18 березня 2014, 12:34

Відновлення довіри до судової системи України: міф чи реальність?

Аналіз законопроекту № 4378

Опубліковано в №12 (406)

Зважаючи на європейські перспективи України, а також з метою виконання взятих Україною зобов’язань перед Радою Європи, сьогодні в країні існує нагальна потреба побудови системи судочинства, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і гарантує право кожної особи на справедливий суд.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Протягом останніх років українські судді неодноразово приймали рішення, що прямо порушували основоположні конституційні права і свободи громадян. Така ситуація красномовно підтверджується зростанням кількості рішень Європейського суду з прав людини, якими встановлено порушення Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Суттєвою проблемою судової системи України є корупція, яка поширена на всіх етапах судової процедури. Як наслідок рівень довіри до судів з боку громадськості залишається вкрай низьким. Таким чином, зважаючи на європейські перспективи України, а також з метою виконання взятих Україною зобов’язань перед Радою Європи, сьогодні в країні існує нагальна потреба побудови системи судочинства, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і гарантує право кожної особи на справедливий суд.

Однією з перших потуг у цьому напрямі став проект Закону України «Про відновлення довіри до судової системи України» від 06.03.2014 р. № 4378, який визначає правові та організаційні засади проведення атестації і люстраційної перевірки суддів судів загальної юрисдикції.

На питання, чи можна однією лише люстрацією та зміною порядку проведення атестації суддів відновити довіру до судової системи в цілому, – відповідь очевидна. Утім, чи допоможуть нововведення похитнути свавілля та тотальну корупцію у судовій системі, невдовзі побачимо, адже, з огляду на масштаб ажіотажу навколо документа, він таки має всі шанси бути втіленим у життя.

 

Кого звільнять?

Відповідно до норм документа метою перевірки та атестації суддів є: утвердження в суспільстві верховенства права й законності; відновлення довіри до судової системи України; звільнення з посади осіб у зв’язку з порушенням ними присяги; звільнення з посади осіб, рівень професійної підготовки яких не відповідає посаді судді; зниження рівня корупції в системі судів загальної юрисдикції.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати