30 квітня 2013, 10:17

Права дитини в Україні: глухий кут?

Правові особливості стягнення аліментів в Україні

Опубліковано в №18 (360)

В Україні, на відміну від інших європейських країн, після виграного судового процесу, не варто одразу видихати з полегшенням, а надто якщо справа стосується стягнення аліментів з однієї зі сторін. Зазвичай суд без проблем задовольняє позовні вимоги у суперечках про стягнення аліментних платежів. Утім, основні проблеми починаються саме на стадії виконання судового рішення, яке, незважаючи на те, що підлягає негайному виконанню, іноді триває роками. А тим часом діти, на чию користь власне і стягуються ці кошти, неабияк страждають через це.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Аліменти в цифрах

Як відомо, згідно зі ст. 182 Сімейного кодексу України (далі – СК України) мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Існування зазначеної норми надає можливість суду встановлювати в кожній конкретній справі той чи інший розмір аліментів на дитину, але не менший, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Таким чином, розмір аліментів визначається виключно судом і в кожному конкретному випадку окремо.

Відповідно до Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на дітей (постанова КМУ 26.02.1993 р. № 146), утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом.

Аліменти за виконавчим листом можуть бути стягнуті за минулий період, але не більш ніж за 3 роки. Якщо ж аліменти не виплачувалися у зв’язку з розшуком платника або його перебуванням за кордоном, вони повинні бути виплачені за весь період. Розмір відрахувань із заробітної плати, як відомо, не може перевищувати 50%. Тому, якщо стягнути аліменти в необхідному розмірі неможливо, бухгалтерія підприємства нараховує боржнику заборгованість зі сплати аліментів.

 

Виручка й дохід – не аналогія

Як свідчить практика, іноді існують складнощі із визначенням розміру аліментів з фізичної особи – підприємця. За словами адвоката, партнера ЮФ «Юнайтед Лоєрс Ассоціейшн» Олександра Муконіна, визначення розміру таких аліментів не залежить від обсягу виручки, вказаної в річній податковій декларації такого підприємця, оскільки поняття обсягу виручки приватного підприємця та його середній дохід не аналогічні за змістом.

На підставі статті 184 СК, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. У такому випадку розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати