01 березня 2017, 18:16

Актуальні юридичні аспекти для агробізнесу

В останній день зими в Ramada Encore Kiev ALEXANDROV&PARTNERS провели юридичний практикум на тему «Практичні аспекти ефективного агробізнесу в нових реаліях підготовки до зняття мораторію».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


viber image5

Як підготуватися до відкриття ринку землі

Дмитро Александров, керуючий партнер, адвокат, віце-президент з питань інвестування ICC Ukraine, виступив з доповіддю на тему зняття мораторію в аспекті вимог МВФ. Керуючий партнер ALEXANDROV&PARTNERS розповів, які реальні механізми застосовуються сьогодні. До них належать оренда, емфітевзис, умовно-правова конструкція (спільний обробіток землі тощо), земля в державній та комунальній власності. На думку спікера, основними факторами, які заважають зрозуміти необхідність зняття мораторію, є страх, недовіра до влади, відсутність розуміння прозорих правил та історичний досвід з приватизацією. Згідно з пред’явленим дослідженням агентства AgriSurvey, які проводили опитування агрохолдингів щодо їх готовності та можливості купувати землю при відкритті ринку земель, показники виглядають таким чином: 2% відповіли можливо, 27% – готові купувати, 7% – не мають коштів, 60 % – не готові купувати.

Також було згадано про два законопроекти, які наразі знаходяться в парламенті. Законопроект №5535 від 13.12.2016 р. «Проект Закону про обіг земель сільськогосподарського призначення» та альтернативний №5535-1 від 28.12.2016 р.

Отже, ринок має бути, але збалансований, прозорий, цивілізований, гарантований та впорядкований. Дмитро Александров вважає, що ринок буде відкритий, тому що це неминучий процес, але ми маємо бути до цього готовими.

viber image21

Ксенія Шеін, старший юрист ALEXANDROV&PARTNERS, розкрила доволі актуальну тему «Due diligence земельного банку. Новий погляд». Вона розповіла про те, який потрібно провести аналіз земельного банку при купівлі, а також як провести аудит власного земельного банку, щоб розуміти наскільки раціонально він використовується. Розкриваючи це питання, спікер зупинилася на таких категоріях: землі, які орендуються у пайовиків; землі, які орендуються у держави; фермерські землі; землі, які використовують відповідно до умовно-правових конструкцій (наприклад, договори сумісного обробітку земель).

Ксенія Шеін зазначила, на що слід звертати увагу при кожному аналізі. Аналіз договорів оренди з орендодавцями-фізичними особами має передбачити перегляд кількості договорів оренди; терміну, на який укладено договори оренди; розміру орендної плати та її конкурентоспроможності; своєчасності виконання обов’язків за договором; надійності відносин з орендодавцями. Під час аналізу договорів земель державної та комунальної власності необхідно перевірити, коли закінчується строк дії договору, а також пам’ятати про ризик втрати таких земель.

Щодо невитребуваних (неуспадкованих) земель, юрист рекомендує діяти на упередження та самостійно спробувати знайти осіб, які є спадкоємцями, а не сподіватися на діяльність органів місцевого самоврядування. Стосовно аналізу земель фермерського господарства, вона рекомендує перш за все проаналізувати, наскільки законно були отриманні землі цієї категорії. Потрібно поставити наступі запитання: «Чи це був єдиний масив?», «Землі надавалися до чи після створення фермерського господарства?», «Кому саме вони передавалися?». Ксенія Шеін зауважила, що це є дуже важливим моментом, оскільки сьогодні прокуратура активно подає позови у разі незаконного отримання земель, а в майбутньому цих земель можна позбутися. За її словами, варто завжди розуміти власні ризики, які можуть нести в собі землі фермерського господарства.

Також Ксенія Шеін загадала про договори оренди, які не є зареєстрованими. Ризики таких договорів – це передача земельної ділянки іншому орендарю, позов про звільнення займаної земельної ділянки. Аналіз земельного банку надає розуміння того, яка кількість земель стовідсотково залишиться з вами після укладення угоди, а які землі варто виключити з угоди. Останнім, на чому наголосила юрист, було місце розташування земель. Інколи розташування земель у вигляді шахівниці значно збільшує витрати на їх обробіток, на що також варто звернути увагу.

viber image51

Фермерські господарства та сучасне законодавство

Олександр Ручко, адвокат, радник ALEXANDROV&PARTNERS, розповів про фермерські господарства та сучасне застосування умовно-правових конструкцій збільшення земельного банку (відумерла спадщина, спільна обробка землі, самозахоплення, маніпуляції з цільовим призначенням). Він описав ситуації, які виникали в його практиці стосовно фермерських господарств. Висловив жаль з приводу того, що так і не прийняли законопроект №2028 від 04.06.2015 р. «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу земель фермерського господарства». Рішення про це було прийнято 21.02.2017 р. Законопроектом планувалося встановити механізм переоформлення права оренди земельних ділянок, що надані фізичним особам та використовуються для ведення фермерського господарства, на фермерське господарство як суб’єкта господарювання. Також спікер згадав про рішення Верховного суду України 2016 р., згідно з яким право постійного користування не спадкується, хоча така позиція його дещо дивує.

Про нові реалії використання нерезидентів в агробізнесі, реструктуризацію холдингів та роботу з банками розповіла Оксана Крижанівська, партнер, ALEXANDROV&PARTNERS, адвокат, голова Комісії з питань інвестицій ICC Ukraine. Вона пояснила, що наразі означає «спробувати» попрацювати з нерезидентськими компаніями. Сюди належить вибір юрисдикції, податкове планування, кваліфіковане супроводження. Також спікер розмірковувала щодо актуальних питань конфіденційності власника бізнесу.

Оксана Крижанівська зазначила, що станом на сьогодні існують такі джерела додаткового фінансування агрохолдингів: IPO; кредитування ЕБРР; фінансування міжнародної фінансової корпорації IFC; залучення інвесторів від приватних фондів.

Боротьба з аграрним криміналом та рейдерством

Сидоренко Олександр, партнер ALEXANDROV&PARTNERS, адвокат, виконавчий директор ГО «Аграрний юридичний клуб», розповів про агрокримінал та як його уникнути, захиститися, а також про протидію шахрайству.

За словами спікера, основні статті Кримінального кодексу України, згідно з якими притягають до відповідальності, наступні: ст. 205 Фіктивне підприємництво; ст. 209 Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом; ст. 197-1 Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво; ст. 212 Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).

viber image3

Зовнішніми загрозами на сьогодні є корупція, контрагенти та конкуренти. Корупція охоплює необґрунтоване відкриття кримінальних справ та застосування засобів забезпечення кримінального провадження. Конкуренти використовують рейдерство та недобросовісне поглинання. Внутрішніми загрозами наразі є корпоративне шахрайство. Олександр Сидоренко наголосив, що особа, яка сьогодні займається бізнесом, передусім повинна бути морально готовою відбити будь-які натиски.

Завершальною була розповідь про захист бізнесу від рейдерства Геннадія Подвезька, радника ALEXANDROV&PARTNERS. Як виявилося, нині рейдерство все ж таки є, повністю його не позбулися. Рейдерство може бути кількох видів: підробка статутних документів з метою отримати все майно (light-версія отримати врожай); конкурентна боротьба за пайовиків (так зване переманювання); створення «шахівниці» в земельному банку.

Експерт розповів про деякі заходи захисту від рейдерства. Вони поділяються на превентивні заходи та дії безпосередньо при нападі. До превентивних заходів належать: застава корпоративних прав, застава врожаю, управлінська робота, правовий аудит, розробка стандартів, навчальні тренінги. Дії при атаці повинні бути досить швидкими, оскільки час йде навіть не на години, а на хвилини. До таких дій належать: судова робота, робота з правоохоронними органами та пресою, проведення брифінгів, акцій протесту, а також робота з власним персоналом.

Замість висновку, варто зазначити, якими словами закінчив свою доповідь Геннадій Подвезько: «Ваш завтрашній день – це те, як ви його прожили сьогодні».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати