14 травня 2013, 15:51

Війни за прибудинкові території

Реалізація співвласниками права на земельну ділянку багатоквартирного будинку

Опубліковано в №19-20 (361-362)

Однією із найскладніших і водночас найважливіших проблем, що стримують створення та діяльність ОСББ в Україні, є неможливість отримати у власність чи постійне користування земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок та прибудинкова територія. Лише 5% ОСББ в Україні скористалися таким правом. Перш за все, така ситуація пов’язана із плутаниною на законодавчому рівні та складністю процедур. Саме про ці проблеми йшлося на засіданні круглого столу «Коли співвласники зможуть реалізувати право на земельну ділянку багатоквартирного будинку?» Організаторами заходу виступили громадянська мережа ОПОРА спільно з Агентством економічного розвитку міста Вознесенська, Асоціацією «Наш Дім» (м. Дніпропетровськ), ГО «Вікторія» (м. Запоріжжя), ГО «Ресурсний центр для ОСББ «Пліч-о-пліч (м. Херсон)». Усі вони протягом року працювали над спрощенням процедури отримання у власність (постійне користування) земельних ділянок (прибудинкових територій) ОСББ та ЖБК на місцевому та національному рівнях. Під час засідання учасники поділилися своїми успіхами та невдачами, а також баченням шляхів щодо забезпечення права співвласників отримати у власність чи користування земельну ділянку багатоквартирного будинку (прибудинкову територію).

 

Уряд мовчить

Створення конкурентного середовища в житловій сфері є одним із пріоритетів державної політики. Здійснення цього завдання неможливе без розвитку інституту відповідального власника житла – об’єднань співвласників багатоквартирного будинку. Загальнонаціональна програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009–2014 роки передбачає розроблення проектів нормативно-правових актів щодо встановлення порядку визначення меж прибудинкових територій та передачі їх ОСББ і реалізації положень Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» щодо обов’язкового за кріплення землі та прибудинкових територій. Дані пункти мали бути виконані ще в 2009–2011 роках, однак досі це питання не вирішено. Одночасно, згідно з зазначеною Програмою (Закон України від 11 червня 2009 року) Уряд повинен не пізніше 1 травня кожного року звітувати у Верховній Раді про стан реалізації Програми.

Задля покращення ситуації Громадянською мережею ОПОРА був розроблений проект Порядку розгляду та вирішення питань передачі прибудинкових територій об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків. Затвердження Постановою Кабміну даного Порядку не повністю вирішить проблему, оскільки необхідні зміни до Земельного кодексу України, але надасть співвласникам механізм (процедуру) для отримання земельних ділянок у нинішніх умовах. Даний проект був надісланий Прем’єр-міністру України Миколі Азарову з проханням надати його відповідальним центральним органам виконавчої влади за виконання даного завдання з проханням розробити проект постанови Кабміну, використавши матеріали, підготовлені організацією. Зі свого боку, Громадянська мережі ОПОРА висловила свою готовність брати участь у робочих зустрічах щодо підготовки такого документа.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати