01 листопада 2017, 13:46

Відбірковий іспит кандидатів та оцінювання суддів: хто, як, коли?

Відбірковий іспит добору кандидатів на посаду судді місцевого суду є першим добором, який проводиться за останні роки (4-й - за весь час незалежності) і на якому переможці отримають право претендувати на посаду судді місцевого суду. Іспит відбувався у Києві, у приміщенні Міжнародного виставкового центру, 31 жовтня 2017 року, де кандидати складали анонімні письмові тестування: спочатку - з української мови, пізніше - іспит на знання права.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Особливості

Так, усього подали документи для участі в доборі 5338 кандидатів, допущено було 4935 осіб (4525 з них мали скласти відбірковий іспит: 2054 особи - помічники суддів, 2471 - не помічники), проте, за словами Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергія Козьякова, на іспит з’явилися 4128 кандидатів. За статистикою, яку навів Голова ВККС, середній вік кандидатів складає 30-39 років (4393 учасників). «Ми тільки починаємо процес по підготовці нових суддів, які будуть працювати колись у нашій країні. Була процедура допуску і деяка кількість кандидатів не змогла подолати процедуру, тому що були проблеми, на думку Комісії, в їх документах. Найбільше всього людей із Києва та Київської області - 718 осіб, найменше - з Донецької (165), Луганської (72) областей та Криму (1). Серед кандидатів на посаду судді місцевого суду переважають жінки - 3176, чоловіків, відповідно, - 2162 кандидата», - зазначив він.

Ті кандидати, хто успішно складуть анонімне тестування у рамках відбіркового іспиту, будуть допущені до 4-х етапів випробування:

● тестування особистих морально-психологічних якостей;

● спеціальної перевірки;

● спеціальної підготовки в НШСУ (курс);

● складання кваліфікаційного іспиту.

Секретар кваліфікаційної палати ВККС Станіслав Щотка зазначив, що особливістю нинішнього добору є те, що у ньому приймають участь і кандидати, які не мають взагалі стажу роботи на посаді помічника (є тільки загальний стаж), і помічники суддів зі стажем роботи у 3-5 років за фахом, і також категорія осіб, які, відповідно до  профільного закону, отримали право взяти участь у процедурі добору, але за стадії складання кваліфіспиту. «Комісія  вирішила, і через  велику кількість кандидатів також, що переможцями після анонімного тестування на перевірку рівня знань державної мови та права будуть визнані перші 700 кандидатів по рейтингу, які в сумі отримають найвищу кількість балів. Чому 700? ВККСУ виходила з замовлення, під яке розраховано навчальні програми, на які виділено державне фінансування. Пізніше, як ми думаємо, із 700 кандидатів буде виокремлено 600 осіб - з метою формування резерву», - розповів він, наголосивши, що у кваліфікаційному іспиті є 75% від максимально можливого балу, тому там будуть, умовно кажучи, «невеликі втрати» серед кандидатів.

При цьому пан Щотка підкреслив, що кандидати на відбірковому іспиті мають набрати:

● не менше 75 правильних відповідей (балів) із 100 - з права (за 180 хвилин іспиту);

● не менше 30 правильних відповідей (балів) із 40 - з української мови (за 60 хвилин тестування).

Також він зауважив, що 410 кандидатів, які беруть участь у доборі без складання відбіркового іспиту та проходження спеціальної підготовки (кандидати, які брали участь в одному з попередніх доборів, пройшли всі процедури, були зараховані до резерву, але не призначені на посади суддів), одразу переходять до процедури кваліфікаційного іспиту.

На думку Голови ВККС Сергія Козьякова, у судах є серйозний кадровий «голод» - робота деяких із них заблокована через відсутність суддів. Зокрема, на сьогодні у місцевих загальних судах вакантними є 1352 посади (з урахуванням судів, в яких судочинство припинено у зв’язку з проведенням АТО), у місцевих господарських судах - 106 вакансій, у місцевих адміністративних - 60 вакансій, у апеляційних судах всіх юрисдикцій - 703 вакансії. «Ми намагаємося вирішувати цю проблему усіма можливими інструментами (наприклад, відкомандирування суддів), але це тимчасове рішення. Добір дозволить поповнити кадровий запас 600 професіоналами. Це люди, які пройдуть декілька рівнів відбору (в т.ч. - спеціальне навчання), підтвердять свою кваліфікацію та, зрештою, доведуть, що вони гідні претендувати на посаду судді», - розповів він.

фкіеп

Результати тесту з української мови оприлюднено 31 жовтня 2017 року, а на рівень знань права - будуть відомі вже 1 листопада 2017 року. «Останні будуть запаковані та перевезені до ВККСУ, а на їх опрацювання потрібно близько 6-8 годин. Спеціальна підготовка у НШСУ для не юристів буде проходити до 3-х місяців, юристів - до 12 місяців, проте, можливо, закінчиться і раніше - наразі доопрацьовується ця ситуація. Тестування особистих морально-психологічних якостей відбудеться після 10 листопада 2017 року», - додав він, підкресливши, що саме завдяки судовій реформі зайняття кожної окремої посади судді відбувається виключно через відкритий конкурс.

Станіслав Щотка зазначив, що результати для кандидатів, які вже брали участь у попередньому доборі, а також тих, хто має стаж роботи на посаді помічника судді не менше, ніж 3 роки, буде встановлено у липні 2018 року. 600 переможців після завершення всіх етапів відбору потраплять до кадрового резерву та отримають право претендувати на посаду судді місцевого суду через подальші конкурсні процедури. «Для інших кандидатів результати буде встановлено пізніше, навесні 2019 року, оскільки вони протягом року проходитимуть спеціальну підготовку. Помічники суддів проходять спеціальну підготовку за скороченою процедурою», - розповів він.

А що ж оцінювання?

Сергій Козьяков нагадав, що паралельно проходить кваліфікаційне оцінювання 999 діючих суддів, яке було розпочато 30 жовтня 2017 року та під час якого вони мають підтвердити свою компетентність, професійну етику та доброчесність. Оцінювання являє собою процедуру визначення здатності судді здійснювати правосуддя у відповідному суді або оцінювання відповідності судді займаній посаді, яку проводить ВККСУ. Судді, які не пройдуть оцінювання, будуть звільнені.

Загалом кваліфікаційне оцінювання складається з етапів:

● тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей (триватиме з 30 жовтня 2017 року до 9 листопада 2017 року);

● іспит;

● співбесіда за результатом дослідження досьє.

За словами Анастасії Дьоміної, представника міжнародної компанії OS Ukraine, яка проводить психологічні тестування, вперше тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей у судовій системі відбулося під час конкурсу до Верховного Суду. Методики, які буде використано під час кваліфоцінювання діючих суддів, будуть подібні до тих, що також були задіяні під час конкурсу до ВС. «Буде оцінюватися 4 блоки: особиста компетентність, соціальна компетентність, доброчесність та професійна етика. Судді складатимуть тести відповідно до 4-х методик: MMPI-2 (оцінка патопсихологічних ризиків та визначення стресостійкості); опитувальник «Велика п’ятірка»; HCS Integrity Check (оцінка інтегративності (доброчесності)); Psymetrics (вимірює абстрактне, логічне та вербальне мислення). У результаті ми отримуємо звіт, у якому буде визначено показники, рівень їх прояву, збіг з ідеальним профілем тощо», - розповіла вона.

Отже, процеси відбіркового іспиту добору кандидатів на посаду судді місцевого суду та кваліфікаційне оцінювання діючих суддів розпочалися. За словами Сергія Козьякова, на підготовку судді з «нуля» потрібно досить багато часу, тому не витримують критики заяви деяких популістів щодо необхідності звільнити всіх суддів. «Це дуже важливе питання, у якому не може бути місця для популізму, тому що це стосується надзвичайно важливої конституційної функції держави - забезпечення права на справедливий суд», - сказав він.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати