27 жовтня 2017, 17:57

Нові правила реєстрації доменів у Китаї

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент

Міністерство промисловості та інформаційних технологій Китаю (далі – МПІТ) 24.08.2017 р. випустило остаточну версію Правил адміністрування доменних імен в Інтернеті. Нові правила доменних імен набудуть чинності 01.11.2017 р. і замінять нинішні правила, які були оприлюднені у 2004 р.

У порівнянні з проектом цього документа, найбільш привабливою зміною в нових Правилах є видалення суперечливої ст. 37, якою передбачалося, що будь-яке доменне ім'я, веб-сайт якого розміщений у Китаї, має бути зареєстроване у китайського реєстратора доменних імен; в іншому випадку китайські постачальники послуг доступу в Інтернет повинні відмовитися від доступу в мережу Інтернет. Ст. 37 призвела до побоювань, що всі іноземні сайти в Китаї будуть заблоковані, що Інтернет Китаю стане закритою інтрамережею.

Уряд США опублікував заяву, в якій публічно розкритикував запропоновану китайським урядом позицію щодо управління мережею Інтернет. Різні джерела в міжнародних засобах масової інформації також інтерпретували проект як спробу захистити китайський Інтернет від іноземного контенту.

У відповідь на ці побоювання та суперечки МПІТ видалило ст. 37 з Нових правил доменних імен. Хоча це позитивний крок, наразі незрозуміло, чи буде та якою мірою китайський уряд послаблюватиме контроль над сайтами, розміщеними в Китаї, а також у більш загальному плані – в Інтернеті. На практиці державний контроль, як і раніше, може здійснюватися іншими способами, такими як технологічні заходи (наприклад, блокування доступу) та обмеження на запис.

Інші помітні зміни в нових Правилах (у порівнянні з проектом) включають:

  • усунення вимоги про те, що кореневі серверні оператори та реєстри доменних імен та реєстратори повинні бути юридичними особами, створеними в Китаї;
  • ніхто не повинен зловмисно направляти своє доменне ім'я на IP-адресу іншої людини;
  • постачальники інформаційних послуг мережі Інтернет не повинні використовувати доменні імена для протиправних дій;
  • реєстратори доменних імен та реєстратори зобов'язані вживати заходів проти зловмисних доменних імен, включаючи скасування або відключення цих доменних імен.

Наразі здається, що веб-сайти, розміщені на закордонних серверах, не будуть порушені новими Правилами, за умови дотримання інтернет-цензурного контролю, який часто називають «Великим брандмауером». Зміни у сфері реєстрації доменних імен слід розглядати в контексті більш широкої національної безпеки та розвитку кібербезпеки в Китаї, з ефективністю Закону про кібербезпеку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати