07 грудня 2015, 16:22

Pro Bono Awards 2015 – лідерів обрано

Опубліковано в №48(494)

IMG_9219


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Юридична газета» і Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» запровадили в 2015 р. юридичні компанії взяти участь у премії Pro Bono Awards 2015 – премії сталих юридичних компаній, яка проходила в рамках 6-го Національного конкурсу кейсів з корпоративної соціальної відповідальності. Цього року в рамках Pro Bono Awards 2015 було запроваджено 3 номінації:

Pro Bono Award 2015 – оцінка діяльності юридичних компаній України у сфері надання безплатної юридичної допомоги; 

- «Найкращий кейс у сфері корпоративної соціальної відповідальності» – оцінка діяльності юридичних компаній України у сфері КСВ та стійкого розвитку;

- «Юридична компанія, що змінює країну» – оцінка участі юридичних компаній України в роботі з державними органами.

У ролі журі Pro Bono Award 2015 виступили експерти Центру «Розвиток КСВ», «Юридична газета» та міжнародні експерти: Елейн Кохен, компанія Beyond Business (Ізраїль); Маріна Стефанова, експерт з КСВ, керівник мережі ГД ООН (Болгарія); Алес Краніч Куслан, Еквіліб Інститут (Словенія); Крістіана Паляціа, CSR Company (Кіпр), Томас Серковіч, директор з міжнародних питань Foretica (Іспанія); Маріанна Богле, виконавчий директор CSR Sweden (Швеція); Агнес Алксне, виконавчий директор CSR Latvia (Латвія); Сердар Дінлер, президент CSR Turkey (Туреччина).

За словами головного редактора «Юридичної газети» Христини Венгриняк, премія Pro Bono Awards єдина в Україні у сфері корпоративної соціальної відповідальності юридичних компаній, що дійсно мотивує юридичні компанії у цій площині. «Ми дуже вдячні усім представникам юридичного бізнесу, хто взяв участь у Pro Bono Awards 2015. Ви даєте колегам приклад для наслідування», зауважила Х. Венгриняк.

01.12.2015 р. у Києві відбулась конференція «Бізнес, що змінює країну», в рамках якої були представлені кейси, що набрали найбільшу кількість балів за оцінками міжнародного журі. Так, найвище були оцінені наступні кейси: «Правнича школа ЄБА та «Астерс» (ЮФ «Астерс»), «Розробка пакету законів, спрямованих на боротьбу з корупцією в МОЗ» (АО Arzinger), «Розробка пакету законів для реформування управління державною власністю» (ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»), «Створення установи бізнес-омбудсмена» (ЮФ CMS Cameron McKenna), «Проект «Відкритий суд» (ЮФ Lions Litigate).

За результатами конкурсу, премію Pro Bono Award 2015 отримали одразу 2компанії: ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» та ЮФ CMS Cameron McKenna; премію «Найкращий кейс у сфері корпоративної соціальної відповідальності» ЮФ «Астерс», а премію «Юридична компанія, що змінює країну»  АО Arzinger. Окремо міжнародними експертами було відзначено ЮФ Lions Litigate та її проект «Відкритий суд», спрямований на відновлення довіри до судової влади.

Розглянемо детальніше кейси-переможці.

«Правнича школа ЄБА та «Астерс»

Попри велику кількість юридичних вищих навчальних закладів в Україні, проблема якості правничої освіти залишається актуальною, вважають в ЮФ «Астерс». Навчальні програми для підготовки юристів в Україні,здебільшого,мають теоретичне спрямування і не відповідають реальним потребам бізнесу. Внаслідок цього багато фахівців на ринку не достатньою мірою володіють відповідними навичками та досвідом для вирішення реальних юридичних проблем, що виникають у процесі роботи. Крім цього, у величезному спектрі юридичних нюансів часто виникають теми, які є вкрай специфічними та не висвітлюються ні в літературі, ні в спеціалізованих виданнях.

У 2013 р. ЮФ «Астерс» ініціювала заснування правничої школи у Києві. Проект було здійснено у партнерстві з Європейською Бізнес-Асоціацією, оскільки в ЮФ «Астерс» усвідомлювали, що така підтримка дозволить залучити до ініціативи більшу кількість учасників.

Програму Правничої школи ЄБА та «Астерс» було розроблено таким чином, щоб спрямувати її на набуття принципово нових юридичних знань як юристами, що практикують у галузі правового супроводу та захисту бізнесу, так і менеджерами з відповідною освітою. Структура та зміст програми, насамперед, передбачає професійний розвиток фахівців, які володіють комплексними знаннями та мають практику у своїй галузі права.

Спочатку викладачами школи були тільки партнери та юристи «Астерс», які читали лекції для членів ЄБА, зокрема для практикуючих юристів, юрисконсультів і менеджерів, котрі бажали покращити свою юридичну грамотність та поглибити правові знання. Успіх перших семестрів правничої школи спонукав нас залучити до проекту досвідчених юрисконсультів найбільших національних та міжнародних компаній.

Окрім участі юристів «Астерс» у проекті в якості викладачів, фірма також надала ініціативі всю можливу організаційну підтримку. ЮФ «Астерс» здійснює координацію проведення заходу, а також проводить роботу з інформаційної підтримки проекту.

У жовтні 2015 р. в офісі ЮФ «Астерс» у Києві відбулася перша лекція уже 6-госеместру Правничої школи ЄБА та «Астерс». Новий семестр триватиме 2,5 місяці та включатиме 6 модулів, які проходитимуть двічі на місяць. Слухачі школи матимуть змогу навчитися правомірно, з найменшими витратами захищати свій бізнес та управляти проблемною заборгованістю у банках; набути професійних знань та кваліфікацій у галузі конкурентного права й антикорупційного комплаєнсу; відкрити для себе аспекти інтелектуальної власності у міжнародній торгівлі; засвоїти тонкощі роботи у сфері зв’язків з урядовими органами.

«Реформа управління державною власністю: правовий внесок»

«Основною причиною низької операційної ефективності держпідприємств є слабка система корпоративного управління, яка не сприяє рентабельності та ставить суперечливі цілі, що призводить до неадекватності управління», говорять у ЮФ «Василь Кісіль і Партнери». Як і в багатьох інших країнах, зв’язки між держпідприємствами та урядом в Україні є вкрай міцними, а підпорядкування тим чи іншим міністерствам для багатьох держпідприємств є захистом від зовнішньої конкуренції.

З січня 2015 р. і донині робоча група у складі представників профільного міністерства та Кабінету Міністрів України, провідних фахівців Великої четвірки, провідних міжнародних юридичних фірм та інвестиційних компаній працювали над реформою управління державною власністю, зокрема над посиленням нагляду та покращенням прозорості, посиленням корпоративного управління, формуванням чітких цілей, розділенням комерційних і некомерційних функцій, політикою власності,прозорості та регуляторною політикою, покращенням стану бізнес-середовища.

Зокрема, серед реалізованих задач було запроваджено механізми ефективного управління об’єктами державної власності, розроблено механізмів прозорої приватизації державної власності, запроваджено системи управління стратегічною державною власністю через створення холдингових компаній з міжнародними стандартами управління, тощо.

З боку ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» у робочій групі працювали: партнер Олег Альошин, радник Володимир Ігонін, старший юрист Тетяна Іванович та юрист Таїсія Асадчих.

Станом на жовтень 2015 р. ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» безпосередньо:

✓ Розробила законопроект, який визначає можливість створення наглядових рад у державних унітарних підприємствах, а також включення до складу наглядових рад державних підприємств незалежних директорів (як знов створених у державних унітарних підприємствах, так і акціонерних товариств, що вже існують). Проект зареєстрований у Верховній Раді №3062тана сьогодні вже прийнятий у першому читанні.

✓ Підготувала проект постанови КМУ, який дозволить керівникам отримувати ринковий рівень компенсації (відповідно до принципів Європейської комісії).

✓ Підготувала проект Закону, який дозволить заступникам керівників ДП отримувати ринковий рівень компенсації, а також контракти з менеджерами Ініціатива.

✓ Провела юридичний аудит Професійної асоціації корпоративного управління щодо можливості використання в Україні як універсального майданчика міжнародного формату.

«Створення установи бізнес-омбудсмена»

Установа бізнес-омбудсмена не має аналогів в Україні, зазначають у ЮФ CMS Cameron McKenna. Для розробки нормативно-правової бази існування такої установи було вивчено та використано досвід Грузії, Канади, Австралії та інших країн, де подібна інституція успішно існує.

Нині результатом проведеної роботи ЮФ CMS Cameron McKenna є Рада бізнес-омбудсмена, яка вже ефективно діє як консультативно-дорадчий орган при КМУ, приймаючи скарги від бізнесу та виносячи рекомендації органам державної влади за результатами розгляду таких скарг. Наступним кроком є перетворення ради бізнес-омбудсмена в самостійну установу (поза структурою КМУ чи будь-якого іншого органу державної влади), незалежність, права та гарантії діяльності якої будуть встановлені окремим законом. Наразі проект закону перебуває на стадії розробки.

Досвід, отриманий у процесі роботи над цим проектом, без перебільшення є унікальним, оскільки завданням ЮФ CMS Cameron McKenna була розробка абсолютно нового для України інституту.

«Боротьба з корупцією в МОЗ»

«Ситуація у сфері закупівель ліків в Україні досягла критичної межі. Фірми-прокладки вигравали «липові» тендери й завищували ціни на ліки. Через системну корупцію ціни на препарати суттєво завищувались, а дефіцит лікарських засобів з кожним роком посилювався. Наслідки цієї ситуації відбиваються на здоров'ї та житті громадян. Розробка пакету законів, спрямованих на передачу закупівель лікарських засобів спеціалізованим міжнародним організаціям це перший прецедент, коли пацієнти виступили співавторами законопроекту та допомогли державі віднайти ефективні інструменти для розв’язання проблеми з закупівлею ліків. Ми проаналізували чинне законодавство та розробили законопроекти, які мають врятувати тисячі життів», говорить Лана Сінічкіна, партнер АО Arzinger.

Здійснення державних закупівель Міністерством охорони здоров’я та забезпечення пацієнтів медичними виробами й лікарськими засобами протягом багатьох років були проблемними питаннями у зв’язку з системною корупцією, яка панувала у профільному міністерстві.

Щоб усунути корупцію і налагодити ефективний механізм закупівлі ліків, необхідно здійснити глибинні зміни системи державних закупівель, усунути корупційні ризики.

АО Arzinger, за підтримки Благодійного фонду «Пацієнти України», розробили та сприяли прийняттю наступних законів:«Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення своєчасного доступу пацієнтів до необхідних лікарських засобів та медичних виробів шляхом здійснення державних закупівель з залученням спеціалізованих організацій, які здійснюють закупівлі» від 19.03.2015 № 269-VIII;«Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування деяких лікарських засобів та медичних виробів» від 09.04.2015 № 332-VIII;

До розробки відповідних законопроектів були залучені експерти практики охорони здоров’я та фармацевтики АО Arzinger. Розробка законопроектів тривала близько 2-хтижнів, погодження з ключовими стейкхолдерами – близько місяця. Законопроекти були представлені на громадське обговорення та врахували зауваження депутатів і громадських організацій, у тому числі ГО «Центр протидії корупції», представників ВООЗ та ЮНІСЕФ. Проекти також були розглянуті МОЗ, ДП «Державний експертний центр МОЗ», Мінфіном, ДФС, комітетом охорони здоров'я Верховної Ради.

Ключовою проблемою, пов’язаною із прийняттям законопроектів, була неузгодженість позицій ключових стейкхолдерів та подання 6 альтернативних законопроектів різними авторами. Команда АО Arzinger, спільно з авторами альтернативних законопроектів, в результаті робочих погоджувальних зустрічей підготувала узгоджені законопроекти, з урахуванням пропозицій цих авторів. Законопроекти були визначені Президентом України невідкладними та прийняті парламентом.

Імплементація міжнародних закупівель дозволить в Україні здійснити закупівлі якісних та ефективних препаратів, заощадивши при цьому бюджетні кошти, завдяки усуненню корупційних ризиків національної процедури закупівель, а також низьким цінам закупівлі (зокрема, завдяки наявності у міжнародних організацій довгострокових рамкових угод з виробниками та великим обсягам закупівлі).

 Завдяки прийняттю законів, має відбутися:

• скорочення ланцюга поставки лікарських засобів;

• забезпечення закупівель високоякісних лікарських засобів завдяки суворим вимогам, які ставляться до лікарських засобів;

• забезпечення швидкості закупівель завдяки закупівлям від перекваліфікованих міжнародними організаціями постачальників;

• усунення корупційних ризиків, пов’язаних з проведенням державних закупівель лікарських засобів Міністерством охорони здоров’я України;

• проведення закупівель відповідно до прозорих і відкритих правил та процедур міжнародних організацій;

• можливість закупівлі лікарських засобів за низькими цінами, завдяки великим обсягам закупівель, що здійснюються міжнародними організаціями, а також завдяки укладенню міжнародними організаціями довгострокових рамкових договорів з постачальниками.

Lions Litigate

На матеріально-технічній базі юридичної фірми «Lions Litigate» та під головуванням директора компанії Станіслава Батрина засновано безпрецедентний не тільки в Україні, але й в усьому світі громадський проект «Відкритий Суд», який спрямований на забезпечення справедливості в судах за умови тотальної корупції в Україні. Починаючи з червня 2015 р. проект Відкритий Суд набув загальнонаціонального значення та характеризується експертами як справжня судова реформа. «Ми створюємо стандарти правосуддя в Україні», зазначає С. Батрин.

Проект «Відкритий Суд» об’єднує юристів та волонтерів з усієї України, які проводять відео зйомки судових засідань у кримінальних, адміністративних, цивільних, господарських справах. Усі матеріали зберігаються на спеціально створеному сайті, а також є у вільному доступі на ресурсах YouTube і поширюються соціальними мережами для мільйонів громадян. 

Реалізація ініціативи стала можливою тільки починаючи з 28.03.2015 р., з набуттям чинності новим Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд», яким гарантовано можливість проведення у залі судового засідання фотозйомки, відео- та аудіозапису з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду.

Короткострокова мета проекту – підвищити довіру до суду, фаховий рівень адвокатів та прокурорів, а довгострокова мета – створити авторитет суду, стан правосуддя в Україні.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати