15 листопада 2018, 14:03

«Для нас було важливим не вигадувати щось нове, а взяти за основу кращі практики з розшуку активів»

Про це та багато іншого сьогодні, 15.11.2018 р., розповідалося на першому в Україні форумі «ФОРМА» з питань управління арештованими активами від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - АРМА) та Антикорупційної Ініціативи ЄС в Україні (EUACI), метою якого є розкриття всіх можливостей та переваг державно-приватного партнерства у сфері управління арештованими активами.

46445028_1919550574789908_2756261679858712576_o

Зокрема, на Форумі обговорювалися ключові питання співпраці АРМА та бізнесу, тенденції у сфері управління арештованими активами, інструменти ефективної взаємодії бізнесу та держави, процедури передачі арештованих активів в управління, специфіка управління окремими видами арештованих активів, міжнародний досвід тощо.

За словами Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе, в Україні слід досягти посилення взаємодії не тільки на державному рівні, а також з бізнесовими структурами. «Як на мене, боротьба з корупцією, з-поміж іншого, є ще певним вибудовуванням систем, відносин державно-приватного партнерства. Це є набагато ширшим суспільним завданням, і коли ми налагодимо ці механізми, то будемо ефективними в боротьбі з корупцією, - зазначила вона. - Діяльність і взаємодія бізнесу з державою через АРМА є абсолютно державним інтересом, тому що держава зацікавлена в тому, щоб не тільки бути успішним і ефективним управлінцем тих активів, які в неї є (державні активи), і не тільки в тому, щоб віддати на приватизацію неефективні підприємства, якими держава до цього часу ще продовжує володіти. Цікавість в тому, щоб ті активи, ті підприємства, які наразі знаходяться під арештом та конфісковані в тих чи інших власників за рішеннями суду, також розвивалися, щоб люди мали свої робочі місця і управлінці, запрошені до роботи з такими активами, також мали ефективний економічний зиск зі своєї роботи. Відповідно і держава отримуватиме додаткові надходження до державного бюджету».

У свою чергу Голова АРМА Антон Янчук розповів про особливості управління арештованим майном та нові можливості для бізнесу у співпраці з АРМА. На його думку, важливо було зрозуміти, як працюють такі організації, як АРМА, у ЄС. «У світі існують різні моделі правового статусу подібних установ. Частина з них є урядовими органами, частина - правоохоронними. Досвід діяльності нараз свідчить про те, що на етапі запуску та первинних кроків з роботи АРМА ми одержуємо набагато більше позитиву від того, що це є саме урядовий орган. Без ефективної підтримки уряду на старті практично неможливо зсунути процес створення установи з подібним функціоналом», - розповів він.

Також він зазначив, що подібні установи існують в країнах-членах ЄС: «Якщо для України це є новою практикою започаткування цього виду діяльності, натомість в ЄС - це - стала діяльність з відповідною практикою, якій вже понад 20 років. Тому для нас було важливим не вигадувати щось нове, а взяти за основу кращі практики з розшуку активів, а також управління арештованим майном. В цьому контексті варто зазначити, що в Україні не існує підзаконних нормативних актів, які б визначали порядок та умови створення з нуля нових урядових органів. Існує порядок про створення їх в результаті реорганізації або перетворення в інших формах реорганізації, натомість не існує порядку створення їх з нуля».

Рубен Мадсен, Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Данії в Україні, та Штефан Шленінг, керівник Програм співробітництва Представництва ЄС в Україні, розповіли про підтримку, яку ЄС надає новоствореним українським антикорупційним агентствам, та роль, яку відіграє АРМА у загальній антикорупційній системі. На думку пана Шленінга, створення Вищого антикорупційного суду завершить розвиток інфраструктури у напрямі боротьби з корупцією. «Проте попереду ще багато завдань у цьому напрямі. Зокрема, ми можемо відзначити, що рівень довіри суспільства до судової влади, а також правоохоронних органів, й досі залишається не на високому рівні», - зазначив він.

46451004_471527640036438_1205037724403236864_n

На думку очільниці Антикорупційної ініціативи ЄС Еки Ткешелашвілі, створення АРМА є одним з елементів антикорупційної стратегії України загалом: «Проте викликом є створення довіри між державними (державні установи) і недержавними (приватні компанії) інституціями. Наразі ми можемо констатувати, що повної довіри між ними не існує». Крім цього, вона розповіла про передумови та перспективи управління арештованими активами та міжнародний досвід.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International в Україні, розповів про роль громадянського суспільства у сфері повернення арештованих активів та співпрацю з АРМА. За його словами, слід максимально залучити бізнес у ефективне управління активами. «Хочу активно закликати бізнес у процес, оскільки, як показує ProZorro, лише у «золотому трикутнику» партнерства, де є три рівноправні сторони - влада, бізнес і громадянське суспільство, - можна досягати серйозних результатів. Є виклики зі сторони законодавства, підвищення конкуренції та комунікації, проте  їх можна разом подолати, коли будемо спільно і якісно працювати», - розповів пан Юрчишин.

Крім цього, представники агентства розкрили питання передачі в управління арештованих активів представникам бізнесу, тобто, які активи АРМА може передати в управління управителю, особливості менеджменту окремими видами активів та можливості, що відкриваються для приватного сектору в цій сфері.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати