25 квітня 2018, 11:30

Форензік як спосіб захисту бізнесу

24 квітня 2018 р. пройшов міжнародний практичний семінар «Forensic expert talks», на якому експерти на прикладах реальних кейсів розповіли, як проводяться комплексні розслідування шахрайства у компаніях. Захід був організований Deloitte Ukraine спільно з Sayenko Kharenko.

8T5A5815

Форензік є відносно новою для України практикою, проте за словами Сергія Смірнова, радника Sayenko Kharenko, за останні чотири місяці спостерігається значний інтерес до цієї практики. Тому метою конференції є популяризація форензіку, оскільки в світі вже є усвідомлення необхідності його застосування. «Минулого тижня вийшов щорічний звіт Міжнародної організації з розслідування шахрайства (ACFE), і на його основі (що має назву «report to the nations») за останні роки можна зробити висновок, що сума збитків, які зазнають підприємства внаслідок шахрайства, кожного року тільки зростає. В 2016 р. це було близько 6 млрд дол., у 2017 р. - 7,3 млрд дол. І це лише зареєстровані кейси», - зазначив пан Смірнов.

Щодо ситуації в Україні, то, за словами Дмитра Ануфрієва, партнера Deloitte, проведені компанією дослідження свідчать, що в більше ніж половині компаній України працівники мають схильність до шахрайства або ж є реальні факти шахрайства. Кейси розрізняються: за розміром збитків; за наявністю змови всередині компанії між менеджментом або між менеджментом і співробітниками; за наявністю змови з третіми особами.

Найтяжчий випадком вважається наявність одночасно і внутрішньої, і зовнішньої змови. «Важливим компонентом також є наявність корупційної складової, особливо якщо мова йде про американські, британські та французькі компанії, оскільки там встановлені дуже жорсткі норми по боротьбі з корупцією», - наголосив пан Ануфрієв.

В залежності від факторів, які викликають сумніви, застосовуються різні методи й інструменти розслідування, найтиповішими з яких є:

- інтерв’ю з співробітниками та контрагентами;

- аналіз даних всередині компанії (в першу чергу бухгалтерських та фінансових);

- залучення юридичних консультантів, в яких є досвід супроводу форензік-розслідувань;

- ІТ-форензік.

8T5A5828

Олександр Тарасенко, директор Deloitte, на прикладі кейсів, які виникають на складах, де зберігається продукція, та виробництві проаналізував можливі ризики при:

- виявленні ознак і/або фактів шахрайства, змови, крадіжок, зловживань посадовим становищем тощо;

- виявленні і блокуванні спроб доступу до конфіденційної інформації, копіювання і виведення за межі компанії по всім каналам;

- виявленні ознак і/або фактів маніпуляцій ринком, цінами, умовами постачання тощо.

У свою чергу Тарас Філоненко, старший детектив НАБУ, розповів про розслідування, які проводяться в вищих ешелонах влади стосовно хабарництва, недекларування активів і незаконного збагачення, корупції під час державних закупівель на державних підприємствах.

Одним з важливих моментів під час проведення розслідування є також співпраця з службою безпеки компанії, оскільки більшість ризиків можна передбачити ще на початкових стадіях. Про впровадження ефективної бізнес-орієнтованої служби безпеки розповів Іван Герасимович, директор з ризиків та безпеки Смарт-Холдинг, який назвав такі види безпеки - фізичну, економічну й інформаційну. За його рекомендаціями, основними кроками побудови бізнес-орієнтованої служби безпеки є:

- з’ясування місії, цілей та пріоритетів, як це задокументовано в політиці, планах та процедурах;

- визначення відповідних ризиків та проблем безпеки бізнесу;

- узгодження цілей та функцій безпеки з цілями та пріоритетами компанії;

- приведення структури служби безпеки компанії у відповідність з цілями, завданнями, функціями;

- забезпечення набору в структуру служби безпеки співробітників з відповідним рівнем кваліфікації;

8T5A5824

- введення регламентуючих документів;

- встановлення точок контролю;

- контроль інформаційних потоків;

- вироблення раціональних критеріїв оцінки й ефективності;

- співвідношення витрат на безпеку з загальними результатами компанії.

«При впровадженні систем безпеки головним є питання, наскільки ця безпека є практичною, необхідною і позитивною для бізнесу з точки зору отримання прибутку і зростання вартості компанії. Якщо на це питання не можна відповісти реальними цифрами, така безпека заважає бізнесу розвиватися і є непотрібною», - резюмував пан Герасимович.

Практичними порадами про те, як проводити інтерв’ю під час вже внутрішніх розслідувань, поділився Олексій Тякін, глобальний менеджер з комплаєнсу і розслідувань BUNGE. На його думку, для інтерв’ю потрібно створити в міру комфортні умови, щоб у людини не виникало враження, що вона перебуває на допиті, не даючи їй при цьому відчуття господаря ситуації. Для цього потрібно намагатися уникнути проведення інтерв’ю безпосередньо на робочому місці такої особи; не проводити таке інтерв’ю в присутності керівника, що викличе додаткову напругу; уникати певних слів, таких як крадіжка, хабар, змова тощо.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати