результати виборів у США, Франції та Німеччині).

Я хотів би детальніше зупинитися на сесії, до організації якої був залучений особисто. Сесія присвячена викликам, які ставить перед юристами штучний інтелект. Останнім часом все частіше лунають побоювання, що штучний інтелект замінив людей настільки в багатьох сферах, що скоро юристам доведеться застосовувати свої знання лише щоб допомагати айтішникам у написанні кодів. Оскільки вже існують роботи, здатні спілкуватися з клієнтами замість живих юристів, а смарт-контракти вже не є дивиною, ці побоювання цілком виправдані. Тому постає питання, чи не може бути такого, що в майбутньому під час прийняття рішень у справі судді покладатимуться лише на комп’ютерний аналіз даних. Можливо, в суддях взагалі не буде потреби, а всі справи розглядатиме комп’ютер, в який люди просто завантажуватимуть дані щодо справи. У процесі обговорення ми переконалися, що з технічної позиції тут вже немає жодних проблем. Однак постає найважливіше питання, чи має людство право позбавляти суддю почуття етики чи вміння відчувати хитрість в учасника процесу. Адже штучний інтелект може врахувати лише об’єктивні дані, а судді-людині доводиться зважати на суб’єктивні чинники, які часто є найважливішими.

У будь-якому випадку, яким сліпим не мало би бути правосуддя, яким об’єктивним не мав би бути збір чи аналіз даних, правники мають залишатися людьми в усіх розуміннях цього слова. Таким чином вироки можуть бути не лише об’єктивними, але ще й справедливими. Тому ми, юристи, так легко не поступимося своїми місцями роботам.

Які меседжі на 2018 р. були зазначені?

Наразі кожен комітет подав на розгляд свій перелік тем для наступної конференції, що відбудеться у Римі. Зазвичай, багато питань перетинаються, тому їх ще дороблятимуть та погоджуватимуть між різними комітетами. Проте вже зараз можу сказати, що однією з центральних тем для обговорення в Римі стане проблема кібербезпеки для юристів, а питанням штучного інтелекту, можливо, навіть буде присвячено цілий день".

КурилоЮлія Курило, партнер, керівник корпоративної практики та міжнародного арбітражу Адвокатське об’єднання «SK GROUP»

"IBA Annual Conference – це грандіозна подія для усього юридичного світу. Правники звідусіль збираються разом для обговорення найважливіших проблем, особистих зустрічей, обміну досвідом та навчання. Сіднейська цьогорічна конференція не стала винятком.

Розуміння того, що процеси, які відбуваються в українській Адвокатурі, певною мірою є глобальним трендом, прийшло вже під час урочистої церемонії відкриття Конференції, яку за традицією відвідують найпочесніші гості. Патетичність промови Chief Justice Австралії Susan Kiefel, що була присвячена гарантіям незалежності юридичної професії, підтримувала святковий настрій 8 жовтня – професійного свята всіх українських юристів. Пані Susan Kiefel говорила про особливе місце адвокатів у процесі правосуддя, пряму залежність між рівнем незалежності юристів та рівнем незалежності суду, свободу адвокатів від усілякого впливу у професійній діяльності, професійну етику, взаємну повагу та поширення співпраці адвокатів з різних юрисдикцій.

Щодо запровадження адвокатської монополії в Україні, слід зазначити, що в більшості розвинених країн реформа юридичної професії рухається у зворотньому напрямку. Доступ до суду отримують не лише адвокати, право на представництво розширюється на інших правників. Водночас всі вони є членами самоврядної професійної організації, дотримуються правил етики й інших загальних стандартів професії, несуть матеріальну відповідальність перед клієнтами та дисциплінарну відповідальність за порушення правил надання правової допомоги.

Іншій тренд, дослідженню якого було присвячено сесії комітету з управління юридичною фірмою – зростання прибутковості юридичного бізнесу через ефективне управління витратами. Оптимізація досягається через запровадження нетрадиційних для управління юридичним бізнесом інструментів. Йдеться про написання процесингової карти типових проектів, широке використання різноманітного програмного забезпечення, залучення до роботи процес-менеджерів та спеціалістів у галузі IT. Спеціалісти рекомендують більш ефективно використовувати офісні приміщення та зважати на відповідність організаційної структури фірмі її типовим замовленням.

Професійний інтерес викликали сесії комітету з розгляду спорів. Серед важливих тенденцій – загроза корупції в міжнародних комерційних арбітражах. Проблема стала настільки очевидною, що ОАЕ запровадили кримінальну відповідальність арбітра за упередженість та необ'єктивність під час розгляду спору. Однак подібні кардинальні заходи правники вважають зайвими й такими, що стримують розвиток арбітражу. Ще одна важлива тенденція – низькі темпи залучення молоді до здійснення повноважень арбітрів. З огляду на це, окремі арбітражні інституції запроваджують програми навчання. Інша тенденція – підвищення ролі Soft Law під час арбітражного розгляду спору. Дуже активно напрацьовується Soft Law IBA. Основні питання, щодо яких застосування soft law відбувається найчастіше – процедури дослідження доказів, роль та повноваження секретарів арбітрів, етичні норми (зокрема, правила визначення конфлікту інтересів).

Багато дискусій відбулося навколо технології Block Chain. Чимало спеціалістів відзначили, що ця технологія вплине на світ не менш потужно, ніж Інтернет. Проте проблеми щодо правового регулювання використання цієї технології та забезпечення захисту прав учасників правовідносин із застосуванням технології Block chain – найбільші виклики сучасного законотворчого процесу.

Однак центральне місце в моїй програмі займали зустрічі з колегами з різних юрисдикцій. Адвокатське об'єднання «СК ГРУП» вже давно працює в напрямку розширення міжнародних зв'язків задля забезпечення реалізації проектів з іноземним елементом, на яких наша компанія спеціалізується".

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати