26 травня 2015, 14:23

Останні дні ТСК, або чи буде продовжена перевірка суддів у липні?

Опубліковано в №21(467)

DSC_8788


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На черговому засіданні Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів  загальної юрисдикції, яка була cтворена при Вищій раді юстиції для перевірки суддів, які виносили рішення у період Майдану, було констатовано ознаки порушення присяги в діях суддів Деснянського, Солом’янського, Подільського райсудів столиці. Так, 19. 05. 2015 Комісією ухвалено висновки про порушення присяги в діях п’яти суддів. Зокрема, це суддя Деснянського райсуду Києва Олексій Панасюк; суддя Солом’янського райсуду Києва Марина Лозинська; суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Анатолій Левченко; суддя Подільського районного суду міста Києва Світлана Захарчук та суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Віктор Степаненко.

Як було зазначено під час засідання, згідно з чинного законодавства, ці висновки Комісії будуть передані до Вищої ради юстиції для ухвалення остаточного рішення. Крім того, ТСК ухвалила висновок про наявність ознак дисциплінарного проступку в діях судді Вінницького міського суду Вінницької області Ігоря Чернюка за результатами розгляду заяви прокурора Вінницької області та направила матеріали перевірки до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для прийняття  рішення. Крім того, тимчасова спеціальна комісія також вирішила припинити перевірку щодо судді Харківського окружного адміністративного суду Дмитра Волошина, оскільки не встановила порушень у діях судді.

Зазначимо, що члени ТСК при вирішенні щодо питань порядку денного, голосували одностайно, це підтвердив після засідання й голова Комісії Володимир Мойсик. «По рішенням, які ми сьогодні ухвалювали, голосування відбулося одностайно абсолютно. Я казав раніше і я повторюю зараз, що законністю цих судових рішень мають перейматися не громадянин України, а суддя і працівник прокуратури, кажу про ті рішення, коли судді подають на стіл постанову про підозру, посилаються на докази, за якими можна людину арештувати, а у справі немає жодних доказів, ні сфальсифікованих, ні справжніх»,  – сказав він. Такі обставини як мінімум свідчать про єдину позицію Комісію, та відсутність суперництва її членів чи якоїсь домінуючої позиції одного з них.  Також за словами пана Мойсика, «ці події треба пам’ятати», щоб у майбутньому судді дослухалися лише до вимог закону. Також нагадаємо, що усі рішення Комісії ще мають бути переглянуті Вищою радою юстиції. «Наша Комісія створена як тимчасової посилений захід для перевірки суддів у рамках існуючих процедур. В державі існують процедури притягнення судді до дисциплінарної відповідальності і звільнення судді. Для цього є два органи – Вища кваліфікаційна комісія суддів України і Вища рада юстиції.  Звільнити суддю не має права ніхто крім ВРЮ, яка вносить відповідне рішення до Верховної ради України. ТСК є допоміжним органом Вищої ради юстиції. Тобто все що ми приймаємо буде перевірятись. Але я впевнений, що  ми діємо абсолютно правильно, рішення виносимо об’єктивні, і судді мають знати, що майже не буде винятків і в рішеннях ВРЮ», - підкреслив свою позицію очільник Комісії В. Мойсик, та висловив думку, що незабаром Вища рада юстиції таки запрацює. «Найближчими тижнями ВРЮ запрацює. Нагадаю, що після того, як наші матеріали про порушення присяги передаються до Вищої ради юстиції, вона має три місяці (з часу нового формування), щоб їх розглянути. Якщо цього строку буде не достатньо, закон прописано таким чином, що це не є перешкодою для подальшого розгляду наших рішень у ВРЮ. Тобто за три місяці ВРЮ може і не встигнути розглянути весь обсяг матеріалів, але вони можуть зробити це поза його межами, оскільки  строку давності для звільнення за порушення присяги не має», - наголосив голова ТСК.

Кому заважає Комісія?

Зазначимо, що з початку своєї діяльності Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів  загальної юрисдикції здійснила 32 перевірки суддів, за результатами розгляду яких щодо 26 суддів ухвалила висновки про порушення присяги, щодо 5 – констатувала ознаки дисциплінарного проступку і направила матеріали до ВККС для прийняття рішення, дії 3 суддів було виправдано, а перевірки щодо них припинено. Усього за результатами розгляду 2192 заяв громадян, що надійшли на адресу Комісії, ТСК призначила до розгляду 309 перевірок щодо 331 судді.

Водночас, не зважаючи на той факт, що велика кількість скарг ще не перевірена, згідно з законодавством строк дії Комісії добігає кінця. І не факт, що її роботу буде продовжено. «Наступне засідання відбудеться 3 червня. 3 липня комісія має припинити роботу. Так написано в законі «Про відновлення довіри до судової влади в Україні». Ви є свідками того, що ми здійснили перевірку трохи більше 30 суддів із понад 300 заяв, які ми маємо перевірити згідно з законодавством. Коли не має ніяких перешкод, є кворум, то Комісія працює потужно. Зараз ті хто не хочуть,  щоб Комісія працювала, йдуть по законному шляху і чекають поки в неї скінчаться повноваження», - повідомив Володимир Мойсик журналістів. За його словами наразі існує 2-3 законопроекти, якими пропонується змінити строк повноваження комісії до трьох років, але попри те, що деякі законопроекти пройшли через комітети з позитивними висновками ніхто не збирається вносити їх на порядок денний, - зауважив він. «Якщо ми не побачимо прийняття таких змін у червні, то звичайно, не зважаючи на те, що ми не встигли розглянути усі скарги, ми вимушені будемо завершити роботу 3. 07. 2015. Суспільство, юридичне середовище по-різному сприймають цю ситуацію, яка склалась з Комісією. Нам радять змінити власний регламент, яким у діяльності ТСК додається, що сплив строку повноважень комісії не враховує той час, коли комісія не працювала не через свою провину, а через те, що не були призначені всі члени Комісії. Хочу нагадати, що ВРУ призначила по свої квоті членів ТСК майже  через рік після ухвалення відповідного закону. Тобто ми рік не могли працювати. А взагалі додам, що комісія ще ні разу не збиралася у кількості 15 осіб, як це передбачено Законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні». Отже, не хотілось, щоб спритними махінаторами від юриспруденції, політики вдалося маніпулювати майданом, щоб закрити Комісію і на цьому завершити роботу по перевірці суддів», - зазначив пан Мойсик.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати