11 червня 2013, 9:54

Кримінальна відповідальність юридичних осіб в Україні: рro et contra

Аналіз законопроекту № 2990 від 14.05.2013 р.

Опубліковано в №24 (366)

Наталія Руденко

Нововведення зроблені наспіх

Наталія Руденко «ConstructiveLawyers, ЮФ» Адвокат керівник практики кримінального права

Чекаємо, коли Президент України підпише Закон № 2990 та введе його в дію з вересня 2014 року. Сподіватися на внесення змін, доповнень чи будь­яке доопрацювання марно, тому адвокатська спільнота вже думає, як буде діяти з осені наступного року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Порівняно з попереднім законопроектом № 2032, який викликав бурхливе обговорення та ставив більше питань, ніж давав відповідей, Закон № 2990 принаймні встановив перелік злочинів, вчинення яких може стати підставами для застосування заходів кримінального характеру до юридичної особи. Однак системний аналіз самого Закону та інших нормативних актів, нерозривно пов’язаних із його застосуванням, свідчить про великі ризики такої непродуманої ініціативи.

Обурливим, на думку автора, була відсутність можливості громадських обговорень цього законопроекту. Для всіх, хто працює в сфері кримінального права та процесу, одне тільки формулювання про можливість притягнення юридичних осіб до кримінальної відповідальності є нісенітницею. Кожен практикуючий адвокат, який має справу з кримінальним законом, погодиться, що нововведення зроблені наспіх, без узгодження із системою всіх норм кримінального та кримінально­процесуального законів. Для тих, кому відомі основні принципи Кримінального закону, такі як наявність вини, причинно­наслідковий зв’язок між діями і небезпечними наслідками, персональна відповідальність, заборона подвійного покарання за один злочин, сприймати новелу, згідно з якою за дії конкретної особи несе відповідальність ціле підприємство, м’яко кажучи – складно.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0