11 червня 2013, 9:54

Кримінальна відповідальність юридичних осіб в Україні: рro et contra

Аналіз законопроекту № 2990 від 14.05.2013 р.

Опубліковано в №24 (366)

Андрій Вареник

Виникає колективна відповідальність за дії однієї чи декількох осіб

Андрій Вареник Адвокат, приватна практика

На сьогодні прийняття законопроекту № 2290 є одним з найсуперечливіших результатів законодавчої ініціативи. На думку більшості громадян, ці зміни не вирішать тих проблем, які повинні вирішити, а лише нададуть вузькому колу зацікавлених осіб додаткові важелі для тиску на малий та середній бізнес.

Насамперед слід зазначити, що впровадження кримінальної відповідальності юридичних осіб буде суперечити принципу персональної відповідальності, який закріплений у частині
другій статті 61 Конституції України, де прямо вказано, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Таким чином, без внесення відповідних змін до Конституції України норми, передбачені законопроектом № 2290, будуть їй прямо суперечити, що є абсолютно неприпустимим.

Якщо проаналізувати особливості кримінального провадження, які існуватимуть після впровадження кримінальної відповідальності юридичних осіб, то результатом все ж буде те, що фактично встановлюватиметься наявність складу злочину в діях уповноважених осіб юридичних осіб, а не цієї юридичної особи в цілому. Тобто виникає колективна відповідальність за дії однієї чи декількох осіб, які вчинили злочин, що повністю не відповідає конституційним принципам та основам кримінального права.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0