21 грудня 2018, 12:04

Загрози для бізнесу: де їх не чекають

18 грудня 2018 р. відбулася остання лекція 11-го семестру Правничої школи Європейської Бізнес-Асоціації (EBA) та Asters, на якій старші юристи Asters Інеса Летич та Ольга Лепіхіна розповіли про основні ризики для бізнесу, які виникають з приводу сімейного та трудового права.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


DSC_1244

«Шукаючи щось спільне для трудового і сімейного права, ми зупинили увагу на загрозах для бізнесу, тобто тих аспектах, які несуть загрозу матеріальних втрат для бізнесу,  не є очевидними, і про які всі часто забувають», - зазначила пані Летич.

Оскільки в трудовому законодавстві мало що змінилося з радянських часів, наразі ми маємо певні моменти, які досі функціонують і доставляють бізнесу зайвий клопіт. Про що йде мова? За словами пані Летич, це можливо, наприклад, у ситуації, коли після звільнення працівник не забрав в останній робочий день трудову книжку, а роботодавець не звернув на це увагу. Через якийсь період працівник може звернутися з позовом до суду і намагатися стягнути суму вимушеного прогулу, адже через те, що в нього не було трудової книжки, він нібито не міг працювати на інших підприємствах.

Іншим моментом, на якому наголошувала пані Летич, було отримання працівником коштів, які він не заслуговує. Це можливо у ситуаціях, якщо працівника звільнили, на його думку, незаконно, він звертається до суду з позовом про поновлення на роботі та, знову-таки, оплати коштів за вимушений прогул. Коли працівник отримує рішення на свою користь, він у примусовому порядку намагається стягнути суму вимушеного прогулу, яку винен йому роботодавець за незаконне звільнення.

«У трудових спорах є неприємна деталь, коли у позовах про поновлення на роботі рішення підлягають негайному виконанню. Відтак працівник не тільки негайно поновлюється на роботі, а й має право стягнути з роботодавця суму заборгованості за вимушений прогул. Пізніше, навіть якщо компанія оскаржить таке рішення і доведе, що звільнення було виконано законно, повернути свої кошти навряд чи вдасться», - зазначила Інеса Летич.

DSC_1239

Чому так? Це випливає з особливостей трудового законодавства, відповідно до якого, якщо сума є виплатою, що походить з трудових відносин, вона повертається лише у випадках, коли працівник виграв справу завдяки неправдивим показанням або підробленим документам і сам знав про це. Відтак пані Летич робить висновок, що краще не допустити або відстрочити виконання подібного рішення, адже назад кошти вже ніхто повертати не стане.

Поради щодо цього є наступними:

- слідкувати за всіма документами, які регулюють фінансові питання взаємовідносин з працівниками (бонуси, премії, і т.д);

- при звільненні працівника в останній робочий день його потрібно повністю розрахувати і видати трудову книжку;

- слідкувати, щоб не було заборгованостей по виплатам.

Про те, які загрози витікають з сімейного права розповіла Ольга Лепіхіна. За її словами, власники бізнесу все частіше задумуються над тим, як убезпечити свій бізнес і зберегти його цілісність, якщо в шлюбі (як зареєстрованому, так і т.з. «цивільному») щось піде не так, і доведеться ділити спільне майно.

Ольга звернула увагу на особливості правового режиму та поділу різних видів «бізнесу», зокрема, приватного підприємства, товариства з обмеженою відповідальністю та акціонерного товариства, майна і доходів від підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.

001

Мінлива і непрогнозована судова практика щодо поділу корпоративних прав, як об'єкта права спільної сумісної власності подружжя, ставить під загрозу стабільність і передбачуваність бізнес-процесів та несе репутаційні ризики для власника бізнесу.

Пані Лепіхіна зауважила, що потенційну проблему краще і дешевше попередити, аніж вирішувати в розпалі шлюборозлучного процесу. Все більш затребуваними у власників бізнесу, як українців, так і іноземців, стають шлюбні договори та їх аналоги для «цивільного» подружжя – договори про визначення правового режиму майна, що дозволяють винести бізнес «за дужки» з сумісного майна та зняти ризики можливого посягання.

Наостанок, Ольга надала рекомендації щодо тактики захисту в договірному або судового процесі у справах про поділ корпоративних прав та доходів від підприємницької діяльності у разі, якщо спір не вдалось попередити.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати