06 грудня 2016, 15:36

На старт, увага, руш! Хто потрапить до нового Верховного Суду?

25.11.2016 р. закінчився строк подання повідомлення про намір надати документи для проходження відбору на посаду судді Верховного Суду нового зразка. Усього таких повідомлень надійшло понад 1,4 тис. Самі ж документи, відповідно до Умов проведення конкурсу, затверджених рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 07.11.2016 р., будуть прийматися до 09.11.2016 р. включно у робочі дні з понеділка по четвер з 09 год. 30 хв. до 13 год. 00 хв. та з 13 год. 45 хв. до 17 год. 00 хв., у п’ятницю – з 09 год. 30 хв. до 13 год. 00 хв. та з 13 год. 45 хв. до 15 год. 45 хв. Про це йдеться на офіційному веб-ресурсі ВККСУ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Від мантії до гітари

Хто ж збирається одягти нагрудний знак найвищої судової установи країни? Нагадаємо, що раніше «ЮГ» вже неодноразово писала про перебіг електронної реєстрації кандидатів, кількісне співвідношення суддів, адвокатів та науковців, а також про спроби громадських організацій, народних депутатів, вітчизняних та закордонних експертів залучити до заходу правників, які раніше ніколи не носили мантій.

Такі прагнення їх ідеологи, з якими «ЮГ» вдалося поспілкуватися особисто або ж переглянути інформацію, розміщену в соціальних мережах, пояснювали необхідністю перезавантажити суддівство, не допустивши до ВС служителів Феміди, які працювали за часів попередньої влади. Дійшло навіть до того, що до агітації юристів залучили українську рок-зірку Святослава Вакарчука, який не лише записав відео-заклик, а й розмістив його текстовий варіант на одному з інтернет-сайтів.

«Ви боїтеся забруднитися чи не вірите у зміни? – запитує співак у правничої аудиторії. - Якщо боїтеся забруднитися, то хочу вам нагадати, що найкращі досягнення людства часто робилися не з «ангельського нектару», а з того, що було під рукою. А там усіляке траплялося... Якщо ж ви не вірите у зміни на краще, то без вашої участі вони не настануть точно, а з вашою участю є велика ймовірність успіху. У вас немає насправді вагомих причин відмовлятися. Хіба що нестача часу заповнити заявку…».

Контроль зсередини

Дійсно, формування пакету документів вимагає багато часу. Скажімо, лише на те, щоб отримати медичну довідку, здобувачеві доводилося витрачати кілька днів. Юристи з чималим стажем просто не розуміли, навіщо такі складнощі. Навіть самі реформатори визнали, що потрапити до ВС буде дуже непросто. «А взагалі скажу, що режим доброчесності для майбутнього суду ми придумали пекельний! 3-Д огляд – це не МРТ, не УЗІ, це три декларації, в тому числі декларація родинних зв'язків і декларація доброчесності», – ділився своїми враженнями на сторінці Facebook народний депутат, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Леонід Ємець.

Проте парламентар (здивувавши правову спільноту) папери подав вчасно, чим негайно похизувався у соцмережі. «Здав документи на Верховний Суд! Скажу чесно, було непросто вкластися у відведені два з половиною дні (з яких 2 неробочі), але реально. Той, хто не встиг, просто не хотів докласти зусиль», – відзвітував пан Ємець. Однак вже знайшлися експерти, які висловили сумніви у тому, що депутат пройде горнила відбору. Так, деякі з них не полінувалися і зазирнули до реєстру, де зберігаються українські дисертації, але роботи Л. Ємця там не знайшли. Хоча, як запевняють їхні опоненти, дисертанти не відстежують занесення своїх робіт до ресурсу, тож дисертація народного обранця могла загубитися.

Та як би там не було, це не знімає питання про те, навіщо реформатор вирішив випробувати свої сили. Відповідь знаходимо на тому ж Facebook. «Разом з кількома однодумцями ми візьмемо участь у всіх конкурсних процедурах. На своїй шкурі ми перевіримо тести, співбесіди та зсередини дамо правдивий висновок. Як депутат я забезпечив прийняття судової реформи. Але це лише половина дороги. Тепер треба проконтролювати чистоту обрання нового Верховного Суду. Без цього все, що було зроблено (НАБУ, е-декларації, стаття про незаконне збагачення та ін.), втрачає сенс», – повідомив Л. Ємець. 

Судді у більшості

Кого ж збирається контролювати нардеп? «Ходять слухи щодо списків-переможців, які формуються у високих кабінетах. Серед поданих кандидатів ми бачимо тих, за ким тюрма плаче. Проте ці персонажі випромінюють впевненість, що у них все буде добре», – пише він. Дійсно, «ЮГ» відомо, що принаймні одному з охочих відправляти правосуддя у ВС було повідомлено про підозру. Наразі кримінальне провадження стосовно нього не закрите. Однак не будемо заглиблюватися у цю тему, адже навіть Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на небажаності передчасних висновків з боку преси.

Про так звані «списки» інформація у правничих колах з’являлася і раніше. Доходило навіть до того (як повідомляли «ЮГ» власні джерела), що голови вищих судів збирали своїх підлеглих і роз’яснювали їм неможливість існування подібних переліків та шахрайський характер пропозицій включення до них. Наявність списків категорично спростовували й у ВККСУ, запевняючи, що у складі Комісії немає осіб, які б могли бути зацікавленими в отриманні неправомірної вигоди. Та й сам процес екзаменування, як про нього розповідали у ВККСУ, виключає можливість потрапляння до ВС «випадкових» юристів.

Однак не виключено, що ці розмови стали одним із факторів, який «відлякав» кандидатів без мантій, залишивши у переважній більшості служителів Феміди. Як і передбачалося, до «основи суддівського складу» увійшли представники вищих судів та Верховного Суду України. «Суддів Верховного суду України, які здійснюють правосуддя – 21 особа, з них подали електронні заявки для участі у конкурсі 17, а 4 не виявили бажання брати участь у конкурсі для подальшої роботи на посаді», – заявляв голова ВСУ Ярослав Романюк під час спілкування з пресою».

При цьому адвокати, на яких розраховували реформатори, становлять приблизно 21% від загальної кількості кандидатів. На думку члена Вищої ради правосуддя Олексія Маловацького, це нормально, адже базою ВС мають стати професійні судді. «Думаю, що до ВС можуть піти адвокати середнього рівня, які ще не досягли вершин професії, але які здатні ефективно працювати», – зазначив він.

Незважаючи на всі нюанси, в Комісії обіцяють обрати кращих з кращих. Судячи з кількості претендентів, обирати буде з кого. «ЮГ» і надалі спостерігатиме за проходженням конкурсу та спілкуватиметься зі здобувачами на предмет їхніх очікувань від нього. Одним з тих, хто прокоментував своє рішення, став президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України Володимир Кравчук.

Коментар:

Кравчук

 Володимир Кравчук, суддя Львівського окружного адміністративного суду, президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України

 «Я йду на конкурс, тому що хочу, щоб в Україні було якісне правосуддя. Можна спостерігати, як хтось інший працюватиме над цим питанням, а можна взяти на себе відповідальність за зміни в країні. Я порадився з сім’єю, з колегами-однодумцями та вирішив запропонувати свою кандидатуру. Протягом останніх 2-х років ми активно працюємо над різними компонентами судової реформи (у складі Конституційної комісії та у складі експертної групи Асоціації розвитку суддівського самоврядування України), пишемо висновки на законопроекти, оцінюємо ризики, пропонуємо варіанти їх мінімізації. Ця робота продовжуватиметься і надалі. Однак мати безпосередню можливість втілювати зміни – це зовсім інший рівень. Це виклик часу для мого покоління, який ми приймаємо.

Документи я подав 29.11.2016 р. близько 15 год. 00 хв. Черги не було. Є 8 столів, а було лише 3 кандидати. Основне навантаження очікується у грудні. Роботу ВККС організовано належно. У мене немає сумніву, що вона впорається з навантаженням. Сама ж процедура подачі зайняла 10 хв. З документами проблем не виникало. Проте маю пропозиції щодо вдосконалення форми анкети. Ми обговоримо їх з колегами та звернемося до ВККС».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати