31 березня 2015, 11:52

Асоціація з Європою – угода нового покоління

Опубліковано в №13(459)

Після підписання знакової Угоди Асоціація правників України почала серію заходів, присвячених майбутнім змінам у правовій сфері внаслідок підписання Угоди про асоціацію України з ЄС. Так, 20 березня у Києві відбулась конференція АПУ «Угода про асоціацію: для всіх і кожного».«Ми розглядали очікувані зміни у корпоративному праві, в інтелектуальній власності, у сфері АПК, зовнішньої торгівлі тощо, а провідні експерти галузі надавали нам поради, як читати та трактувати відповідні положення», – окреслив роботу АПУ у цьому напрямі президент Асоціації Денис Бугай. «З моменту, коли Угода про асоціацію стала частиною нашої правової дійсності, пройшло півроку. Ми вже маємо перший успішний досвід практичного за-стосування положень Угоди, зокрема, щодо експорту товарів, використання режиму преференцій, взаємодії з контролюючими органами. Сьогодні – це одна з основних тем розмови», – зазначила Тетяна Сліпачук, президент Українського центру сприяння інвестиціям та торгівлі (ITFC), партнер ЮФ Sayenko Kharenko. За її слова-ми, Угода про асоціацію стосується не лише експортерів і не тільки держави, вона стосується кожного з нас. У ній містяться певні речі, які закладені в засади функціонування економіки. Деякі положення цієї угоди мають важливий вплив не тільки на експортерів чи імпортерів, вони мають дійсний вплив на державні органи, тому вивчити ці аспекти і зрозуміти як можна сприяти її реалізації вже не на словах, не шляхом розроблення якихось реформ, а як крок за кроком втілюється в життя – справді важливо. Водночас д.ю.н., професор, завідувач кафедри порівняльного і європейського права Інституту міжнародних відносин КНУі м. Т. Шевченка Віктор Муравйов, який першим в Україні починав дослідження, наукові роботи щодо європейського права, заявив, що Угода про асоціацію України з ЄС – це угода нового покоління. «Не можна сказати, що це унікальна угода і таких угод не було. Були і набагато кращі угоди з іншими країнами. Можна як приклад навести угоду про європейський економічний простір. Хоча деякі риси цієї угоди увійшли до нашої Угоди про асоціацію», – зазначив В. Муравйов. За його словами, це угода нового покоління передусім тому, що це перша угода про асоціацію, яка була укладена після того, як набули чинності Лісабонські договори.Це все знайшло свій відбиток на Угоді про асоціацію. Насамперед йдеться про те, що значно поширеною стала компетенція Європейського Союзу на такі сфери, які раніше розглядалися в угодах попередніх років. Ці всі сфери стосуються туризму, енергії, цивільної оборони, адміністратив-ного співробітництва, гуманітарної допомоги.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Значно розширена була компетенція ЄС у сфері спільної зовнішньої політики і політики безпеки. З’явилися нові правові інструменти в реалізації цієї політики. Те саме стосується спільної політики безпеки і оборони. І це вплинуло на зміст Угоди про асоціацію, яка відкриває для України перспективу інтеграції до ЄС, – вважає В. Муравйов.«Насправді, це перший етап інтеграції. У теорії вважається, що зона вільної торгівлі, яка передбачена угодою, – це перший етап економічної інтеграції. Дуже важливий ще один момент загальний для характеристики угоди. Угода є частиною права ЄС тому, коли йдеться про її імплементацію, то це означає, що Україна буде реалізовувати право ЄС. Тому що сама Угода і додатки до Угоди – частина права ЄС», – додав В. Муравйов. За його словами, дуже важливою є гармонізація законодавства. Без гармонізації законодавства внутрішній європейський ринокне міг би існувати. Від юристів вимагається розуміння застосування права Європейського Союзу в Україні. Водночас Роман Петров, д.ю.н.,доктор філософії (Велика Британія), професор кафедри галузевих правових наук, керівник кафедри ім. Жана Моне з права ЄС Національного університету «Києво-Могилянська академія» нагадав, що з боку ЄС угоду ще не ратифіковано. Перший крок – ратифікація парламентами всіх 28-ми держав членів на сьогодні ратифіковано половиною держав – членів ЄС. За практикою ратифікація може тривати декілька років. Після того, як угоду ратифікують усі 28 держав –членів ЄС її повинен ратифікувати Європейський парламент. «Чомусь практики сприймають,на мою думку, угоду як виключно економічну. Проте вона комплексна, вона рамкова та охоплює багато питань», – зазначив Р. Петров. За його словами, Угода має певні ключові елементи. Йдеться про такі принципи, як демократія, повага до прав людини та основоположних свобод, верховенство права, суверенітет, непорушність кордонів, непоширення зброї масового знищення. Якщо Україна чи ЄС небудуть їх виконувати, то тимчасову дію угоди може бути припинено. Правники, які відвідали конференцію, мали змогу почути офіційну інформацію з перших вуст: чого очікувати далі, які реформи плануються та яким чином проходитиме гармонізація законодавства на практиці. Про це говорили Валерій П’ятницький, радник Прем’єр-міністра України, Владислава Рутицька, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції, та П’єтро Поретті, незалежний консультант, експерт ITFC, колишній старший юридичний радник EFTA, як під час робочих сесій конференції, так і у перервах під час невимушеної розмови.Державні закупівлі, банківська система, інформаційні технології та електронна комерція, торгівля промисловими товарами – представники бізнесу ділилися першим успішним досвідом роботи та застосуванням преференцій, які дає асоціація з Європейським Союзом.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати