20 квітня 2018, 10:54

Ескроу: новий інструмент ведення бізнесу

Минулого року відбулися довгоочікувані зміни в законодавстві, пов’язані із запровадженням нового виду рахунків – рахунку умовного зберігання (ескроу). 19 квітня 2018 р. відбувся організований Національною асоціацією банків України спільно із ЮФ Evris практикум щодо застосування рахунків ескроу, де експерти розповіли про можливості цього інструменту для бізнесу, а також звернули увагу на проблеми, з якими можна стикнутися.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


30420643_1656496331095335_5718282788869796509_o

Так, Національним банком України була прийнята постанова від 18.12.2017 р. №133, що мала:

- сприяти підвищенню рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах;

- забезпечити механізм розрахунків під час процедури squeeze-out (обов'язковий продаж простих акцій акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій), визначеної ст. 652 Закону України «Про акціонерні товариства»;

- врегулювати правовідносини, які виникатимуть під час відкриття, використання і закриття рахунків умовного зберігання (ескроу).

Отже ескроу (рахунок умовного зберігання) – це рахунок, що відкривається банком клієнту для зарахування коштів та перерахування їх бенефіціару, вказаному клієнтом за умови настання підстав, передбачених договором. Цей інструмент надає як гарантії для покупця щодо збереження грошових коштів і для продавця щодо оплати товару/послуги/прав, так і нові можливості для банку. «Це нова бізнес-модель для банків та новий спосіб отримання прибутку», - наголошує Сергій Паперник, керівник практики банківського та фінансового права ЮФ Evris.

30051990_1656496161095352_6071890272641039176_o

Процедура передбачає такі етапи:

- продавець та покупець укладають комерційний договір, оплата за яким відбувається при настанні погодженої умови;

- покупець відкриває в банку рахунок ескроу на ім’я продавця;

- продавець здійснює поставку товару/послуги/права – умовою є вчасно поставлений товар, виконана робота або надана послуга в повному обсязі;

- банк перевіряє настання цієї умови;

- при настанні умови банк здійснює виплату продавцю;

- банк отримує винагороду за використання рахунку.

Традиційно ескроу використовується у розрахунках за угодами щодо викупу акцій під час процедури squeeze-out. Катерина Бредуляк, старший юрист практики банківського та фінансового права ЮФ Evris, розповіла про нові можливості рахунків умовного зберігання на прикладах купівлі-продажу нерухомості, купівлі-продажу квартири, автомобіля фізичною особою, наданні послуг: «Наприклад, клієнт звертається до ЮФ для супроводження в якійсь справі. Судові справи тривають іноді роками і в такому разі клієнт також може відкрити ескроу-рахунок про те, що тільки за умови отримання рішення на його користь адвокат зможе отримати кошти. Це може не стосуватися поточних витрат супроводження такої справи».

30171240_1656496954428606_7675316429914702786_o

Іншим цікавим моментом є порівняння порядку розрахунків ескроу з акредитивом. За словами пані Бредуляк, є певні спільні риси і деякі відмінності. «Головна відмінність полягає в тому, що акредитив є досить врегульованим. У договорі умовного зберігання можна передбачити інший перелік документів, коли бенефіціар може отримати кошти. Також в такому договорі можна передбачити, що банк перераховує кошти тільки у випадку реального настання умов договору. У випадку з акредитивом банк не перевіряє якість поставленого товару і від цього може постраждати покупець; у договорі ескроу цього можна уникнути».

На проблемні аспекти цього механізму звернув увагу Сергій Паперник. На його думку, дискусійні питання можуть виникнути у зв’язку з:

- накладенням арешту на рахунки бенефіціара;

- питанням оподаткування, а саме хто повинен сплачувати податок;

- встановленням особи бенефіціара;

- винагородою, яку отримує банк;

- нарахуванням відсотків;

- виплатою коштів бенефіціару готівкою.

У свою чергу Олександр Табачніков, голова Наглядової ради ПАТ «Банк Фамільний», розповів про проблеми у використання рахунків умовного зберігання для міжбанківських розрахунків, а саме, що й досі не вирішено актами НБУ:

- завдяки Постанові Правління НБУ №28 від 27.03.2018 р., рахунки ескроу зайняли місце в Плані розрахунків НБУ - рахунки для банків, суб’єктів господарювання, фізичних осіб. Але все ще неможливо їх чітко ідентифікувати від інших клієнтських рахунків, що може створити проблему з реалізацією їх функціоналу в частині неможливості арешту рахунку і коштів на ньому судом, виконавчою службою тощо;

30051644_1656496461095322_7040091852747991727_o

- незрозуміло, чи можна відкривати рахунки ескроу банкам без відкриття коррахунку;

- згідно з «Положенням про надання банками України інформації за угодами з купівлі та продажу кредитних ресурсів у національній валюті на міжбанківському кредитному ринку», розміщення коштів на рахунках для банків повинно реєструватися у НБУ, зокрема, з такими параметрами: строк, обсяг, процентна ставка;

- варто конкретизувати у підзаконних нормативно-правових актах НБУ істотні умови договору між банком та його клієнтом щодо рахунку ескроу з метою недопущення укладення удаваного правочину, який буде використовуватися недобросовісними сторонами для приховування коштів для кредиторів.

З погляду регулятора на використання рахунків умовного зберігання своїми спостереженнями поділилася Наталія Лапко, заступник директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ. Отже ескроу є новим і досить цікавим інструментом як для бізнесу, так і фізичних осіб. Разом з цим, зважаючи на його новизну і невелику кількість кейсів реального використання, потрібно звертати увагу на певні аспекти, щоб інструмент справді виявився дієвим, а не завдав зайвих труднощів.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати