15 серпня 2014, 16:26

ПДВ переводять в електронний формат

Опубліковано в №11-12 (405-406)

Як відомо, нещодавно Верховна Рада прийняла зміни до Податкового кодексу України, якими, зокрема, передбачено введення електронного адміністрування податку на додану вартість. Минулого тижня голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус провів прес-конференцію, присвячену нововведенням щодо ПДВ. За його словами, передумовою для запровадження законодавчих змін стали недоліки існуючої системи адміністрування зазначеного податку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Старі недоліки буде усунуто

По-перше, існуюча система надає можливість недобросовісним платникам уникати сплати податкових зобов’язань та безпідставно отримувати відшкодування ПДВ з бюджету. Основним способом досягнення цього є формування фіктивного кредиту з ПДВ через «липові» фірми. Як наслідок, податок не надходить до бюджету та розкрадається. Окрім того, такі шахрайські схеми є джерелом неврахованої готівки, яка живить значну частину тіньової економіки та забезпечує ухилення від сплати інших податків (з доходу фізичних осіб, ЄСВ).

По-друге, недосконала система адміністрування створює передумови для корупції, яка сприяє шахрайству платників-податкових оптимізаторів. За словами очільника ДФС, боротьба з цими явищами потребує значних ресурсів держави та є недостатньо ефективною. Судові спори тривають роками, а за цей час фіктивні підприємства встигають позбутися усього майна, і в бюджет уже просто немає що стягувати.

По-третє, тіньова економіка та «ринок» податкових оптимізаторів створюють нерівні умови діяльності для законослухняних платників податків, на яких лягає найбільше податкове навантаження, що стримує їх економічне зростання.

Для вирішення зазначених проблем, які накопичувалися роками, і було запропоноване системне рішення – запровадження системи електронного адміністрування ПДВ.

Три в одному

Електронна система складатиметься з трьох основних елементів: єдиного електронного реєстру податкових накладних (ЄРПН), банку, в якому автоматично будуть відкриті рахунки усім платникам ПДВ, та бази даних митниці в частині інформації про імпорт та експорт товарів.

Так, з 1 січня наступного року для всіх платників ПДВ в автоматичному режимі відкриють електронні рахунки в банку, який буде створений та підконтрольний Національному банку України. Усі податкові накладні реєструватимуться в єдиному реєстрі податкових накладних в електронному вигляді, для чого платник повинен мати достатню суму податкового кредиту, підтверджену зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними та сплатою ПДВ при імпорті товарів.

«Неможливо буде відшкодувати суму, більшу за ту, яка накопичена на цьому рахунку. Крім того, це частково вирішить проблему з контрабандою. Легалізувати «чорну» контрабанду у великих обсягахі буде неможливо», – підкреслив І. Білоус.

Крім того, наслідками запровадження електронного адміністрування стане зниження тиску на бізнес, зменшення впливу людського фактору та зменшення корупції. Буде скорочено кількість обтяжливих для бізнесу звірок та перевірок, зокрема, перевірок «по усьому ланцюгу постачань до виробника або імпортера». Нарешті, скоротиться та спроститься і звітність з ПДВ. При цьому, за словами очільника ДФС, основні правила обчислення ПДВ, до яких звикли платники, будуть збережені.

На місяць раніше

Також система електронного адміністрування податку на додану вартість дозволить здійснювати бюджетне відшкодування ПДВ експортерам та імпортерам в автоматичному режимі на місяць раніше, ніж зараз. Нагадаємо, що електронна система адміністрування ПДВ почне діяти з 1 січня 2015 р. та стане системним рішенням для ліквідації «податкових ям» та махінацій з цим податком. «За допомогою електронного адміністрування буде забезпечено відповідність сум нарахованого та сплаченого ПДВ, оскільки суми податку від доданої вартості гарантуються грошовими коштами. При цьому обігові кошти платників ПДВ відволікаються мінімально», – підкреслив І. Білоус.

На думку очільника ДФС, запровадження нової системи унеможливить формування фіктивного кредиту та отримання неправомірного відшкодування ПДВ з бюджету, а це, у свою чергу, сприятиме підвищенню рівня надходжень податку до бюджету. Крім того, буде скорочено обсяг тіньової економіки в країні та витрати держави на адміністрування ПДВ.

«Така система підвищить прогнозованість процесу мобілізації податку на додану вартість до державного бюджету. Надходження ПДВ вже сягає майже 40% від усіх податкових надходжень, і я переконаний, що потенціал цього податку для наповнення бюджету ще не вичерпано», – підкреслив голова ДФС.

Єгор Желтухін,

журналіст "Юридичної газети"

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати