03 грудня 2018, 11:53

The New Era of Taxation: що потрібно знати в світі, який постійно змінюється

Ольга Соловйова
Ольга Соловйова «SK GROUP» партнер, партнер Avidbiz OU (Естонія)

29-30 листопада 2018 року відбулась конференція IBA «Нова ера оподаткування: що потрібно знати в світі, який постійно змінюється» (The New Era of Taxation: what you need to know in a constantly changing world).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Головна тема конференції була присвячена digital economy, криптовалюті та податковим аспектам інноваційних фінансових структур та фінансування трансакцій у Blockchain. Представник міністерства фінансів Австрії повідомив про нові законодавчі акти на рівні ЄС, зокрема, про березневі пакети європейської комісії в сфері digital economy:

1) SDP-Directive (Significant Digital Presence): Proposal for a Council Directive laying down rules relating to the corporate taxation of a significant digital presence, COM(2018) 147 and Annexes та Commission Recommendation of 21.3.2018 relating to the corporate taxation of a significant digital presence, C(2018)1650;

2) DST-Directive (Digital Services Tax) - Proposal for a Council Directive on the common system of a digital services tax on revenues resulting from the provision of certain digital services, COM(2018)148.

Також на конференції розглядались питання як цифрові технології змінять бізнес моделі та ціноутворення елементів цифрової економіки - що таке "ціноутворення" в цій сфері? Вміст даних/користувача та/або алгоритми? Споживання? Це важливо для оподаткування прибутку? Де це відбувається і в якій мірі? "Доходи" - визначаються пропорційно кількості використання пристроїв у цьому податковому періоді користувачами, розташованими в будь-якій точці світу, для доступу до цифрового інтерфейсу, через який надаються цифрові послуги. "Користувач" вважається розташований у державі-члені ЄС, якщо користувач використовує пристрій у цій країні-члені ЄС, який визначається за IP-адресою пристрою або геолокацією, через який надаються цифрові послуги. "Цифрові послуги" визначаються як:

- поставлені через Інтернет або електронну мережу;

- більшою мірою автоматизовані;

- неможливо забезпечити без інформаційних технологій.

Дуже цікаво були освітлені на кейс-схемах моменти формування різних податків як ПДВ, податок на репатріацію. Обговорювались нові теми, що стосуються криптовалют і блокчейнові технології в контексті фінансування. Теми включали, як криптовалюта характеризується та класифікується для податкових цілей, як криптовалютні позики можуть бути використані для фінансування структури та операцій, а також питання оподаткування, пов'язані з залучення капіталу за допомогою Initial coin offerings (ICO), а також, аспекти ПДВ та постійного представництва в контексті Blockchain technology.

Наприклад, спікер від Великобританії розповіла, що в її країні податок на прибуток буде залежати від основного режиму криптовалюти в руках власника, але в тій мірі, в якій він отримує прибуток, прибуток буде підлягати оподаткуванню за звичайними правилами. Відносно ПДВ: оподаткування буде здійснюватися звичайним способом від постачальників товарів або послуг, що продаються в обмін на біткойн або іншу крипто-валюту. Вартість пропозиції для цілей обліку ПДВ становитиме стерлінгова вартість криптовалюти у момент здійснення транзакції. Спікер звернув увагу, що з огляду на нестабільність криптовалюти це може призвести до проблем з обліком ПДВ в фунтах стерлінгів. Ринок може вирішити це, однак, Stripe нещодавно оголосив про те, що він припинить використовувати биткойн як механізм платежу, оскільки вважає, що його більше не приймають продавці через значні коливання.

А спікер від Люксембургу повідомив, що у Люксембурзі немає інструкцій щодо обкладенням ПДВ послуг з криптовалюти. Винагорода (будь то нагорода за монету або (що більш сумнівно) за транзакційний збір), отримана від видобутку (майнінгу), як правило, не входить до сфери застосування ПДВ на тій підставі, що діяльність не є економічною діяльністю для цілей ПДВ, оскільки існує недостатній зв'язок між будь-якими наданими послугами та будь-якою отриманою винагородою. Якою мірою доходи, отримані майнінгом для інших видів діяльності, можуть бути звільнені від податку відповідно до статті 135 (1) (d) Директиви щодо ПДВ ЄС, обговорюються з урахуванням вузької інтерпретації цих положень (наприклад, справа Європейського суду Nordea C-350/10). Країни G7 зосереджують зусилля на ОЕСР, щоб досягти глобального консенсусу щодо "оновлення" міжнародних податкових правил у відношенні багатонаціональних підприємств, включаючи цифрові. Німеччина і Франція зацікавлені у використанні мінімального податку для вирішення питань оподаткування цифрових фірм, нематеріальних активів та податкового планування в цілому (BEPS 2.0). США виступає за широку реформу міжнародних правил щодо розподілу податкових прав. Великобританія та інші країни, схоже, виступали за зміну податкових правил лише для компаній з великим цифровим рівнем, з тим щоб враховувати створення вартості за рахунок участі користувачів.

Звичайно, на конференції не обійшлося без обговорення актуального питання обов’язкового розкриття транскордонних структур з податкового планування клієнтів консультантами, всім сподобався жарт із залу на предмет хто буде сплачувати час консультанта з підготовки цього звіту на свого клієнта: клієнт чи сам консультант, а може виставляти рахунок замовнику звіту?

Загалом можна визначити, що конференція пройшла в веселій, легкій формі, але з цікавим та актуальнім навантаженням, всі теми були підібрані вчасно та постійно  визивали відгук аудиторії, я зробила багато нотаток для подальших роздумів та аналізу документів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати