17 серпня 2018, 17:15

Нові правила ОКУ: чи дійсно стане ефективніше?

21 липня 2018 р. набув чинності Закон України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав». Водночас через три місяці Міністерство економічного розвитку і торгівлі України розпочне прийом заяв від зацікавлених юридичних осіб про реєстрацію організацій колективного управління (далі – ОКУ).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


39246761_1808137509264549_2878198850818932736_o

Яким чином закон про управління майновими правами впливатиме на всіх учасників ринку, експерти намагалися з’ясувати 16 серпня 2018 р. під час засідання «Чи буде управління майновими правами правовласників у сфері авторського права/суміжних прав ефективним». Захід було організовано Комітетом з інтелектуальної власності Асоціації правників України.

З приводу того, як відбувався процес проходження закону у Верховній Раді України, Павло Калениченко, директор ОП «Український музичний альянс», адвокат, прокоментував наступне: «Цей Закон – це приклад того, як не треба приймати закони». Стосовно суті законодавчого акту він відмітив як позитивні аспекти (збільшення прозорості), так і негативні (значна зарегульованість певних норм): «На кожний крок тепер передбачено кілька правил, які нерідко конфліктують між собою».

Ірина Городецька, адвокат, керівник юридичного департаменту радіогрупи «ТАВР МЕДІА», розповіла про визначення розмірів тарифів; порядок сплати; які передбачені гарантії для радіостанцій як користувачів, а також які є механізми захисту свої прав.

39242378_1808137629264537_70201042884624384_o

За словами Світлани Семенович, заступника директора Комп Мюзік Паблішинг (Universal music в Україні), до прийняття цього закону у правовласників були питання на кшталт того, як дізнатися суму, яка належить паблішеру, і як її отримати. Хоча новий закон намагається відповісти на ці питання, до кінця ще незрозуміло, як саме це буде працювати на практиці. «Як ми будемо жити з цим законом, невідомо, але вважаю, що просто боротимемося за внесення змін до нього», - наголосила пані Семенович.

На проблемах організацій колективного управління зупинився Сергій Хлєбніков, адвокат, начальник юридичного відділу Приватної організації «Організації колективного управління авторськими та суміжними правами». Проблеми дійсно є, адже, за інформацією Special Report 301, в травні 2013 року Торговельне представництво США включило Україну до списку найбільш злісних «піратів» і ініціювало розслідування з цього приводу. Основна причина - в Україні велика кількість ОКУ збирають роялті, але американські лейбли гроші за це майже не отримували.

39242404_1808137069264593_3863736627973062656_o

Водночас пан Хлєбніков акцентував увагу на технічних помилках у Прикінцевих та перехідних положеннях Закону, що, безперечно, заважатиме ефективній реалізації положень законодавчого акту та потребуватиме прийняття змін.

Побічними учасниками на ринку управління майновими правами у сфері авторського права та суміжних прав є різноманітні магазини, ресторани і т.д,, де програються музичні твори тоді, коли там знаходяться споживачі товарів і послуг. З цього боку свою позицію висловили Марина Савченко, адвокат, учасник програми «Адвокат майбутнього», та Маріанна Толкачова, старший юрисконсульт відділу правового забезпечення операційної діяльності Юридичного департаменту FOZZY GROUP.

За словами пані Савченко, публічне виконання музики дійсно направлене на те, щоб користувачам було комфортніше споживати товари чи послуги. Водночас бізнес рітейл-сегменту і HoReCa побудовані таким чином, що музика є другорядним, а не основним інструментом отримання прибутку, тому бізнесу незрозуміло, чому такі завищені тарифи. Водночас пані Толкачова, як представник рітейлу, зазначила, що більшість випадків, які були предметами спорів до прийняття закону, на жаль, так і залишилися невирішеними.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати