14 червня 2016, 16:59

Корпоративне управління як новий тренд українських компаній

Опубліковано в №24-25 (522-523)

Розвиток системи корпоративного управління (як в акціонерних товариствах, так і в товариствах з обмеженою та додатковою відповідальністю) стало основним трендом в економіці України у 2016 р. Ці процеси супроводжуються масштабними інноваціями в українському корпоративному законодавстві. Про це йшла мова на ІІІ Міжнародному форумі корпоративних секретарів, який пройшов днями у столиці. Організаторами Форуму виступили Професійна асоціація корпоративного управління (ПАКУ) та Міжнародна фінансова корпорація (IFC). Понад 120 учасників з 7 країн світу зібралися на головному дискусійному майданчику для обміну досвідом і ознайомлення з інноваціями у сфері корпоративного права й корпоративного управління. Серед них: корпоративні секретарі українських та іноземних компаній, члени наглядових рад акціонерних товариств, фахівці консультаційних і аудиторських фірм, що працюють у сфері корпоративного управління та ін.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_3420 - копия

У процесі вдосконалення практик корпоративного управління зростає і роль корпоративного секретаря. Саме від нього залежить координація роботи всіх органів управління компанії , обмін інформацією між органами управління та акціонерами. Корпоративний секретар – це не технічна посада. Так у всьому світі називають посадову особу, відповідальну за організацію в компанії всієї роботи з корпоративного управління.

В Україні корпоративні секретарі з'явилися вже досить давно, і їхня діяльність є, мабуть, найбільш «міжнародною» серед всіх тем корпоративного управління, оскільки вона не зарегульована нормами національного законодавства, а вимоги до корпоративних секретарів формуються, швидше, на рівні «найкращої практики». Адже чим вищий рівень корпоративного секретаря, тим вищий рівень корпоративного управління. Недарма у Великобританії корпоративного секретаря називають «рука за троном», за рівнем оплати там ця позиція входить до числа топ-10 в компанії.

«Корпоративний секретар у світовій практиці – це ключовий посадовець, відповідальний за організацію усієї роботи з корпоративного управління в компанії. Цього року ми чекаємо справжній «професійний бум» корпоративних секретарів в Україні, адже з 1.01.2018 р. усі публічні акціонерні товариства нашої країни зобов'язані ввести цю посаду», – зазначив голова Правління ПАКУ Олександр Окунєв.

Зі вступним словом до учасників Форуму також звернувся глава регіонального представництва Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні та Білорусі Руфат Алімарданов. Він акцентував увагу на критично важливій ролі корпоративного управління при ухваленні інвестиційних рішень і повідомив, що IFC планує запустити один з проектів для розвитку цієї компетенції спеціально для українських компаній.

Про досягнення та плани корпоративної реформи розповіли голова Національної комісії з цінних паперів на фондовому ринку України Тимур Хромаєв і перший заступник голови Фонду державного майна України Дмитро Парфененко. За їхніми словами, цей напрям є невід’ємним компонентом європейської інтеграції України. Також вони підкреслили вклад ПАКУ в розвиток професійного співтовариства корпоративних секретарів.

IMG_3435 - копия

При цьому було зазначено, що розвиток корпоративного управління актуальний не лише для приватного бізнесу, але й для державних підприємств. На це звернула увагу партнер київського офісу міжнародної юридичної фірми Baker & McKenzie Оляна Гордієнко. «Змінюючи структуру управління державних компаній з пострадянської на корпоративну, замість радянських директорів ми отримаємо матеріально мотивованих топ-менеджерів», – підкреслює пані Гордієнко.

Свої думки на форумі також висловили керівник служби корпоративного управління та віце-президент з юридичних питань компанії Philips Lighting (Нідерланди) Ерік Вермулен; заступник Корпоративного секретаря, керівник Секретаріату Ради директорів АТ «Самрук-Казина» (Казахстан) Жардем Курмангазієв; керівник Департаменту з корпоративного управління, корпоративний секретар холдингової компанії Групи ДТЕК Олексій Половоцький; консультант компанії «ICSA Softwafe International» (Великобританія) Нікіта Коломнін; директор рейтингового агентства IBI-Rating Ігор Андрусик; комерційний директор Інституту дипломованих секретарів і адміністраторів (ICSA) Кріс Гленні та ін.Загалом, під час заходу учасники обговорили питання корпоративної реформи в Україні; зони відповідальності та показники ефективності роботи незалежного директора; новели корпоративного права; кращі практики роботи служби корпоративного секретаря; проблематику оцінки рівня корпоративного управління в компаніях; міжнародний досвід роботи корпоративного секретаря та особливості його застосування в українських компаніях, а також практичні аспекти діяльності корпоративного секретаря (проблеми та шляхи їх вирішення) тощо.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати