03 лютого 2016, 11:32

Суворо, але справедливо

Опубліковано в №5(503)

Все менше часу залишається до початку первинного кваліфікаційного оцінювання служителів Феміди та все більше інсинуацій просочується у засоби масової інформації з приводу небезпеки, яку таїть у собі цей процес для українських законників. Аби розвіяти міфи та роз’яснити механізм оцінювання, 29.01.2016 р. Вища кваліфікаційна комісія суддів України провела зустріч з очільниками столичних судів. На семінарі голова ВККС Сергій Козьяков, секретар кваліфікаційної палати Станіслав Щотка та директор Департаменту з питань професійної кваліфікації суддів та кандидатів на посаду судді Роман Савчук розповіли про ключові моменти довгоочікуваної процедури.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зокрема, голова Комісії зазначив, що старт оцінюванню фактично був покладений напередодні форуму із прийняттям ВККС відповідного рішення. Усі необхідні документи для ознайомлення з механізмом процедури, а саме – Положення про порядок ведення суддівського досьє, Порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання судді, Положення про порядок складення іспиту під час кваліфікаційного оцінювання судді – розміщені на офіційному веб-ресурсі органу.

Оцінювання проходитиме у 2 етапи: іспит та співбесіда. На всіх етапах враховуватиметься спеціалізація суду та самого володільця мантії. Іспит включатиме у себе 2 завдання: теоретичне, що передбачатиме письмове викладення змісту правової позиції, сформованої Верховним Судом України у своєму рішенні та правового висновку, що міститься у рішенні Європейського суду з прав людини. Перелік рішень цих органів, яким має керуватись законник при підготовці до іспиту, знаходиться на сайті Комісії. Викладати дослівно зміст зазначених документів від екзаменованого не вимагатиметься. Достатнім буде його розуміння представленої правової позиції.

Під час виконання письмового завдання, екзаменованим забезпечуватиметься анонімність. Суддям надаватимуть деперсоналізовані бланки та дві однакові наліпки зі штрих-кодами, одну з яких екзаменовані наліплюватимуть на бланк, а іншу – на аудиторну відомість під час реєстрації перед початком іспиту. Наклейки екзаменовані обиратимуть самостійно. Після того, як усі зареєструються у відомості та закріплять на ній обрані штрих-коди, документ запечатуватиметься у сейф-пакет і відкриватиметься після перевірки усіх безіменних робіт. Лише тоді за допомогою спеціального сканеру будуть порівнюватися штрих-коди на роботах та відомостях, що визначить персональну належність документів.

Друга частина іспиту складатиметься з практичного завдання. Протягом 30 хвилин законник має дослідити запропоновану йому фабулу справи та сформувати правову позицію, яку усно доповідатиме членам Комісії. При цьому, суддя матиме змогу користуватися нормативною базою, яку зможе принести з собою. Фабули справ були відібрані Національною школою суддів України з Реєстру судових рішень.

Відповідно до вимог законодавства, ВККС має забезпечити відкритість екзаменаційного процесу, допустивши до нього зацікавлених осіб, тобто громадськість. Проаналізувавши міжнародні стандарти, у ВККС прийшли до висновку про неможливість присутності сторонніх безпосередньо у кімнаті, де проходитиме іспит. Тож вся процедура транслюватиметься у режимі реального часу, а всі охочі зможуть спостерігати за нею у спеціально відведеному Комісією приміщенні.

На перевірку завдань та підготовку до другого етапу оцінювання – співбесіди – Комісія відводить приблизно тиждень. За цей тиждень у ВККС наполегливо радять законникам ознайомитися з власним суддівським досьє. Зробити це можна буде у приміщенні Комісії, у день подання відповідного запиту. Під час ознайомлення суддя зможе зробити фотокопію досьє та надати додаткову інформацію. Так само екзаменований зможе ознайомитись і з перевіреною письмовою роботою.

Безпосередньо на співбесіді члени ВККС проводитимуть оцінку законника за 7 критеріями: професійною, особистою та соціальною компетенцією, здатністю підвищувати фаховий рівень, здатністю здійснювати правосуддя, відповідністю етичним й антикорупційним вимогам. Методологія оцінки за вказаними показниками Комісією опрацьовується.

Негативне рішення ВККС не стане підставою для звільнення служителя Феміди. Відповідно до закону, недолугий суддя направлятиметься на перепідготовку до НШСУ з можливістю повторного проходження оцінювання. Щоправда, механізм направлення поки не розроблений. Школа не зможе провести перепідготовку 1-2 володільців мантій, тож, вочевидь, їм доведеться очікувати на цілковите завершення оцінювання або на накопичення достатньої кількості невдах. Втім, цей механізм поки розробляється. 

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати