Популярні матеріали

16 квітня 2013, 14:10

Нереальність договору для цілей оподаткування

Наскільки це реально?

Геннадій Войціцький
Геннадій Войціцький «Бейкер і Макензі, МЮФ» Партнер та керівник практики з питань податків
Олексій Шепотько
Олексій Шепотько «Бейкер і Макензі, МЮФ» Юрист з питань податків

З поширенням практики податкових органів донараховувати податкові зобов’язання та накладати штрафні санкції на платників податків, аргументуючи нікчемність та недійсність договору в силу його невиконання / безтоварності, постає питання щодо визначення кореня, причини цього «зла» та чи можливо з ним боротися. Мета цієї статті – дослідити законодавчі підстави, які надають податковим органам право покладатися на теорію нереальності договору при визначенні податкових наслідків для платників податків.

 

Регулювання реальності договору, або На підставі, власне, чого все це робиться?

Для того щоб розібратися, що ж таке «нереальний договір або операція», необхідно звернутися, по-перше, до термінології. Відразу зазначимо, що визначення «нереальний договір» або «нереальна операція» у законодавстві відсутні. З цього починаються проблеми, а саме встановлення місця концепції нереального договору в цілому розмаїтті словосполучень, що використовуються податковими органами та судами на практиці, – недійсний, оспорюваний, нікчемний, фіктивний,сумнівний, безтоварний договір тощо.

Слід зазначити, що концепція реальності договору, її практичне застосування та вирішення пов’язаних спорів між платниками податків і податковими органами були узагальнені та закріплені в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України (далі – ВАСУ) 6 травня 2011 року (далі – Лист). Незважаючи на те, що Лист не є джерелом права, саме цей лист до цього часу значною мірою визначає судову практику розгляду цієї категорії спорів з податковими органами.

 

Права податкового органу: а що вони можуть відповідно до закону?

Відповідно до статті 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Якщо в нині вже не чинному Законі «Про державну податкову службу» було передбачено у функціях податкового органу можливість подання до судів позовів до підприємств та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках – коштів, одержаних без установлених законом підстав, то в ПК подібні права, повноваження або функції податкових органів відсутні. У ПК наразі передбачені лише певні податкові наслідки визнання правочину недійсним судом, а саме передбачені дати перерахунку доходів та витрат. У зв’язку з цим такий перерахунок лише за актом перевірки, яким встановлюється визнання правочину нікчемним (недійсним), без рішення суду, у ПК не передбачено.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати