09 листопада 2017, 11:24

Персональні дані в обмін на мобільний зв'язок

Чому не потрібно приймати Закон «Про електронні комунікації»?

Олена Кожокар
Олена Кожокар «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери Україна, ЮБ» юрист практики інтелектуальної власності/технологій, медіа та телекомунікацій ЄПАП Україна

Майже кожна людина чула або ж стикалася із ситуацією, коли для придбання телефонної SIM-картки закордоном потрібно було ідентифікувати свою особистість за допомогою паспорта або водійського посвідчення.

Наразі схожий механізм намагаються впровадити в Україні. Зокрема, проект Закону «Про електронні комунікації» передбачає, що всі передплатні абоненти мобільного зв’язку повинні будуть пройти обов’язкову реєстрацію у мобільного оператора та повідомити йому свої персональні дані.

Саме тут з'являється чимало запитань до мети такого «перепису населення». Якщо ідентифікація мобільних абонентів у США та ЄС здійснюється з метою національної безпеки та вирішення питань, пов’язаних з кримінальною та антисоціальною поведінкою громадян, то наші законотворці нічого не пояснюють.

Очевидним є лише те, що персональні дані близько 30 млн абонентів підпадають під загрозу. Така дуже актуальна у світі тема як захист персональних даних залишається в тіні. Адже закон не визначає мету обробки персональних даних та конкретну законну ціль, склад і зміст персональних даних, порядок та умови доступу до них, а також права суб’єктів персональних даних. Натомість держава просто вказує абонентам віддати свої дані мобільному оператору, а він вже сам розбереться. Як мобільний оператор охороняє наші дані, відомо зі щоденних набридливих повідомлень та дзвінків від магазинів, салонів тощо.

Також не менш важливим є питання вартості реалізації законопроекту, а також чиїм коштом вона буде здійснюватися. За оцінкою одного з мобільних операторів, витрати складуть близько 1/4 млн грн та будуть закладені у вартість послуг.

Розглядаючи необхідність введення обов’язкової реєстрації абонентів у мобільного оператора, на нашу думку, держава повинна витримувати баланс між вартістю реалізації, обов’язком захищати своїх громадян від серйозних злочинів та потребою захищати їхні персональні дані. Натомість ми маємо величезні витрати на реалізацію, невизначену мету впровадження ідентифікації абонентів, а також відсутність захисту персональних даних.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати