26 березня 2013, 17:52

Чи з’явиться в Україні смертна кара?

Опубліковано в №13 (355)

Напевно, ні. На засіданні Комітету Верховної Ради з питань правосуддя минулого тижня проект закону


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


№ 2128, яким комуністи пропонують передбачити покарання у вигляді страти за умисне вбивство, розбій, бандитизм і терористичний акт, документ рекомендовано повернути розробнику.

Нагадаю, що представники КПУ П. Симоненко, І. Алексєєв та І. Калєтнік вважають існуючі кримінальні покарання неадекватними важкості злочинів. Отже, депутати подали законопроект, яким внесли пропозицію встановити за низку злочинів покарання у вигляді смертної кари.

При цьому страта не застосовуватиметься до осіб, які вчинили злочини віком до 18 років, і осіб старше 65 років, а також до жінок, які перебували в стані вагітності під час вчинення злочину або на момент постановлення вироку. Покарання у вигляді страти виконуватиметься непублічно шляхом розстрілу. Виконання страти щодо кількох засуджених здійснюватиметься окремо щодо кожного, за відсутності інших.

В Україні мораторій на смертну кару діє з 1995 року. І весь цей час не вщухають пропозиції щодо відновлення вищої міри покарання. Здається, нещодавнє вбивство Оксани Макар спровокувало черговий сплеск ініціатив щодо впровадження такого заходу. При цьому ініціатори, здається, не зважають на те, що відсутність смертної кари є умовою членства України у Раді Європи. Або не рефлектують, що з Ради Європи Україна не піде. Або добре це розуміють і вбачають у цьому чудову нагоду скористатися з обурення громадян без будь-яких для себе наслідків.

З політичної точки зору цікаво було б поглянути, чим би все закінчилося, якби радикальна меншість перейшла в більшість. З погляду сумлінного громадянина – не дай Боже це станеться.

Достатньо подивитися на сусідню Білорусь, де громадян страчують всупереч проханням ООН, аби зрозуміти, що цей шлях Україні чужий. Бо ж нелогічно стільки зусиль вкласти в євроінтеграцію, щоб ось так розвернути курс на 180 градусів, не побачивши омріяного результату, або ж не розчарувавшись у своїх ідеалах, що навряд чи станеться, з огляду на позитивний досвід західноєвропейських сусідів.

Отже, ніякої смертної кари. Слушне питання – на жаль чи на щастя? Як відомо, США є однією з небагатьох демократичних країн, де досі застосовується вища міра, і, як на мене, таке незвичне поєднання стало можливим аж ніяк не за рахунок економічних потужностей країни великих можливостей. Ні, справа в забезпеченні якості відправлення правосуддя, до якої Україні ще далеко. З нашими недоліками кримінального процесу ми з Вами швидше говоримо про узаконену розправу, ніж про смертну кару, тож справжні дебати ще попереду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати