16 травня 2018, 17:10

Закон про ТОВ: де є ризики для бізнесу?

17 червня 2018 р. набуде чинності Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Чим ближче до цієї дати, тим більше правників цікавить питання, як новели будуть працювати на практиці. Так, 15 травня 2018 р., відбувся круглий стіл на тему: «Закон про ТОВ: чи стане легше захищатися від рейдерства?», організований Комітетом Асоціації адвокатів України з питань захисту бізнесу, активів та прав інвесторів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


32536955_1681157295295905_1534258306355298304_o

«З прийняттям і набуттям  законом чинності збільшиться правове поле для сторін, що має, звичайно, позитивний ефект з юридичної точки зору – в учасників з’являється більше юридичних інструментів, про які всі давно мріяли. Але виникає також багато питань щододержавної реєстрації, а саме в який момент у недобросовісних учасників ринку виникнуть нові можливості, якими вони схочуть скористатися», - наголосив Іван Трофименко, заступник директора Департаменту державної реєстрації та нотаріату Мін'юсту.

На його думку, найактуальнішим є питання підробок документів при рейдерських захопленнях, тому що це є найпоширенішим інструментом, який використовується в подібних заходах. Вирішити це питання можна шляхом запровадження електронного нотаріату, що передбачало б сканування всіх документів, які посвідчуються нотаріально, а доступ був би у всіх нотаріусів та державних реєстраторів. «Це дійсно був би той крок, який б допоміг суттєво звузити поле для таких дій», - зазначив пан Трофименко.

32493113_1681157235295911_2832667069290381312_o

Також істотною проблемою представники бізнес-спільноти називають часті випадки порушення державними реєстраторами процедур внесення змін в реєстр, зокрема при залишенні реєстраційного профайлу відкритим неможливо скасувати незаконну дію в реєстрі. Тому виникає питання посилення відповідальності реєстратора та встановлення жорсткіших акредитаційних вимог до державних реєстраторів, а також введення можливостей для оперативного досудового вирішення проблем, оскільки в таких ситуаціях час вирішує все.

На іншу проблему звернула увагу Блага Наталія, директор - державний реєстратор Харківської філії КП «Реєстрація нерухомості та бізнесу». «Є великою колізією те, що в законі про ТОВ у статуті може бути одна редакція, а потім можна вносити зміни до статуту, як це було до 2016 р. Проте у ст. 15 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» чітко прописується, що установчий документ подається у новій редакції. Як діяти реєстратору в такій ситуації – незрозуміло. Тобто він може відмовити за будь-якою статтею особі, яка подає документи», - зазначила пані Блага.

Окрім цього, у бізнесу є побоювання, що з введенням нового закону в дію наслідками лібералізації буде погіршення ситуації на ринку та збільшення кількості рейдерських атак. Олена Перцова, голова комітету корпоративного і конкурсного права ААУ, з цього приводу зазначила, що, можливо, новий закон є не ідеальним, містить певні колізії, які мають бути виправлені, і не потрібно очікувати, що всі проблеми будуть вирішені за один день.

32481782_1681156938629274_6603249472975667200_o

За її словами, перший час будуть випадки рейдерства, але до кінця року очікується, що їх стане менше. Разом з цим, виникне більше корпоративних конфліктів, але це, на думку пані Перцової, буде стимулом для укладення корпоративних договорів.

Отже, нове корпоративне законодавство досі викликає безліч питань, які потребують аналізу і вирішення, а захист бізнесу від рейдерських атак все ще залишається актуальною проблемою. Тому тут істотну роль відіграють превентивні заходи, покликані на усунення потенційних ризиків, а також постійний антирейдерський контроль і оперативна реакція, адже з кволість у таких питаннях приводить до ускладень при їх вирішенні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати