27 листопада 2017, 14:27

Tax&Business Talks

Провокаційно про головне – під таким гаслом проходив перший податковий форум під назвою «Tax & Business Talks», проведений Асоціацією адвокатів України 24 листопада 2017 року. Відкриваючи цей захід, Антоніна Городецька, голова Податкового комітету ААУ та старший радник КМ Партнери, зазначила: «Це перший такий захід, де на одній площадці Асоціації адвокатів зібралися як представники бізнесу, так і представники адвокатури провідних юридичних компаній. Скоро, як ви знаєте, в судах зможуть представляти інтереси тільки адвокати, тому на таких площадках ми зможемо з вами побачити, в якому напрямку рухаємося та які дієві поради можна застосувати на практиці».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


23800029_1512170052194631_7411930587204697228_o

В рамках першої сесії експерти обговорювали блокування податкових накладних, ПДВ та податок на виведений капітал, що представлений у законопроекті, який опублікувало Міністерство фінансів України, і який має на меті замінити з 2018 року податок на прибуток. Провокаційний тон дискусії задавав Олександр Мінін, старший партнер КМ Партнери. «Ми не тільки розповідаємо про те, що є і як відбувається. Ще необхідно подумати, яким шляхом ми очікуємо на розвиток і що в цьому відношенні можемо зробити. Як показує досвід, ми можемо щось змінити, навіть не очікуючи змін в законодавстві, оскільки в нас є великі для цього можливості», - наголосив пан Мінін.

Про інструменти реєстрації заблокованих податкових накладних в своїй доповіді розповіла Тетяна Лисовець, старший партнер АК «Соколовський та партнери», вказуючи на те, що хоча завдяки системі зупинення блокування податкових накладних у нас поліпшилася ситуація з відшкодуванням ПДВ, проте в бізнесі виникають певні проблеми в податковому та господарському аспектах. Пані Лисовець детально розкрила питання про те, з чого ці проблеми починаються, на що необхідно звертати увагу, які є порушення, куди можна з цими проблемами звернутися, які є ризики. Разом з цим вона наголошує на позитивному досвіді співпраці з Радою бізнес-омбудсмена та закликає звертатися до такої інституції у разі виникнення подібних проблем.

Наступним виступив Семен Ханін, керуючий партнер ЮК Amber Corporation. Відповідаючи на питання, як бути з ПДВ, він порівнював державу з акціонерним товариством, а народ і керівництво держави - з акціонерами та менеджментом акціонерного товариства відповідно. Таким чином, на думку пана Ханіна, в нашій країні податки давно не відповідають меті, для якої вони запроваджувалися, й більше виступають елементом політичного тиску. Тому постає питання, чи потрібен взагалі ПДВ.

Разом з цим пан Мінін констатує, що наша сучасна податкова система вже не відповідає вимогам сьогодення. Так, за його словами, у 1918 році в Німеччині, з подачі пана фон Сіменса, було запроваджено те, що фактично є сучасним ПДВ, і він вже, мабуть, застарів. Оскільки фактично ПДВ покладається на оподаткування певних грошових потоків, постає питання: а що буде, наприклад, якщо це будуть не гроші, які емітує держава, а те, що держава не зможе відслідковувати?

Продовжуючи тему ПДВ, але уже в розрізі електронної комерції, Ілля Свердлов, юридичний директор та керівник податкової практики DLA Piper, розповів про розвиток ринку онлайн-рітейлу, що одночасно може бути корисним для держави, викликати певні проблеми зі сплатою ПДВ у нерезидентів України й створювати певні ризики. «Ми не повинні пасти задніх у плані законодавчого врегулювання оподаткування кінцевого споживання в електронній комерції», - зазначає пан Свердлов.

Досить актуальну на сьогодні тему з приводу податку на виведений капітал дослідив Генадій Войціцький, партнер Baker McKenzie. Так, він не вбачає в цьому інструменті певну панацею, що дозволить вирішити всі фундаментальні проблеми, які сьогодні існують в Україні. Необхідно чітко розуміти, якої мети ми хочемо досягти і чи допоможе нам це. На його думку, для України найближчою є модель Нової Зеландії, оскільки їх податкова система враховує реалії сировинно-видобувної економіки, а також генерує стимули для створення додаткової вартості і враховує тенденції щодо розвитку економіки ХХІ століття.

В той же час Тетяна Шевцова, сертифікований аудитор, керуючий партнер АК «Капітал Плюс», голова податкових комітетів громад при Міністерстві фінансів та ДФС, вбачає в податку на виведений капітал вирішення певних проблем, а саме: спрощення адміністрування, капіталізація компаній, прозора звітність та надходження до бюджету.

23826172_1512172338861069_9191069218318071043_o

В другій сесії обговорення стосувалося реформування податкової служби, долі Служби фінансових розслідувань, цікавих моментів з життя ВРУ та розгляду приватних кейсів. Так, Ярослав Романчук, керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON, та Євген Петренко, партнер Міжнародного правового центру EUCON, розповіли про досить цікаву справу протистояння «Савік Шустер студії» проти ДФС, зазначивши, з чого все починалось, які були передумови, які складнощі виникали у процесі, як діяти в таких ситуаціях та який вийшов результат на сьогоднішній день. Дмитро Донець, партнер PWC Legal, колишній керівник департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ДФС, з цього приводу зазначив, що основним завданням адвоката має бути надання допомоги бізнесу для зростання та застереження його від існуючих ризиків.

Про стан реформування ДФС доповідала Яна Бугрімова, радник Міністра фінансів, менеджер проекту реформи ДФС. За її словами, успіх такого реформування залежить від трьох складових: операційної ефективності, правового регулювання та людей, які це здійснюють. «Без змін у філософії, носіями якої є саме люди, нічого не вийде», - зазначає пані Бугрімова.

Сергій Коваленко, радник Міністра фінансів, співавтор законопроекту «Про Службу фінансових розслідувань», в своїй доповіді висловив свої сподівання та побоювання щодо процесу створення нового органу, який не буде інструментом в певних руках, а буде лише захищати законні права громадян та бізнесу, а також зможе ефективно ставати на заваді економічної злочинності.

Разом з цим багато спірних моментів виникає при створенні та реформуванні правоохоронних органів, що будуть забезпечувати діяльність фінансових розслідувань. Про це доповіла Тетяна Острікова, народний депутат України, Голова підкомітету з питань митної справи та удосконалення Митного кодексу України Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

Третя сесія була розділена на дві секції: з питань податкових спорів та трансфертного ціноутворення. З приводу податкових спорів Микола Гончарук, керуючий партнер Honcharuk & Partners law firm, зазначив, що, завдяки появі усталеної практики та сприянні самих платників податків, зменшилася кількість податкових спорів, проте на горизонті з’являються нові зміни та експерименти в законодавстві, що залишає тему податкових спорів досить актуальною.

Про стан податкових спорів в реаліях сьогодення в розрізі невідповідності теоретичних підходів та практичній реалізації з наступних питань: предмет та засоби доказування, строки розгляду справ та виконання рішення першою в цій секції доповідала Марія Козленко, радник, адвокат КМ Партнери.

Актуальною наразі є також тема створення нового Верховного Суду. Про процес відбору та очікування детально розповів Сергій Козьяков, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

23826002_1512170272194609_6597464310045599742_o

Водночас Марія Золотарьова, керівник практики податкового та митного права АО «Вдовичен та партнери», адвокат, к.ю.н., в цій секції, говорячи про деякі аспекти роботи ДФС щодо перекваліфікації господарських операцій, зазначила, що загальною тенденцією є зменшення кількості спорів, пов’язаних з нереальністю господарських операцій, але ці категорії спорів трансформувалися. Перекваліфікація - це фактично надання фіскальним органом іншої юридичної кваліфікації господарської операції. Найбільш типовими підставами для перекваліфікації, за висновками пані Золотарьової, є дефектність первинних документів, недоліки у змісті тексту правочинів, картка суб’єкта фіктивного підприємництва, невиконання договірних зобов’язань з поважних причин, а також кримінальні провадження.

Застосування правових позицій у податкових спорах за «новим» КАСУ проаналізував Дмитро Трут, старший юрист АО Arzinger, к.ю.н.. «В перехідних положеннях наш законодавець передбачив, що у випадку, якщо новий Верховний Суд захоче відійти від позиції старого ВСУ, потрібно передати справу на розгляд Великої палати. Тому можна сказати, що новий ВСУ буде зв'язаний позицією старого ВСУ», - наголосив пан Трут. Окрім цього, доповідач навів практичні приклади, де, на його думку, новому ВС буде необхідно змінити позицію.

Юрій Циганюк, керівник департаменту ЛІГА:ЗАКОН, розповідаючи про появу такої новели, як конституційна скарга, зазначив, що має містити конституційна скарга і як її подати. Разом з цим Олексій Віхляєв, керівник Експертно-дослідної служби України, наголосив на тих проблемах, які виникають при проведенні експертиз, причини непорозумінь і як можна впливати на такі моменти.

Остання сесія податкового форуму стосувалася кримінальної відповідальності у податковій сфері, у т.ч. за ухилення від сплати податків. Олексій Співак, інспектор Ради бізнес-омбудсмена в Україні, аналізуючи подані скарги від бізнесу, наголосив, що більшість скарг стосується саме податкових питань. Продовжуючи тему кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків на прикладі Великобританії і як таку практику можна застосувати в Україні, у своїй презентації розповіла Катерина Гупало, партнер АО Arzinger.

Наступним доповідачем виступив Сергій Бевз, адвокат. Він наголосив на порушеннях, пов’язаних з внесенням до державного реєстру матеріалів про злочини, що пов’язані з ухиленням від сплати податків, до чого вони призводять і як цьому протидіяти. Закінчувала цю сесію і відповідно цей захід Антоніна Городецька, голова Податкового комітету ААУ та старший радник КМ Партнери, що розповіла про призначення податкової перевірки в рамках кримінального провадження. Пані Городецька поділилася досвідом, як таку ухвалу про призначення податкової перевірки можна оскаржити і яка практика існує на сьогоднішній день.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати